Reklama

Pieszo do Maryi

Niedziela łowicka 35/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymowanie od dawna było i jest jedną z form oddawania czci Bogu. Dlatego też opieką i troską biskupią otaczane są pielgrzymki wyruszające do miejsc szczególnej czci z wielu miejscach w Polsce. Wiele z tych pielgrzymek podąża na Jasną Górę, by dotrzeć tam 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W tym roku 6 sierpnia już po raz ósmy wyruszyła z Łowicza Młodzieżowa Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Przewodnikiem, podobnie jak w roku ubiegłym, był ks. Robert Kwatek. W przededniu pielgrzymki, 5 sierpnia, w auli seminarium duchownego w Łowiczu został odprawiony Apel, prowadzony przez grupę zieloną - z Łowicza, której przewodnikiem jest ks. Adam Bednarczyk. Rankiem, w dniu wyjścia pielgrzymki, wszyscy o godz. 7.00 zgromadzili się w bazylice katedralnej w Łowiczu na uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem ordynariusza diecezji bp. Alojzego Orszulika, koncelebrowanej przez księży biorących udział w wędrówce ku Matce Bożej. Wiernych, pielgrzymów i odprowadzających, powitał ks. Robert Kwatek. Powiedział o tematyce rozważań porannych, które dotyczyły wezwań modlitwy Ojcze nasz oraz o konferencjach, w których przybliżane i pogłębiane były treści kolejnych Przykazań Bożych pozostawionych wiernym jako znak przymierza Starego Testamentu. Pielgrzymi próbowali odczytać je na nowo. „Dlatego będziemy - mówił ks. Kwatek - nieśli w drodze arkę, w której są dwie kamienne tablice z zapisanymi symbolicznie Przykazaniami Bożymi. Ale obok tych symbolicznych znaków Przykazań są zapisane odnośniki do Ewangelii i są zapisane odnośniki do Katechizmu Kościoła Katolickiego. Chcemy w ten sposób wyrazić prawdę, że zawierzamy nasze życie mądrości Bożej, wyrażonej w Przykazaniach Bożych, wyrażonej w Ewangelii Jezusa Chrystusa i w nauce Kościoła katolickiego”.
Następnie rozpoczęła się Msza św. Podczas homilii Ksiądz Biskup mówił o ważności pielgrzymowania w życiu każdego człowieka, jest ono bowiem symbolem wędrówki człowieka wierzącego śladami Odkupiciela. Nawiązując do uroczystości przypadającej w tym dniu - Przemienienia Pańskiego - powiedział, że jak wówczas na górze Tabor, gdy przemieniony Jezus stał w towarzystwie dwóch proroków, Mojżesza i Eliasza, dał się słyszeć głos z nieba: «Ten jest mój Syn umiłowany. Jego słuchajcie», tak teraz każdy z ludzi wierzących ma obowiązek słuchania słów Jezusa zapisanych w Ewangelii, podawanych przez Tradycję Kościoła i głoszonych przez Ojca Świętego. Każdy też powinien iść w swoim życiu zgodnie z drogowskazami, jakimi są Przykazania zapisane na kamiennych tablicach i dane przez Boga Mojżeszowi i wszystkim ludziom wierzącym. Wsłuchujcie się też - mówił Ksiądz Biskup - w słowa Maryi, która na weselu w Kanie Galilejskiej prosiła: «Uczyńcie co wam mój Syn powie». Czyńcie słowem, myślami i sercem to co mówi Jezus i Maryja, gdyż słuchać i czynić to sedno naszego powołania”.
Przed kończącym Eucharystię błogosławieństwem Biskup Alojzy w towarzystwie Czesława Kmieciaka - twórcy kamiennych tablic - kolorem złotym zaznaczył pierwsze Przykazanie, które miało być rozważane podczas pierwszego dnia pielgrzymowania. Po zakończeniu Mszy św. i krótkiej przerwie pielgrzymi wyruszyli na szlak. VIII Młodzieżowa Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę liczyła blisko 2000 osób i składała się z 9 grup, z różnych miast diecezji. Przewodnikami poszczególnych grup byli: grupa biała z Łęczycy - ks. Krzysztof Przesmycki, grupa biało-żółta z Kutna - ks. Wiesław Wójcik, grupa brązowa z Rawy Mazowieckiej - ks. Bogumił Bartlewski i ks. Mieczysław Iwanicki, grupa cytrynowa z Żychlina - ks. Dariusz Karpiński, grupa czerwona z Żyrardowa - ks. Dariusz Lichman, grupa błękitna z Sochaczewa - ks. Sławomir Tulin, grupa pomarańczowa prowadzona przez Salezjanów z Żyrardowa - ks. Arkadiusz Grabowski, grupa fioletowa ze Skierniewic - ks. Wojciech Jadownicki, grupa zielona z Łowicza - ks. Adam Bednarczyk. Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmiało: „Ojcze, bądź wola Twoja”. Każdy pątnik zaopatrzony został w starannie wydaną Kartę Pielgrzyma zawierającą między innymi mapki etapów, program duchowy na każdy dzień i propozycje intencji modlitewnych. Niosąc krzyż i skrzynię symbolizującą Arkę Przymierza z kamiennymi tablicami wewnątrz, młodzi ludzie ruszyli na 235-kilometrową wędrówkę do Czarnej Madonny na Jasnej Górze w Częstochowie, gdzie dotarli 14 sierpnia. Żegnani przez swoje rodziny, przyjaciół i mieszkańców miasta pomaszerowali ze śpiewem w kierunku Zielkowic, rozpoczynając pierwszy etap pielgrzymki.
W tym roku pogoda wyjątkowo sprzyjała pielgrzymom. Każdy dzień był bardzo słoneczny, może tylko trochę za gorący. Biskup Łowicki niemal każdego dnia odwiedzał pielgrzymów na szlaku, odprawiając Mszę św. lub przynajmniej spotykając się z nimi. Ostatniego dnia marszu, tj. 14 sierpnia wprowadził swoich diecezjan na Szczyt Jasnej Góry i wraz z nimi nawiedził Kaplicę Cudownego Obrazu Matki Bożej, a o godz. 13.00 tegoż dnia celebrował dla łowickich pielgrzymów na Jasnogórskim Szczycie uroczystą Mszę św.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Opole: Fałszywy ksiądz krąży po mieście. Oszukuje seniorów oferując spowiedź, wyłudza pieniądze

2026-06-21 15:00

[ TEMATY ]

fałszerstwa

Karol Porwich/Niedziela

23-letni mężczyzna, który podaje się za fałszywego księdza krąży po Opolu i okolicach - informuje portal opolska360.pl.

O fałszywym księdzu w Opolu napisał w swoich mediach społecznościowych ksiądz profesor Marek Lis. Przekazał w piątek, 19 czerwca na profilu X (dawny Twitter), że otrzymał następujący komunikat: Na terenie Opola i okolic pojawia się młody mężczyzna (ok. 23 lat), rudy, z brodą, niskiego wzrostu, krępej budowy ciała. Ubiera się w sutannę i przedstawia jako ksiądz. Oferuje możliwość spowiedzi, pod różnymi pretekstami wyłudza pieniądze od starszych.
CZYTAJ DALEJ

Papież wręczy paliusze trzem polskim metropolitom

2026-06-22 11:36

[ TEMATY ]

Watykan

paliusz

BP KEP

Jak informuje Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca, Ojciec Święty Leon XIV pobłogosławi paliusze i nałoży je nowym metropolitom z całego świata. Wśród nich będą trzej metropolici z Polski: kard. Konrad Krajewski - metropolita łódzki, kard. Grzegorz Ryś - metropolita krakowski i abp Andrzej Przybylski - metropolita katowicki.

CZYTAJ DALEJ

To było spontaniczne spotkanie

2026-06-22 16:59

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Joanna Popławska

Spotkanie kard. Konrada Krajewskiego ze wspólnotą kobiet OlaBoga

Spotkanie kard. Konrada Krajewskiego ze wspólnotą kobiet OlaBoga

Po zakończeniu czuwania modlitewnego w solidarności z osobami zranionymi w Kościele, które odbyło się w kaplicy ojców dominikanów przy ul. Zielonej w Łodzi, kard. Konrad Krajewski wraz z ks. Hieronimem Wróblewskim, sekretarzem metropolity łódzkiego, niespodziewanie odwiedzili wspólnotę kobiet OlaBoga.

W tym samym czasie uczestniczki wspólnoty miały swoje spotkanie formacyjne w jednej z sal przy kaplicy dominikanów. Wizyta kardynała była całkowicie spontaniczna i stała się dla kobiet miłym zaskoczeniem. Spotkanie przebiegało w ciepłej, rodzinnej i bardzo swobodnej atmosferze. Przy herbacie i cieście kard. Krajewski rozmawiał z uczestniczkami o ich wierze, codzienności oraz działalności wspólnoty.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję