Reklama

Wiadomości z Podlasia

Niedziela podlaska 36/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 1-14 sierpnia w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce odbywały się półkolonie dla dzieci z rodzin potrzebujących pomocy i będących w trudnych warunkach materialnych. Prowadził je ks. prał. Marian Świerszczyński - miejscowy proboszcz, przy współpracy z miejscowym oddziałem Caritas i Odnową w Duchu Świętym. Uczestniczyło w nich 85 dzieci (w tym 19 z parafii ks. kan. Tadeusza Olszewskiego z Brześcia na Białorusi). Program zajęć był bardzo bogaty: zwiedzanie m.in. Puszczy Białowieskiej i Drohiczyna, spotkania z policją i strażakami, kąpiel w basenie oraz różne gry i zabawy.

14 lipca bp Antoni Dydycz uczestniczył w Łomży w pogrzebie br. Fabiana Wacława Owczarczyka OFM Cap. (1925-2003).

15 lipca, w 60. rocznicę zbrodni dokonanej przez hitlerowców, bp Antoni Dydycz przewodniczył w bazylice w Bielsku Podlaskim uroczystości ku czci bł. Antoniego Beszty-Borowskiego i pomordowanych w pilickim lesie.

16 lipca, na zaproszenie proboszcza, ks. Romana Sawczuka, bp Antoni Dydycz przewodniczył w Horbowie k. Białej Podlaskiej (diecezja siedlecka) nabożeństwu ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

17 i 24 lipca bp Antoni Dydycz spotkał się w Ośrodku Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu z klerykami - uczestnikami kursu zapoznającego z problematyką antyalkoholową.

18 lipca, na zaproszenie proboszcza, ks. Stanisława Choćko, bp Antoni Dydycz uczestniczył w Sworach k. Białej Podlaskiej (diecezja siedlecka) w obchodach 400-rocznicy istnienia parafii.

19 lipca bp Antoni Dydycz spotkał się w Bacikach Średnich z uczestnikami kolonii zorganizowanych przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej dla dzieci niepełnosprawnych.

20 lipca, na zaproszenie proboszcza, ks. Zbigniewa Kanieckiego, bp Antoni Dydycz przewodniczył uroczystości odpustowej ku czci św. Aleksego w Płocku-Trzepowie.

26 lipca bp Antoni Dydycz uczestniczył w Lubartowie w koronacji obrazu przedstawiającego św. Annę, Dzieciątko Jezus i Najświętszą Maryję Pannę, zwanego tradycyjnie obrazem Matki Bożej Samotrzeciej. Uroczystej Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił abp Józef Życiński - metropolita lubelski.

2 sierpnia bp Antoni Dydycz spotkał się podczas nabożeństw w konkatedrze w Sokołowie Podlaskim oraz w bazylice w Węgrowie, a także w kościele w Liwie z uczestnikami Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej na Jasną Górę.

W dniach 2-3 sierpnia w Liwie odbywał się III Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Anny Bractwa Rycerskiego Ziemi Mazowieckiej i Podlaskiej. 3 sierpnia bp Antoni Dydycz przewodniczył uroczystości Przemienienia Pańskiego w Liwie i był także gościem na zamku. W trakcie uroczystości rycerskich Ksiądz Biskup otrzymał tytuł Mistrza Honorowego Bractwa oraz przyjął ślubowanie od rycerzy.

W dniach 4-11 sierpnia bp Antoni Dydycz przebywał we Włoszech, gdzie m.in. uczestniczył w audiencji generalnej w Castel Gandolfo, udzielił sakramentu bierzmowania w Montemoro, wygłosił kazanie odpustowe w Montelparo, a także przewodniczył uroczystości odpustowej w Poggio Canoso. Opiekę duszpasterską w Montemoro i Poggio Canoso pełni ks. Adam Barański - kapłan diecezji drohiczyńskiej.

12 sierpnia bp Antoni Dydycz uczestniczył w Ostrowie Wielkopolskim w jubileuszu 50-lecia profesji zakonnej s. Marii Franciszki od Serca Jezusa (Helena Łapaj), s. Marii Róży od Jezusa (Anna Obrębska) i s. Marii Benigny od Miłości Bożej (Marianna Dubiel) z Zakonu Klarysek Kapucynek. Siostry Klaryski od stycznia 2003 r. pracują w Hajnówce.

12 sierpnia, z inicjatywy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Drohiczynie, w Muzeum Regionalnym w Drohiczynie została otwarta wystawa UB w walce z Podziemiem Niepodległościowym i Opozycją w Województwie Podlaskim. Podczas otwarcia wystawy został wygłoszony wykład na temat Organizacja i funkcjonowanie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Bielsku Podlaskim 1944-1949. Zostały również przedstawione niepublikowane jeszcze wyniki badań nad strukturami UB w powiecie bielskim. Kustosz wystawy przybliżył zebranym założenia ekspozycji oraz opowiedział o dokumentach i fotografiach prezentowanych na wystawie.

13 sierpnia dotarła na Jasną Górę XIII Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska. Hasłem tegorocznego pielgrzymowania były słowa „W Roku Różańca Maryjo prowadź do Jezusa”. W pięciu grupach przez 13 dni, pokonując 360 km, pielgrzymowało 1123 pątników, 18 księży, 15 kleryków, 8 sióstr zakonnych. Z pielgrzymami codziennie łączyło się ok. 3 tys. pielgrzymów duchowych. Na trasie w Gidlach ok. 200 osób podjęło duchową adopcję dzieci poczętych. Utrudzonych, szczególnie wielkimi upałami, ale też bardzo radosnych i szczęśliwych pielgrzymów powitał w Częstochowie bp Antoni Dydycz. Następnie pątnicy wzięli udział we Mszy św. na Wałach Jasnogórskich wraz z pielgrzymami z Pomorza i Podkarpacia. W Częstochowie pozostali oni do 15 sierpnia i wzięli udział w uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

13 sierpnia bp Antoni Dydycz przewodniczył w Węgrowie nabożeństwu fatimskiemu. Bazylika w Węgrowie od 1996 r. jest diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.

W dniach 13-25 sierpnia 83 stypendystów (wybitnie uzdolnionej młodzieży) z Fundacji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia” z naszej diecezji uczestniczyło w obozie wakacyjno-integracyjnym w Krakowie. Był on dla młodzieży okazją do wypoczynku, wzajemnego poznania się i zdobywania wszechstronnego wykształcenia. Podczas pobytu młodzież zwiedziła m.in.: Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Łagiewniki, Katedrę Wawelską, Kopiec Kościuszki, Kazimierz, Rynek Starego Miasta, Kościół Mariacki, wiele muzeów i innych ważnych miejsc. Spotkała się również m.in. z kard. Józefem Glempem - Prymasem Polski, kard. Franciszkiem Macharskim - metropolitą krakowskim i abp. Józefem Kowalczykiem - nuncjuszem apostolskim w Polsce.

14 sierpnia, z inicjatywy ks. Romualda Koska - diecezjalnego moderatora Ruchu Światło-Życie, w kościele pofranciszkańskim w Drohiczynie odbył się Dzień Wspólnoty Oazowej dla III turnusu oaz. Uczestniczyły w nim następujące oazy: Oaza Dzieci Bożych II° z Siemiatycz Stacji z ks. Januszem Bolewskim i Oaza Nowego Życia III° z Leśnej Podlaskiej (diecezja siedlecka) z ks. Markiem Borucem - moderatorem Ruchu Światło-Życie diecezji siedleckiej. Na program uroczystości złożyły się m.in.: prezentacja oaz, godzina świadectwa, Eucharystia pod przewodnictwem bp. Antoniego Dydycza, podczas której w czasie procesji darów uczestnicy składali deklaracje przystąpienia do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i agapa.

15 sierpnia bp Antoni Dydycz przewodniczył uroczystości odpustowej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce na Warmii. Opiekę duszpasterską w tym znanym sanktuarium maryjnym pełnią Księża Jezuici. Uroczystość zgromadziła na wspólnej modlitwie kilka tysięcy wiernych.

W uroczystościach odpustowych Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Bożej Zielnej) w sanktuarium Matki Bożej w Hodyszewie (diec. łomżyńska) uczestniczyły piesze pielgrzymki z naszej diecezji. 14 sierpnia do Hodyszewa dotarła 145-osobowa piesza pielgrzymka z parafii Strabla, zorganizowana i prowadzona przez proboszcza, ks. kan. Jana Komosę. 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny dotarła piesza pielgrzymka która wyruszyła z miejscowości Koce Schaby (par. Winna Poświętna), a w której uczestniczyło 167 osób z parafii Winna Poświętna, Czaje i Niemyje Nowe. Ponadto w uroczystościach wzięło udział bardzo wiele osób z różnych parafii naszej diecezji.

16 sierpnia w Drażniewie (par. Rusków) bp Antoni Dydycz odprawił Mszę św. i wygłosił homilię z okazji jubileuszu 50-lecia istnienia Wojskowego Koła Łowieckiego nr 309 „Hubertus” z Warszawy. W trakcie uroczystości została także pobłogosławiona kapliczka poświęcona św. Hubertowi, patronowi myśliwych.

W dniach 16-18 sierpnia bp Antoni Dydycz przeprowadził wizytację kanoniczną w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Jerzyskach. W trakcie wizytacji m.in. odbyły się uroczystości rocznicowe przy pomniku Armii Krajowej w lesie k. Jerzysk, poświęcone pamięci poległych, zamordowanych, zaginionych i zmarłych żołnierzy. Proboszczem parafii powstałej w 1933 r., liczącej obecnie ok. 1000 wiernych jest od 2002 r. ks. Zenon Bobel.

22 sierpnia bp Antoni Dydycz spotkał się w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce z uczestnikami XII Ogólnopolskiego Złazu Seniorów ZHP „Białystok 2003”. Na spotkaniu przybyło ponad czterystu uczestników złazu. Organizatorem imprezy jest Komenda Białostockiej Chorągwi ZHP oraz Instruktorski Krąg Seniorów przy Komendzie Białostockiej Chorągwi ZHP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Müller: nie można oddzielać liturgii Słowa od liturgii eucharystycznej

2026-06-24 18:55

[ TEMATY ]

liturgia

Adobe Stock

„Nie można dowolnie dzielić uprawnień kapłańskich i zlecać ich podmiotom zewnętrznym w oparciu o kryteria funkcjonalne” - stwierdza w swoim komentarzu opublikowanym na portalu kath.net kard. Gerhard Müller.

Emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary nawiązuje do opublikowanego wczoraj komunikatu Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, przypominającego, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką.
CZYTAJ DALEJ

Można stać blisko rzeczy świętych i nie żyć w posłuszeństwie

[ TEMATY ]

rozważania

Glossa Marginalia

Agata Kowalska

Tekst opisuje pierwszy wielki cios zadany Judzie przez Babilon. Młody Jojakin panuje krótko. Nabuchodonozor bierze Jerozolimę i przeprowadza deportację. Wywożeni zostają król, matka króla, urzędnicy, wojownicy, rzemieślnicy oraz kowale. To nie jest przypadkowy wybór. Imperium zabiera głowę państwa i ręce zdolne do pracy oraz do walki. Zostawia kraj osłabiony, zależny i łatwy do kontroli. Autor podaje liczby, by pokazać skalę ciosu. Szczególne znaczenie ma wywiezienie skarbów świątyni i pałacu. W świecie starożytnym trofea ze świątyni miały świadczyć o wyższości zwycięskiego boga. Pismo odrzuca ten sposób myślenia. Nie mówi o porażce Pana. Mówi o sądzie nad niewiernością ludu. Bóg nie przegrywa z Babilonem. Dopuszcza upokorzenie, by odsłonić prawdę o sercu swego narodu. Zmiana imienia nowego króla podkreśla zależność Judy. Człowiek na tronie nie panuje naprawdę. Znamy też drobny ślad tej historii z tabliczek babilońskich, gdzie pojawia się imię Jojakina i wzmianka o racjach żywności. Pismo i historia spotykają się tu w punkcie bardzo ludzkim. Wygnanie nie jest ideą. Jest losem ludzi żyjących na obcej ziemi. Właśnie tam Bóg zacznie oczyszczać nadzieję swego ludu.
CZYTAJ DALEJ

Wenezuela/P.o. prezydenta: co najmniej 164 osoby zginęły w trzęsieniach ziemi

2026-06-25 12:43

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Wenezuela

Caracas

PAP/EPA

Co najmniej 164 osoby straciły życie, a ponad 970 zostało rannych w wyniku dwóch trzęsień ziemi, które nawiedziły Wenezuelę w nocy ze środy na czwartek - poinformowała p.o. prezydenta tego kraju Delcy Rodriguez.

Wcześniejszy bilans mówił o 32 ofiarach śmiertelnych i ponad 700 rannych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję