Zielona Góra
11 lipca przyznane zostały kulturalne i naukowe nagrody miasta Zielona Góra. Wśród laureatów znalazł się także fotografik Bogusław Światała, m.in. autor albumu o Paradyżu, Zielonej Górze, Malborku. W swojej twórczości przekazuje piękno architektury, przyrody i rzeczy, które w pośpiechu niejednokrotnie umyka. Jest autorem i współautorem około 250 publikacji poświęconych kulturze i sztuce wydanych w kraju i zagranicą. Nagrodzeni zostali także Konrad Czapliński - fotografik, Małgorzata Konert - choreograf, Witold Michorzewski - artysta plastyk, Władysław Sikora - aktor, tekściarz, scenograf, scenarzysta, szef i założyciel rozlicznych kabaretów, nauczyciel sztuki kabaretowej, animator działań kulturalnych oraz na polu działań naukowych: prof. dr hab. Janina Fyk i dr hab. Dariusz Dolański. Nagrody wręczyła prezydent Zielonej Góry - Bożena Ronowicz.
Gorzów Wlkp.
Reklama
14 lipca minęła czwarta rocznica śmierci Władysława Hasiora. Z tej okazji Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wlkp. otworzył wystawą kilkunastu zdjęć rzeźbiarza. Ekspozycja "Portret Mistrza" jest tym ciekawsza, że zdjęcia Michała Bojary zostały zestawione z obrazami jego ojca Adama Bojary - plastycznymi wizjami martwej natury. Samotnik z Zakopanego - jak często określano Hasiora - to rzeźbiarz znany nie tylko w Krakowie, na Górze św. Anny czy w samym Zakopanem. Okazuje się też znany i w Gorzowie. Dyrektor Gorzowskiego Spichlerza - Jerzy Gąsiorek jest bowiem twórcą drugiej co do wielkości (po Zakopanem) galerii prac Hasiora, którą można obejrzeć przy okazji wystawy "Portret Mistrza". Wystawa czynna do 15 sierpnia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Żary
W dniach 19-23 lipca parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach zorganizowała pielgrzymkę rowerową "Śladami Męczenników Międzyrzeckich". Pielgrzymi, pod przewodnictwem ks. Janusza Drgasa, przejechali 358 kilometrów. Ich trasa wiodła z Żar do Sławy, potem do Międzyrzecza. Tam pielgrzymi modlili się w sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski oraz w kościele pw. św. Jana Chrzciciela, gdzie od 1966 r. przechowywane są relikwie Braci Międzyrzeckich. Żarscy rowerzyści zajechali też do wsi Święty Wojciech, domniemanego miejsca Męczeństwa Patronów naszej diecezji. Z Międzyrzecza udano się do parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. Stamtąd przez Gubin powrócono do Żar.
Klub "Arka"
Klub Młodzieżowy "Arka" w Zielonej Górze organizuje konkurs plastyczny pod patronatem prezydent Bożeny Ronowicz na temat architektury Wiednia. Konkurs ten adresowany jest do młodzieży ze szkół
podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Autorzy dziesięciu najlepszych prac zostaną nagrodzeni. Nagroda główna to wyjazd do Wiednia.
Na konkurs należy złożyć co najmniej trzy prace o minimalnym formacie A3 (rzeźba powyżej 25 cm) wraz z podaniem imienia, nazwiska, adresu (wraz z telefonem) i wieku
autora. Prace będą przyjmowane w terminie 11-14 sierpnia w siedzibie klubu "Arka": pl. Matejki 2, Zielona Góra. Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr. tel. 326-06-11 po godz.
20.00.
Jednym zdaniem
16 lipca w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Kotowicach odbyły się uroczystości odpustowe. Podczas Mszy św. śpiewał chór z Drągowiny.
18 lipca ks. Andrzej Suchorski, proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny w Pszczewie poświęcił nową obwodnicę. Droga ma 718 m długości i jest pierwszym etapem tzw. dużej obwodnicy Pszczewa.
W dniach 18-20 lipca w Sławie odbyło się Wakacyjne Spotkanie z Akcją Katolicką, które poprowadził ks. Zbigniew Kucharski, diecezjalny asystent AK wraz z Zarządem. W spotkaniu uczestniczyło około 20 osób.
19 lipca w Kęszycy Leśnej koło Międzyrzecza odbył się festyn z okazji 10-lecia Kęszycy połączony z widowiskiem prezentującym historię osady.
W dniach 19-20 lipca w Pszczewie odbył się X Jarmark Magdaleński. Corocznie jarmark organizowany jest w dniu święta patronki parafii pw. św. Marii Magdaleny w Pszczewie. Wyroby rękodzielnicze zaprezentowało ponad 60 artystów z zachodniej Polski. Kiermaszowe stragany przygotowali także miejscowi pszczelarze.
20 lipca Mszą św. w pszczelnickim lesie (koło Myśliborza) rozpoczęły się polsko-litewskie uroczystości w 70. rocznicę tragicznego lotu dwóch litewskich żołnierzy: Stepasa Dariusa i Stasysa Girenasa.
24 lipca młodzież z Żar wyjechała do Taizé we Francji, by tam uczestniczyć w corocznym Spotkaniu Młodych.