Reklama

Z wizytą w parafii

Zachować stare i nowe

Neogotycki kościół w Dzierżeninie widać już z daleka: pięknie wkomponowany w nadnarwiańską przyrodę, przyciąga oko przejeżdżających ruchliwą szosą w kierunku Mazur turystów, z jednej strony przypominając o tym, że obojętnie dokąd jedziemy, wszyscy zdążamy ku wieczności, z drugiej - stanowiąc chlubę tutejszych parafian. 17 czerwca br. parafię św. Tomasza Apostoła w Dzierżeninie wizytował biskup płocki prof. dr hab. Stanisław Wielgus.

Niedziela płocka 35/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Tomasza w Dzierżeninie

Patron parafii: św. Tomasz
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Tomasza
Dekanat: serocki
Miejscowości: Budy Ciepielewskie, Budy Przybyłkowskie, Dzbanice, Dzierżenin, Gzowo, Karniewek, Klaski, Klusek, Mory, Murowanka, Obręb, Obrębek, Pobyłkowo Duże, Pobyłkowo Małe, Pogorzelec, Strzyże, Świerszczewo, Trzepowo, Trzepowo-Parcele, Wierzbica, Zaborze.
Proboszcz: ks. Mieczysław Skowron
W parafii działają: rada duszpasterska, Akcja Katolicka, Koła Żywego Różańca, ministranci, koło charytatywne, asysta procesyjna, schola, z parafią współpracuje Ochotnicza Straż Pożarna
Msze św. w niedzielę: 9.00, 11.30, 17.00 (w okresie letnim)

Charakterystyka parafii

Reklama

Dzieje kultu na tym terenie są bardzo stare: Dzierżenin już na początku XIII w. wchodził w skład posiadłości biskupstwa płockiego. Z 1250 r. zachowała się wzmianka o rezydującym tu kapelanie. Decyzja bp. Ścibora dotycząca dziesięcin należnych parafii (1389 r.) świadczy, że w XIV w. istniał tu kościół pw. św. Tomasza. W XV w. działało przy nim bractwo, którego uprawnienia zatwierdził bp Paweł (1462 r.). Drewniany kościół, konsekrowany w 1464 r., przetrwał do początku XVIII w. W 1715 r. bp Ludwik Bartłomiej Załuski zbudował nową, niewielkich rozmiarów świątynię, którą powiększono i restaurowano w 1872 r. W 1927 r. kościół ten sprzedano parafii Porządzie. Nowy, murowany kościół wg projektu J. P. Dziekońskiego rozpoczął budować w 1910 r. ks. Michał Piotr Sawicki, a prace dokończył w 1917 r. ks. Jan Dobecki. Konsekracji dokonał bp Antoni Julian Nowowiejski w 1925 r. Jesienią 1944 r. podczas walk na przyczółku Narwi, obiekt poniósł znaczne straty. Po wojnie założono nowy dach, a w 1959 r. pokryto kościół blachą. W 1964 r. poświęcił go bp Bogdan Sikorski.
Obecnie parafia liczy 2 500 mieszkańców, obejmując swoim obszarem 21 wiosek. Jest dość rozległa - z najdalszej wioski do kościoła jest 8 km, a położenie przy ruchliwej trasie na Mazury utrudnia dotarcie do kościoła zwłaszcza dzieciom. Mimo to - jak mówi proboszcz ks. Mieczysław Skowron - frekwencja na niedzielnych Mszach św. jest dość dobra, a w okresie wakacyjnym znacznie się zwiększa, dzięki odpoczywającym nad Narwią gościom.
Parafia jest typowo rolnicza, a przy obecnym stanie rolnictwa niezbyt zamożna, ale - zdaniem Księdza Proboszcza - bardzo życzliwie nastawiona do Kościoła i księdza. Ludzie chętnie współpracują z księdzem, interesują się sprawami Kościoła i są dość ofiarni. „Czy mamy wady? Z pewnością tak. I w tej parafii występuje patologia wynikająca z nadużywania alkoholu, zawiść, zazdrość, obojętność religijna - mówił podczas swojego sprawozdania Ksiądz Proboszcz. - Ale staramy się w tych trudnych czasach to nasze życie z dnia na dzień czynić bardziej ludzkim i bardziej chrześcijańskim”.

Dokonania materialne

W ciągu ostatnich 5 lat, w ciągu których pieczę duszpasterską nad parafią sprawuje ks. Skowron, wiele w niej zrobiono pod względem materialnym. Na kościele wzmocniono więźbę dachową (głównie wieżyczkę), wyremontowano zakrystię, sprawiono meble do prezbiterium, uruchomiono ogrzewanie kościoła, zainstalowano nowe nagłośnienie, zakupiono nagłośnienie procesyjne, założono dzwony elektroniczne i alarm przeciwwłamaniowy, oszklono okna, które powypadały wskutek starości, zainstalowano sejf na cenniejsze przedmioty służące do kultu, sprawiono 3 żyrandole i zakupiono wiele sprzętów liturgicznych.
Wokół kościoła zrobiono parking, a kościół na zewnątrz oświetlono, odnowiono parkan i elewację kościoła, wyłożono kostką brukową drogę na cmentarz i do plebanii, ustawiono silos na śmieci, posadzono też wiele świerków i drzewek ozdobnych. Dokonano także kapitalnego remontu plebanii: dobudowano salon oraz kancelarię, całkowicie zmieniono dach, budynek ocieplono, wymieniono okna, wyremontowano łazienki i kuchnię, wymieniono kotłownię z węglowej na olejową, powiększono i wyłożono kostką brukową podwórko przy plebanii, odnowiono budynek gospodarczy, uporządkowano i ogrodzono przy nim podwórko, a działkę parafialną nad Narwią zrekultywowano.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Osiągnięcia duszpasterskie

Proboszcz parafii ks. Mieczysław Skowron w sprawozdaniu z działalności parafii wspomniał również jej osiągnięcia duszpasterskie. Przypomniał o istniejących grupach parafialnych i stowarzyszeniach działających na terenie parafii oraz o ich dobrej współpracy. O działalności owych grup i stowarzyszeń Ksiądz Biskup dowiedział się na specjalnym spotkaniu, które miało miejsce przed Eucharystią.
Parafialna Rada Duszpasterska wraz z Radą Gospodarczą liczą dwudziestu trzech członków. Członkowie tych rad nie tylko wspierają Proboszcza w działaniach duszpasterskich, ale także podejmują starania o chrześcijańskie wychowanie dzieci i młodzieży. Parafialna Rada Gospodarcza wspomaga proboszcza w administrowaniu majątkiem i finansami parafii.
Z kolei członkowie Koła Żywego Różańca spotykają się na comiesięcznych spotkaniach modlitewnych, podczas których modlą się i wymieniają tajemnicami. „Kochamy modlitwę różańcową, bo w jej świętych tajemnicach odnajdujemy często tajemnice naszego własnego niełatwego życia” - mówił przedstawicielka Koła.
Posługę w kościele pełni również 14-osobowa grupa ministrancka, która świadomie i owocnie posługuje przy ołtarzu. Dzięki temu każdy ministrant uświadamia sobie, że ministrantem trzeba być wszędzie: w kościele, w szkole, w domu i w czasie zabawy.
Dla najbardziej potrzebujących w parafii posługę pełni również parafialny zespół Caritas, które w parafii istnieje od wielu lat. „Naszym zadaniem jest mobilizacja charytatywna wspólnoty parafialnej do praktykowania miłosierdzia modlitwą, słowem i czynem” - podkreślała przedstawicielka Zespołu.
W każdych uroczystościach kościelnych udział swój ma także asysta procesyjna. W parafii działają jeszcze Akcja Katolicka, a także schola parafialna. Jako ostatnia z grup zaprezentowała się Ochotnicza Straż Pożarna, która dobrze współpracuje z parafią. Składa się ona z pięciu oddziałów: Dzierżenin, Pobyłkowo, Trzepowo, Gzowo i Dzbanice.
W ciągu ostatnich pięciu lat w parafii wydarzyło wiele dobrego. Oprócz regularnych rekolekcji adwentowych i wielkopostnych wspomnieć należy m.in. przeżyte w 1988 r. Misje św. i ich renowację rok później. „W czasie Misji św. za Chrystusem opowiedziało się 1396 osób - podkreślał Ksiądz Proboszcz. - W czasie rekolekcji bardzo wielu parafian korzysta z sakramentu pokuty i Eucharystii, o czym mogą zaświadczyć zgromadzeni tu kapłani z dekanatu. Nie jest to moja zasługa, ale gorliwego mojego poprzednika, już śp. ks. Józefa Pietrzyka”. Z roku na rok wzrasta liczba przyjmowanych Komunii św. Szerzy się kult Jezusa Miłosiernego. Na stałe do kalendarza liturgicznego wpisała się Msza św., a wcześniej spowiedź dzieci i młodzieży na rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego i katechetycznego oraz Msza św. w intencji myśliwych na początku listopada. W wielu wioskach istnieje chwalebny zwyczaj odprawiania nabożeństwa majowego przy figurkach.

Wizyta Księdza Biskupa

Po południu o godz. 15.00 w kościele parafialnym bp Stanisław Wielgus spotkał się z grupami parafialnymi działającymi na terenie parafii. Ksiądz Biskup wysłuchał sprawozdań przedstawicieli poszczególnych grup.
Po spotkaniu wszyscy zebrani na czele z Księdzem Biskupem i Księdzem Proboszczem udali się na miejscowy cmentarz, gdzie modlono się w intencji zmarłych parafian. Następnie w kościele została odprawiona uroczysta Msza św., której przewodniczył bp Stanisław Wielgus. W homilii Kaznodzieja wyraził radość ze współpracy Księdza Proboszcza z parafianami, dzięki której wiele prac w parafii zostało już wykonanych. „Bardzo jestem zadowolony ze stanu waszej świątyni i mam świadomość, że to zasługa Księdza Proboszcza i jego poprzedników, i was przede wszystkim, bo gdyby nie wasz trud, nie wasze składki pieniężne, dawane często z bardzo skromnych zasobów, wiele rzeczy nie mogłoby być dokonanych. Mam świadomość, jak bardzo trudno żyje się wielu polskim rodzinom - również i waszym, więc tym bardziej serdecznie dziękuję za to, co robicie dla parafii. Nastały takie czasy, że ksiądz nie może pracować sam w parafii. Muszą mu pomagać parafianie, którzy dobrze rozumieją, że Kościół to jest ich matka. Pan Bóg patrzy przede wszystkim w ludzkie serca. Na podstawie tego, jakie jest serce ludzkie, ocenia człowieka - mówił Ksiądz Biskup. - Nasz naród potrzebuje wsparcia, potrzebuje odrodzenia moralnego. Ale ono może się zacząć przede wszystkim od rodzin. Jak one wychowują dzieci, takie będzie społeczeństwo. Niestety, wiele rodzin w naszych czasach nie spełnia w sposób właściwy swoich zadań wychowawczych. Często niektóre z nich spychają kwestie wychowania moralnego i religijnego na szkołę i Kościół. Ale rodziny nikt nie zastąpi. Nikt nie zastąpi matki, nikt nie zastąpi ojca. Przede wszystkim rodzina ma wychowywać młode pokolenia, a Kościół ma im w tym pomagać, i będzie to robić na miarę swoich możliwości” - dodał Kaznodzieja.
W trakcie Mszy św. Ksiądz Biskup udzielił sakramentu bierzmowania, zaś na zakończenie wizytacji biskupiej Pasterz Kościoła płockiego poświęcił jeszcze wyremontowany budynek plebanii.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świecki obejmuje jedną z najważniejszych funkcji w kurii krakowskiej. To pierwszy taki przypadek w historii archidiecezji

2026-06-22 17:14

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Lucjan Tabaka

ks. Rafał Buzała

ekonom

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś mianował nowego ekonoma Archidiecezji Krakowskiej. Od 1 lipca funkcję tę pełnić będzie Lucjan Tabaka. Po raz pierwszy w historii archidiecezji ekonomem będzie osoba świecka.

Lucjan Tabaka urodził się 7 lipca 1948 roku w Szymankach k. Szczytna. W 1979 roku ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki. Posiada ponad 60-letni staż pracy. Doświadczenie zdobywał w Państwowej Inspekcji Radiowej w Krakowie, Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu czy Zespole Szkół Zawodowych PKP w Nowym Sączu. W latach 1998 – 1999 był wojewodą nowosądeckim, a od 1999 do 2001 roku pracował jako doradca wojewody małopolskiego. Piastował także stanowisko pełnomocnika prezydenta Miasta Nowy Sącz ds. nadzoru właścicielskiego. W latach 2005 – 2014 sprawował urząd kanclerza Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Od stycznia 2015 roku jest prezesem zarządu AKOPOL DEVELOPMENT sp. z o.o. ze 100% udziałem Politechniki Krakowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Kapłan zamordowany w Sudanie Południowym. Jego "winą" było to, że zgłosił kradzież leków

2026-06-22 18:03

[ TEMATY ]

kapłan

Sudan Południowy

zamordowany

kradzież leków

Vatican Media

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin, proboszcz kościoła św. Wincentego w Kaudzie w południowym Sudanie, został zamordowany w piątek 19 czerwca wraz z dwiema innymi osobami w Górach Nubijskich. Informację o tym podała katolicka organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Sudańskie media doniosły, że mord był aktem odwetu, ponieważ ksiądz zgłosił władzom kradzież leków przechowywanych przez kościół dla ludności.

Region nękany jest narastającymi napięciami plemiennymi i wewnętrznymi konfliktami między ugrupowaniami zbrojnymi. Kauda, położona w stanie Kordofan Południowy, jest głównym ośrodkiem w kontrolowanych przez Sudański Ludowy Ruch Wyzwolenia Północy. W ostatnich miesiącach pogarszająca się sytuacja w połączeniu z konfliktami zbrojnymi i plemiennymi, zmusiła część duchownych do opuszczenia regionu. Ojciec Youhanna postanowił jednak pozostać we wspólnocie, której służył. Był jednym z niewielu kapłanów nadal aktywnych mimo wszechobecnej przemocy. Jego posługa wykraczała dalece poza opiekę duchową.
CZYTAJ DALEJ

Nowy dyrektor Biura Prasowego i rzecznik Jasnej Góry

2026-06-23 12:10

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Góry

o. Marcin Ciechanowski

o. Marcin Ciechanowski

Został nim o. dr Marcin Ciechanowski. Zastąpił na tym stanowisku o. Michała Bortnika, który obejmuje funkcję prezesa Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Ojciec Ciechanowski paulinem jest od 30 lat. Jest teologiem, rekolekcjonistą, medioznawcą, kompozytorem. Znany jest z pogody ducha i poczucia humoru. Urodził się 12 lipca 1975 r. w Bydgoszczy. Pierwszą profesję zakonną złożył 8 września 1996 r. w Leśniowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 8 czerwca 2002 r. na Jasnej Górze. Jest magistrem teologii z zakresu teologii duchowości. W Zakonie Paulinów pełnił różne funkcje: duszpasterza akademickiego, duszpasterza dzieci, opiekuna zespołów młodzieżowych i scholi dziecięcej, prezbitera wspólnot neokatechumenalnych, rekolekcjonisty, przewodnika pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. W latach 2020-26 był podprzeorem Jasnej Góry.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję