Reklama

Z działalności arcybiskupa Stanisława Nowaka metropolity częstochowskiego

Niedziela częstochowska 37/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

1 lipca - Ksiądz Arcybiskup przewodniczył Eucharystii na rozpoczęcie peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w parafii pw. św. Izydora Oracza w Krzemieniewicach.

2 lipca - odprawił Mszę św. odpustową w sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej w Leśniowie.
Wieczorem przewodniczył uroczystości wprowadzenia obrazu Matki Bożej do kościoła pw. św. Wawrzyńca w Borownie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

3 lipca - przewodniczył Eucharystii na rozpoczęcie peregrynacji obrazu Miłosierdzia Bożego w parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Gorzędowie.

4 lipca - odprawił Mszę św. w czasie peregrynacji obrazu Miłosierdzia Bożego w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Lubieniu.

5 lipca - przewodniczył pielgrzymce Apostolstwa Chorych na Jasną Górę.
Po południu przewodniczył uroczystościom odpustowym w sanktuarium Przenajdroższej Krwi Chrystusa w Częstochowie.

6 lipca - dokonał konsekracji ołtarza w kościele pw. św. Walentego w Konopiskach.
Po południu w Wąsoszu odprawił Mszę św., w czasie której poświęcił nową polichromię w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła oraz odprawił dróżki kalwaryjskie, w czasie których poświęcił nowe kaplice.

7 lipca - odprawił Mszę św. na rozpoczęcie peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Niechcicach.

Reklama

8 lipca - przewodniczył uroczystościom 550-lecia Zakonu Bernardynów w Polsce w parafii pw. św. Jana z Dukli w Częstochowie.

9 lipca - przewodniczył uroczystościom peregrynacyjnym w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Gomunicach.

10 lipca - w sanktuarium Matki Bożej w Mrzygłodzie odprawił Mszę św. w czasie Dnia Wspólnoty Oaz. Młodzi spotkali się z Arcybiskupem Metropolitą również 28 lipca.
Po południu przewodniczył uroczystości peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w parafii pw. św. Mikołaja w Mierzynie.

26 lipca - odprawił Mszę św. odpustową w sanktuarium w Świętej Annie k. Przyrowa.

27 lipca - przewodniczył Eucharystii w czasie pielgrzymki Rycerstwa Niepokalanej do Niepokalanowa.

28 lipca - przewodniczył Eucharystii na początek peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Brudzicach.

29 lipca - odprawił Mszę św. oraz wygłosił konferencję w częstochowskim Karmelu.
Wieczorem przewodniczył uroczystości peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Dworszowicach Pakoszowych.

30 lipca - przewodniczył uroczystościom peregrynacyjnym w parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Makowiskach.

31 lipca - odprawił Mszę św. na początek peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Wąsoszu.

Reklama

1 sierpnia - przewodniczył uroczystości peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w parafii pw. św. Józefa Robotnika w Popowie.

2 sierpnia - przewodniczył uroczystościom odpustowym z racji Porcjunkuli u ojców franciszkanów: przed południem w Wieluniu i w Radomsku po południu.

4 sierpnia - przewodniczył uroczystości peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w parafii pw. Nawiedzenia NMP w Trębaczewie.

5 sierpnia - wraz z pielgrzymami z naszej archidiecezji odprawił dróżki kalwaryjskie w Kalwarii Zebrzydowskiej.

6 sierpnia - przewodniczył uroczystości peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w parafii pw. św. Rocha w Rząśni.

7 sierpnia - odprawił Mszę św. na początek peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Kiełczygłowie.

8 sierpnia - przewodniczył uroczystości peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Lipniku.

9 sierpnia - w częstochowskiej archikatedrze przyjął śluby zakonne sióstr nazaretanek.
Wieczorem odprawił Mszę św. na początek peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Pajęcznie.

10 sierpnia - przy kościele pw. św. Stanisława w Myszkowie odprawił Msze św. dla Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej.
W południe odprawił Mszę św. odpustową w parafii pw. św. Wawrzyńca w Dąbrowie k. Wielunia.
Wieczorem przewodniczył Eucharystii w czasie peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w parafii pw. Narodzenia Pańskiego w Pajęcznie.

Reklama

11 sierpnia - w Mirowie, na terenie parafii pw. św. Mikołaja w Niegowej, odprawił Mszę św. dla Pielgrzymki Sosnowieckiej.

12 sierpnia - w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie odprawił Mszę św. dla uczestników oazy III stopnia.

13 sierpnia - w Garnku odprawił Mszę św. dla XIII Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki.
Po południu przewodniczył Eucharystii dla 292. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej „u źródeł” k. Mstowa.

14 sierpnia - we Mstowie odprawił Mszę św. dla Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki Międzynarodowych Akademickich Grup „17.”.

15 sierpnia - uczestniczył w uroczystościach na Jasnej Górze koncelebrując Eucharystię w południe oraz przewodnicząc wieczorem na Jasnogórskim Szczycie.

17 sierpnia - przewodniczył Eucharystii na Jasnej Górze dla Pielgrzymki Elektryków, Energetyków i Elektroników.
Po południu przewodniczył uroczystościom w sanktuarium mrzygłodzkim w rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej w Mrzygłodzie.

18 sierpnia - przewodniczył uroczystości peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w parafii pw. św. Marcina BW w Siemkowicach.

19 sierpnia - przewodniczył Eucharystii na początek peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w parafii pw. Świętych Joachima i Anny w Kraszkowicach.

21 sierpnia - przewodniczył uroczystości peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sieńcu.

Reklama

22 sierpnia - przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w parafii pw. św. Maksymiliana w Chorzynie-Dąbrówkach.

24 sierpnia - dokonał konsekracji kościoła pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kulejach.

25 sierpnia - w Nieradzie odprawił Mszę św. dla pielgrzymów z diecezji sosnowieckiej.
Wieczorem przewodniczył uroczystym Nieszporom w archikatedrze, procesji na Jasną Górę oraz koncelebrował Mszę św. wraz z biskupami metropolii częstochowskiej na Szczycie Jasnogórskim.

26 sierpnia - uczestniczył w uroczystościach odpustowych na Jasnej Górze. Wieczorem odprawił Mszę św. za mieszkańców i miasto Częstochowę na Jasnogórskim Szczycie.

27 sierpnia - odprawił Mszę św. i wygłosił konferencję dla sióstr karmelitanek w Częstochowie.

30 sierpnia - w archikatedrze przewodniczył uroczystości konsekracji dziewic.
Odprawił Mszę św. dla niepełnosprawnych, którzy przybyli pieszo z pielgrzymką na Jasną Górę.

31 sierpnia - przewodniczył uroczystościom odpustowym w parafii pw. Nawiedzenia NMP w Wieluniu.
Po południu przewodniczył uroczystości dziękczynienia za kanonizację Marii de Mattias u sióstr adoratorek w Częstochowie.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

Nie ma neo-sędziów? Rzecznik TSUE zabiera głos

2025-04-29 11:09

[ TEMATY ]

rzecznik

TSUE

neo‑sędzia

status sędzi

Adobe Stock

Rzecznik TSUE zabrał głos w sprawie tzw. neo-sędziów

Rzecznik TSUE zabrał głos w sprawie tzw. neo-sędziów

Nie można automatycznie wyłączyć wadliwie wybranego sędziego - wynika z oceny rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE. Pytanie o status sędzi wybranej przez Krajową Radę Sądownictwa po 2018 r. zadał poznański sąd.

Opinia rzecznika generalnego nie wiąże Trybunału Sprawiedliwości UE, który wkrótce wyda orzeczenie w sprawie.
CZYTAJ DALEJ

Sztangista Grzegorz Kleszcz: Jan Paweł II przyniósł mi uwolnienie

2025-04-30 08:12

[ TEMATY ]

świadectwo

"Któż jak Bóg" YT

Sztangista Grzegorz Kleszcz

Sztangista Grzegorz Kleszcz

Fanom sportu Grzegorz Kleszcz kojarzy się przede wszystkim jako wybitny sztangista, mistrz Polski, brązowy medalista Mistrzostw Europy (2001), trzykrotny olimpijczyk (2000, 2004, 2008). Ale jego życie to również historia wielu zranień z dzieciństwa, afery dopingowej i licznych kontuzji, a wreszcie depresji, zniewoleń i uzależnień, które przyszły po zakończeniu kariery sportowej.

Nadużywałem alkoholu, "leczyłem się" marihuaną. Uciekałem od tej rzeczywistości coraz bardziej, znalazłem się nad krawędzią przepaści. Wychodziłem w lesie na polanę i krzyczałem do nieba, że ja nie chcę pełzać. Ja chcę latać. Boże, co ja mam robić i jak?! - wyznaje sportowiec.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję