Reklama

Duszpasterstwa akademickie zapraszają

Tradycyjnie na początku października swoją pracę rozpoczynają duszpasterstwa akademickie. W Warszawie na szczęście ośrodków DA nie brakuje, chociaż dla prawie 200 tys. studentów mogłoby być ich więcej. Poniżej podajemy wybrane propozycje.

Niedziela warszawska 40/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Centralny Ośrodek DA

Największe DA w Warszawie działa od 1928 r. przy akademickim kościele św. Anny. Pracują tam księża diecezjalni. Ośrodek proponuje studentom w każdym tygodniu kilkadziesiąt spotkań. Odbywają się konwersatoria, spotkania grup modlitewnych, ruchów i stowarzyszeń, dyskusje i debaty z zaproszonymi gośćmi itp. W programie przewidziano także tradycyjne rekolekcje adwentowe i wielkopostne, codzienne Msze św. akademickie i wyjazdy duszpasterskie.

Oto niektóre propozycje:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Poniedziałek:
18.30 - Msza św. i spotkanie grupy Odnowy w Duchu Świętym (ks. Andrzej Krynicki).
19.30 - Konwersatorium: Najsłynniejsze procesy w Biblii (ks. Franciszek Longchamps de Berier).
19.30 - Spotkanie przygotowujące do udziału w Europejskich Spotkaniach Taizé (ks. Andrzej Krynicki).

Wtorek:
19.15 - Msza św. i spotkanie dla członków SKMA (ks. Bogdan Bartołd).
19.30 - Przygotowanie dorosłych do przyjęcia chrztu św. (ks. Franciszek Longchamps de Berier).
19.30 - Spotkanie wspólnoty neokatechumenalnej (ks. Andrzej Krynicki).

Reklama

Środa:
7.00 - Msza św. akademicka i potem wspólne śniadanie.
18.30 - Msza św. i spotkanie wspólnoty Ruchu Światło-Życie (ks. Robert Skrzypczak).
19.30 - Konwersatorium: Jak żyć, by być szczęśliwym? (ks. Bogdan Bartołd).
19.30 - Spotkanie Wspólnoty Młodych Małżeństw (ks. Andrzej Krynicki).
19.30 - Spotkanie wspólnoty neokatechumenalnej (ks. Robert Skrzypczak).

Czwartek:
18.30 - Przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania (ks. Robert Skrzypczak).
19.30 - Spotkanie ze znanymi postaciami życia publicznego - co drugi czwartek (ks. Franciszek Longchamps de Berier).
19.30 - Spotkanie odpowiedzialnych Akademickiej Wspólnoty Rodzin (ks. Bogdan Bartołd).

Piątek:
19.00 - Wieczory dla zakochanych (ks. Andrzej Krynicki).
20.00 - Domowe spotkania Akademickiej Wspólnoty Rodzin (ks. Bogdan Bartołd).

Sobota:
11.00 - Msza św. z konferencją dla narzeczonych (ks. Franciszek Longchamps de Berier).

I niedziela miesiąca:
17.30 - Spotkanie Liturgicznej Służby Ołtarza (ks. Franciszek Lonchamps de Berier).

II niedziela miesiąca:
17.00 - Msza św. dla rejonu warszawskiego Ruchu Wiara i Światło (ks. Andrzej Krynicki).

III niedziela miesiąca:
11.00 - Konwersatorium dla członków Chóru Międzyuczelnianego (ks. Franciszek Longchamps de Berier).
16.00 - Msza św. oraz prelekcja dla Akademickiej Wspólnoty Rodzin (ks. Bogdan Bartołd).

IV niedziela miesiąca:
10.00 - Msza św. dla członków SKMA i spotkanie z zaproszonymi gośćmi (ks. Bogdan Bartołd).
16.00 - Spotkanie grupy pielgrzymkowej biało-zielonej (ks. Andrzej Krynicki i ks. Robert Skrzypczak).

Reklama

- Do naszego ośrodka przychodzi tygodniowo ok. 1000 osób. Głównym problemem, który nie pozwala na rozwinięcie duszpasterstwa, jest brak pomieszczeń. Dysponujemy tylko kilkoma salkami, w których studenci mieszczą się z wielkim trudem. Poszczególne grupy dosłownie walczą o wolną salkę. Dlatego chcemy odzyskać na potrzeby DA dawne pomieszczenia klasztorne bernardynów, które obecnie zajmuje Centralna Biblioteka Rolnicza. Mam nadzieję, że z Bożą pomocą to się uda - mówi ks. Bartołd.
Niedzielne Msze św. w kościele akademickim św. Anny odprawiane są o godz.: 8.30, 10.00, 12.00, 15.00, 19.00 i 21.00. Adres do ośrodka: Centralny Osrodek DA, ul. Krakowskie Przedmieście 68. Duszpasterz: ks. Bogdan Bartołd, tel. 826-99-77, e-mail: bartold@swanna.waw.pl

DA „Arka”

Na terenie diecezji warszawsko-praskiej głównym ośrodkiem akademickim jest diecezjalne DA „Arka”. Działa z przerwami od 36 lat. W niezbyt dalekiej przeszłości był to jeden z największych ośrodków DA w Warszawie, gdzie na zajęciach prowadzonych równolegle przez trzech duszpasterzy gromadziło się codziennie po kilkadziesiąt osób i to mimo że wszyscy księża pracowali całkowicie bezinteresownie.
Dziś to duszpasterstwo przeżywa kryzys. Diecezjalny duszpasterz akademicki - ks. dr Marek Sędek nadzieję na reaktywację duszpasterstwa już w ubiegłym roku wiązał z planowaną przeprowadzką do parafii Nawrócenia św. Pawła przy ul. Kobielskiej. W tym roku plany się ziściły. Duszpasterz zapewnia, że jakieś propozycje dla studentów na pewno będą. Podlegają mu mieszkańcy dwóch akademików przy ul. Kickiego i jednego przy ul. Grenadierów, oraz miejscowi studenci z prawobrzeżnej Warszawy.
Adres do ośrodka: DA Diecezji Warszawsko-Praskiej „Arka”, ul. Kobielska 10. Duszpasterz: ks. Marek Sędek.

Duszpasterstwa dominikańskie

Reklama

Dużą popularnością wśród warszawskich studentów cieszą się dominikańskie DA na Freta i na Służewie. W nowomiejskim kościele św. Jacka DA powstało 4 lata temu, dzięki decyzji prowincjała o. Macieja Zięby. Szybko okazało się, że był to strzał w dziesiątkę. Na akademickich Mszach św., a szczególnie na rekolekcjach, kościół pęka w szwach. Dużo ludzi przychodzi również na codzienne spotkania formacyjne.
Podobnie jest w drugim warszawskim klasztorze dominikańskim na Służewie. Tamtejsze DA rozwinął szczególnie o. Jarosław Głodek OP, obecnie dyrektor wydawnictwa W drodze. Aktualnie duszpasterzem akademickim jest o. Mirosław Pilśniak OP. Pytany, z czego wynika siła i skuteczność akademickiego duszpasterstwa dominikańskiego, odpowiada: - Myślę, że ludzie korzystający z naszej posługi czują się przede wszystkim wysłuchani, a nie pouczani.
Na Służewiu głównym punktem programu zajęć duszpasterskich w DA jest niedzielna Msza św. odprawiana o godz. 20.15. W ciągu tygodnia duszpasterstwo zaprasza na spotkania formacyjne, modlitewne oraz sportowe. W planach również ciekawe wyjazdy. Start ostry DA na Służewiu nastąpi 5 października, a od 10 do 12 października odbędą się inauguracyjne rekolekcje „na dobry początek”. Poprowadzi je o. Mirosław Pilśniak, ale gościem honorowym rekolekcji będzie profesor Marian Grabowski, fizyk. Początek 10 października o godz. 19.30.
Adresy do ośrodków dominikańskich:
DA Dominikanów na Służewie, ul. Dominikańska 2. Duszpasterz: o. Mirosław Pilśniak OP, tel. 843-62-11, e-mail: pilsniak@dominikanie.pl
DA Dominikanów, ul. Freta 10. Duszpasterz: o. Piotr Kołacz OP, tel. 635-47-00.

U Jakuba i Zbawiciela

Bardzo prężnie działa duszpasterstwo akademickie przy parafii św. Jakuba na Ochocie. Na terenie parafii jest wiele akademików, stąd i studentów w DA nie brakuje. W sumie na wszystkie spotkania uczęszcza tygodniowo kilkaset osób. Głównym punktem programu DA na Ochocie jest niedzielna Msza św. akademicka o godz. 19.00. Potem wszyscy zaproszeni są na herbatę do przykościelnej kawiarenki. W czwartki o godz. 20.00 również odprawiana jest Msza św. akademicka.
Studenci grupują się przede wszystkim w dwóch wspólnotach: Ruchu Światło-Życie (spotkanie w poniedziałki o 20.00) i wspólnocie ewangelizacyjnej Woda Życia (spotkanie we wtorki o 20.00). Uroczysta inauguracja zajęć w duszpasterstwie nastąpi 12 października na Mszy św. o godz. 19.00.
Adres do ośrodka: DA przy kościele św. Jakuba, ul. Grójecka 38. Duszpasterz: ks. Grzegorz Michalczyk, tel. 823-94-91, e-mail: g.michalczyk@onet.pl
Duszpasterstwo akademickie działa również przy kościele Najświętszego Zbawiciela w Sródmieściu. Niedzielna Msza św. akademicka odprawiana jest tam o godz. 18.30. Natomiast w środy o 19.30 odbywają się spotkania formacyjne.
Adres do ośrodka: DA przy kościele Najświętszego Zbawiciela, ul. Marszałkowska 37. Duszpasterz: ks. Krzysztof Woźniak, tel. 825-26-03, e-mail: kwozniak@warszawa.opoka.org.pl

DA Misjonarzy

Studentów zaprasza również DA przy kościele Świętego Krzyża, tuż obok Uniwersytetu Warszawskiego. W niedziele o 9.00 w dolnym kościele odmawiana jest jutrznia, a o 9.30 odprawia się Mszę św. akademicką. W ciągu tygodnia odbywają się konwersatoria, spotkania modlitewne, wieczory dla zakochanych, próby diakonii muzycznej.
Adres do ośrodka: DA przy kościele Świętego Krzyża, ul. Krakowskie Przedmieście 3. Duszpasterz: ks. Robert Berdychowski CM, tel. 826-89-10.

Pozostałe ośrodki

A oto adresy i telefony do pozostałych ośrodków akademickich w Warszawie:
DA „Studnia”, ul. Skaryszewska 12. Duszpasterz: ks. Krzysztof Gajos SAC, tel. 818- 63-69.
DA Jezuitów, ul. Rakowiecka 61. Duszpasterz: o. Tomasz Ortmann SJ, tel. 542-87-10.
DA Jezuitów, ul. Narbutta 21. Duszpasterz: o. Krzysztof Fijałkowski SJ, tel. 848-22-79.
DA Redemptorystów, ul. Karolkowa 49. Duszpasterz: o. Witold Kawecki CSsR, tel. 635-36-14.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jan Paweł II apelował do sumień kierowców. Dziś Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Opatrzność czuwała nad przyszłym papieżem nie tylko podczas zamachu w 1981 roku, gdy był już głową Kościoła. Od najmłodszych lat Karol Wojtyła wychodził cało z różnych niebezpiecznych sytuacji. Do jednych z nich należą wypadki samochodowe, którym uległ jeszcze jako student, a następnie jako arcybiskup krakowski.

29 lat temu postanowiono uczcić pamięć o ofiarach wypadków drogowych na arenie międzynarodowej. Zabiegała o to Europejska Federacja Ofiar Ruchu Drogowego (FEVR) i jej liczne organizacje członkowskie. Ostatecznie w 1995 roku ustanowiono Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, a państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych w październiku 2005 roku przyjęły rezolucję, ustanawiającą coroczny Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Inicjatywę poparł Jan Paweł II, zalecając Kościołowi, aby trzecia niedziela listopada była dniem modlitwy w tej intencji.
CZYTAJ DALEJ

Policjanci z Częstochowy chronią lobby LGBT?

2024-11-17 21:40

[ TEMATY ]

LGBT

lobby LGBT

Fundacja Życie i Rodzina

Komenda Miejska Policji w Częstochowie przoduje w liczbie spraw zakładanych proliferom za obronę życia i rodziny - informuje Fundacja Życie i Rodzina.

Każdego roku konkretni funkcjonariusze z tej komendy wzywają na przesłuchanie dziesiątki osób, które w sposób pokojowy broniły Jasnej Góry przed marszami równości. W bieżącym roku policjanci z Częstochowy wezwali już blisko 20 działaczy Fundacji Życie i Rodzina. Ludzie chodzą na przesłuchania, choć nie zrobili niczego złego.
CZYTAJ DALEJ

Co zrobić, gdy bagaż przekracza limity wagowe na Lotnisku Warszawa Modlin?

2024-11-18 11:15

[ TEMATY ]

bagaż

limity wagowe

Lotnisko Modlin

parking przy lotnisku

Materiał sponsora

Limity bagażu na lotnisku

Limity bagażu na lotnisku

Planowanie podróży lotniczej często wymaga uważnego pakowania, zwłaszcza jeśli chodzi o limity wagowe i rozmiarowe bagażu. Lotnisko Warszawa Modlin, będące popularnym wyborem pasażerów podróżujących tanimi liniami lotniczymi, ma swoje zasady dotyczące nadbagażu. Przekroczenie tych limitów wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz wymaga podjęcia szybkich działań przed odlotem. Jakie są dostępne opcje, gdy bagaż okazuje się za ciężki lub za duży, oraz jak najlepiej unikać opłat? Oto kompleksowy przewodnik po możliwościach na Lotnisku Modlin.

1. Przepakowanie bagażu na miejscu
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję