Starania młodzieży
W całej Europie trwają przygotowania młodych do spotkania w Hamburgu. „Nie polegają tylko na zorganizowaniu przejazdu, ale przede wszystkim na wprowadzeniu jego uczestników w odpowiedni klimat. Młodzi przygotowują się do spotkania z rówieśnikami z innych krajów, do uczestnictwa we wspólnych modlitwach, spotkaniach z osobami, które służą innym, uczą się odpowiedzialności za własne lokalne wspólnoty i środowiska” - powiedział Niedzieli ks. Jacek Zdrach, przygotowujący od 6 lat młodzież z naszej diecezji do Europejskich Spotkań Młodych. W tym roku przygotowania przebiegają według dwóch głównych haseł. Po pierwsze młodzi ludzie uczą się napełniać codzienność głęboką radością wynikającą z chrześcijańskiej nadziei i prostoty. A po drugie starają się pogłębić więź z Kościołem.
Solidność przede wszystkim
Przygotowania do spotkania w Hamburgu są w tym roku wyjątkowo rygorystyczne. Wspólnota z Taizé nie chce, by uczestniczyli w nim zupełnie przypadkowi ludzie. Stąd prośba brata Rogera, by lokalni organizatorzy zadbali o formację młodych ludzi. Punkty, w których można się zapisywać, można znaleźć na stronie internetowej Wspólnoty z Taizé. I tylko młodzieży z tych punktów organizatorzy zapewniają zakwaterowanie, posiłki i materiały do rozważań. Brat Roger wie, że od młodych ludzi można wymagać, trzeba tylko zorganizować odpowiednie struktury szkoleń. A takie przecież powstały. W naszej diecezji oprócz parafii Chrystusa Króla istnieją jeszcze 2 punkty przygotowań do wyjazdu - w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie-Syberce i w parafii św. Wojciecha w Jaworznie. „W każdy piątek o 19.00 młodzi ludzie przychodzą, by wspólnie rozważać, dyskutować i pogłębiać słowa skierowane do nich przez brata Rogera, założyciela Wspólnoty z Taizé. A także, a raczej przede wszystkim, by się wspólnie modlić. 16 października miało miejsce takie spotkanie z bratem Jeffroux’em, przybyłym do Polski specjalnie po to, by przybliżyć tegoroczne założenia Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię - tłumaczy ks. Jacek Zdrach. „Oprócz tego co tydzień otrzymujemy pocztą elektroniczną teksty rozważań, które dotyczą życia duchowego, poszanowania godności drugiego człowieka, dzielenia się miłością czy jeszcze większego oddania się Bogu. Podsumowaniem przygotowań niech będą słowa Ojca Świętego skierowane do brata Rogera: „To spotkanie jest znakiem nadziei dla całego świata. Pokazuje, że dzisiejsza młodzież pragnie prawdy, szczęścia, piękna i Absolutu oraz że stara się nadać swemu życiu głęboki sens” - dodaje ks. Jacek.
Program Dni Europejskich
W programie 5-dniowego spotkania na przełomie roku 2003/04 znajdzie się czas na refleksję, modlitwę i spotkania z osobami, które na miejscu świadczą pomoc bliźnim. Będzie to czas na poznawanie kultury i zwyczajów mieszkańców Hamburga. Dwa razy dziennie będzie miała miejsce wspólna modlitwa w ogromnych, specjalnie przygotowanych halach, a po południu będą odbywać się spotkania tematyczne. Uczestnicy będą zakwaterowani w warunkach pielgrzymkowych u rodzin lub w salach parafialnych. Wszyscy, którzy przyjadą do Hamburga 29 grudnia, będą mogli wybrać jedną z trzech możliwości przeżycia spotkania. Pierwszym sposobem jest uczestnictwo w życiu parafii. Drugim uczestnictwo w życiu parafii połączone z pomocą w jednej z ekip pracy lub w przygotowaniu śpiewów na modlitwę. Trzecim sposobem jest przeżycie pięciu dni w ciszy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu