Reklama

Europa

Kościół po zamachach w Paryżu

Kościół katolicki potępił serię zamachów terrorystycznych, do jakich doszło w piątek 13 listopada późnym wieczorem w Paryżu. Zginęło 129 osób, w tym 89 zastrzelonych w sali koncertowej Bataclan. Liczba ofiar może wzrosnąć, gdyż wśród kilkuset rannych niemal sto jest w stanie krytycznym. Do zamachów przyznało się Państwo Islamskie, które zapowiedziało, że Francja pozostanie jednym z głównych celów jego działań.

[ TEMATY ]

zamach w Paryżu

Artur Stelmasiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież: kawałek III wojny światowej

Kilkakrotnie głos w tej sprawie zabrał papież Franciszek. „Ojciec Święty zdecydowanie potępia przemoc, która nie może niczego rozwiązać i prosi Boga, aby wszystkich natchnął myślami pokoju i solidarności oraz udzielił ciężko doświadczonym rodzinom i wszystkim Francuzom obfitości swego błogosławieństwa” – napisał w imieniu papieża kard. Pietro Parolin w przesłaniu, wystosowanym do arcybiskupa Paryża, kard. André Vingt-Trois.

- Jestem wstrząśnięty i zasmucony, nie potrafię tego zrozumieć, ale takie sprawy trudno pojąć - mówił Franciszek w rozmowie telefonicznej z dyrektorem stacji telewizyjnej włoskiego episkopatu TV2000, Lucio Brunellim. Dodał, że współczuje „umiłowanemu narodowi francuskiemu” oraz rodzinom ofiar i modli się za ich wszystkich. Gdy Brunelli przypomniał papieskie słowa o trzeciej wojnie światowej, która trwa „w kawałkach”, Franciszek odparł, że zamachy w Paryżu są właśnie jednym z takich kawałków. - Nie ma dla takich czynów usprawiedliwienia - stwierdził z mocą papież, nazywając je nieludzkimi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Na Twitterze wezwał do modlitwy za ofiary ataków w Paryżu. Natomiast po niedzielnej modlitwie „Anioł Pański” na placu św. Piotra oświadczył, że „to wielkie barbarzyństwo budzi nasz niepokój i zastanawiamy się, jak ludzkie serce może wymyślić i dokonać takich strasznych rzeczy, które wstrząsnęły nie tylko Francją, ale i całym światem”. - W obliczu takich czynów, nie można nie potępić oburzającej obelgi dla godności osoby ludzkiej. Pragnę stanowczo potwierdzić, że droga przemocy i nienawiści nie rozwiąże problemów ludzkości! I że wykorzystywanie imienia Bożego dla usprawiedliwienia tej drogi jest bluźnierstwem! - stwierdził z mocą papież, po czym wraz z obecnymi modlił się za „bezbronne ofiary tej tragedii”.

Również dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że paryskie zamachy te podważają pokój ludzkości i wymagają stanowczego przeciwstawienia się rozprzestrzenianiu zabójczej nienawiści we wszystkich jej formach.

Francja: ogólnonarodowa modlitwa

We Francji tamtejsi biskupi przyłączyli się do żałoby narodowej, ogłoszonej przez prezydenta François’a Hollanda. Zaapelowali o odprawianie Mszy w parafiach oraz o szczególną modlitwę w intencji ofiar zamachów. Poinformowali, że we wszystkich francuskich katedrach będą biły dzwony.

Z kolei arcybiskup Paryża określił zamachy terrorystyczne mianem kolejnego barbarzyństwa ze strony fanatycznych ugrupowań. „Modlę się i wzywam katolików Paryża, aby modlili się za tych, którzy zginęli wczoraj i ich rodziny, za rannych i ich bliskich i za tych, którzy spieszą, aby ich uratować, za pracowników sił porządkowych, poddanych straszliwej presji, za przywódców i naszą ojczyznę, abyśmy trwali w jedności i pokoju serca” - napisał w swoim apelu kard. Vingt-Trois. Jednocześnie wezwał parafie do ścisłego przestrzegania przepisów bezpieczeństwa wydanych przez władze publiczne. Zapowiedział też, że w niedzielę 15 listopada o godz. 18.30 odprawi w katedrze Notre-Dame Mszę św. za ofiary tej przemocy, transmitowaną przez telewizję katolicką KTO.

Reklama

„W obliczu ludzkiej przemocy, prośmy o łaskę serca niezłomnego i wolnego od nienawiści. Niech umiar, powściągliwość i opanowanie, jakie wszyscy okazali do tej pory potwierdzą się w nadchodzących tygodniach i miesiącach; nikt nie poddaje się przerażeniu lub nienawiści. Prośmy o łaskę, byśmy byli twórcami pokoju. Nigdy nie możemy zwątpić w możliwość pokoju, jeśli budujemy sprawiedliwość” – napisał arcybiskup Paryża.

Polska: solidarność z Francuzami

Modlę się za ofiary paryskiego zamachu, aby Bóg okazał miłosierdzie i dał łaskę opamiętania i nawrócenia wszystkim, którzy stosują przemoc - zapewnił na Twitterze jako pierwszy z polskich hierarchów abp Wojciech Polak, prymas Polski.

Wkrótce potem pojawiła się deklaracja przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisława Gądeckiego, który napisał: „Współczuję, modlę się i zapewniam o solidarności Kościoła katolickiego w Polsce z Francuzami”.

Korzystając z Twittera głos zabrał również metropolita przemyski abp Józef Michalik zachęcając „Ogarnijmy modlitwą tych, którzy zginęli w Paryżu oraz ich rodziny. Miłosierny Panie, daj zmarłym życie wieczne, a ich najbliższym ukojenie!”.

Kilka godzin później biskupi polscy wystosowali list do arcybiskupa Paryża. W imieniu Kościoła katolickiego w Polsce abp Gądecki zapewnił, że biskupi polscy, kapłani i wierni świeccy łączą się w modlitwie, aby Francja mogła cieszyć się trwałym pokojem i bezpieczeństwem swoich obywateli. Jest to modlitwa, aby nigdy więcej nie było zamachów, które są przeciw uniwersalnemu prawu Bożemu i przykazaniu miłości Boga i bliźniego.

Jednocześnie abp Gądecki przytoczył słowa Jezusa Chrystusa: Pokój wam zostawiam. Niech się nie trwoży serce wasze ani nie lęka. Zachęcił, aby nie dać się zastraszyć i zwyciężyć złu, lecz aby zło dobrem zwyciężać.

Reklama

Osobne kondolencje na ręce kard. Vingt-Trois skierowali kardynałowie: Stanisław Dziwisz i Kazimierz Nycz.

Na wieść o zamachach we Francji modlitwa za zabitych i rannych rozpoczęła się na Jasnej Górze. Jest ona zanoszona niemal podczas każdej Mszy św. Za ofiary zamachów modlił się także abp Wacław Depo, który wskazał, że w Paryżu zginęli ludzie, „bo byli otwarci na przyjęcie wszystkich, a dzisiaj stawiamy sobie już pytanie o sens przyjmowania kogokolwiek”.

Jako wyraz solidarności z narodem francuskim w czasie różańca o godz. 16.00 w Kaplicy Matki Bożej, jedna tajemnica jest odmawiana w języku francuskim. - To wyraz jedności z narodem, który tak często przecież pielgrzymuje na Jasną Górę - tłumaczą paulini.

Reklama

Do wydarzeń w Paryżu nawiązał były redaktor naczelny tygodnika „Niedziela”. - Francjo, coś zrobiła ze swoim Chrztem? - tak pytał Jan Paweł II Francuzów podczas jednej z pielgrzymek - przypomniał w homilii ks. Ireneusz Skubiś. Zauważył, że „można oczywiście szukać odpowiedzi na współczesny terroryzm w różnych układach, także politycznych, ale jednocześnie trzeba zapytać o tożsamość Francuzów i Europy”. - Europo coś zrobiła z Chrystusem, coś zrobiła ze swoimi kościołami, które zamieniasz na meczety, co zrobiliście wielcy politycy, którzy dzisiaj z drżeniem przekazujecie straszne wiadomości i wysyłacie kondolencje? - pytał na Jasnej Górze kaznodzieja. Dodał, że co 4 minuty na świecie zabijany jest chrześcijanin i pytał „wielkich tego świata”, co zrobili z tymi tysiącami chrześcijan zabijanych codziennie.

„Jednoczymy się w bólu z Francją. Solidaryzujemy ze wszystkimi dotkniętymi tymi zamachami i ofiarnie ich wspierającymi” - napisał rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński. A podczas niedzielnej Mszy św. w kościele akademickim w ich intencji ks. dr hab. Andrzej Kiciński zaznaczył, że zjednoczenie w modlitwie z tymi, którzy płaczą, cierpią, pytają się o sens jest obowiązkiem chrześcijanina. Za św. Tomaszem z Akwinu powtórzył, że „Bóg dopuszcza zło tylko po to, aby wyprowadzić z niego coś lepszego”.

Do modlitwy w intencji ofiar zamachu wezwał wiernych Ordynariatu Polowego biskup polowy Józef Guzdek. Ordynariusz wojskowy zaapelował o solidarność z rodzinami ofiar i zachęcił do odśpiewania podczas niedzielnych Mszy św. w kościołach i kaplicach garnizonowych Suplikacji.

2015-11-15 16:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja zbiera żniwa?

[ TEMATY ]

komentarz

Francja

zamach w Paryżu

fotolia.com

"Francja odrzuciła Boga, teraz zbiera żniwa!" - powiedziała mi dzisiaj moja znajoma, która mieszka w Paryżu. Jest przerażona.

Atmosfera, jak mówi, okropna, wojenna. Sobota - dzień zakupów, szczególnie żywnościowych. A ona nie może wyjść do sklepu, bo "każą siedzieć w domu". Patrzy więc, co zostało jej w lodówce do jedzenia. W swej opowieści jednak wciąż sięga głębiej. Jest przekonana, że to, co się obecnie dzieje we Francji jest prostą konsekwencją tego, że ten kraj, będący przecież najstarszą córą Kościoła, tak bardzo się zlaicyzował, odszedł od swych korzeni, od wartości. Stracił swą tożsamość. Stąd zamachy, problemy z migranatami i uchodźcami nie są wyrazem siły islamu, ale duchowej i cywilizacyjnej słabości Europy, w tym Francji.
CZYTAJ DALEJ

Najstarszy biskup na świecie - 103 lata wiary i służby

2025-04-08 20:36

[ TEMATY ]

Meksyk

Źródło: Diecezjalne Siostry Matki Bożej Anielskiej

Msza św. pod przewodnictwem biskupa José de Jesús Sahagún de la Parra, archiwum

Msza św. pod przewodnictwem biskupa José de Jesús Sahagún de la Parra, archiwum

W wieku 103 lat meksykański biskup José de Jesús Sahagún de la Parra jest żywym świadkiem historii Kościoła katolickiego.

Wciąż sprawuje Eucharystię, i jednym z zaledwie czterech żyjących biskupów, którzy brali udział w Soborze Watykańskim II.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: Papież Franciszek spotkał się z królem Karolem III i królową Kamilą

2025-04-09 21:21

[ TEMATY ]

Franciszek

Vatican Media

Papież Franciszek, przechodzący rekonwalescencję po ciężkiej chorobie, spotkał się w środę w Watykanie z brytyjskim królem Karolem III i jego małżonką królową Kamilą - podało watykańskie biuro prasowe.

W marcu z powodu choroby papieża para królewska odwołała oficjalną wizytę w Stolicy Apostolskiej, która miała się odbyć 8 kwietnia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję