Reklama

Niedziela Przemyska

Wiara domaga się świadectwa

Chrystus przychodzi dziś na nasze ulice, aby przypomnieć światu, że nie przestał być obecny wśród swojego ludu – powiedział abp Adam Szal.

2026-06-09 14:08

Niedziela przemyska 24/2026, str. IV

[ TEMATY ]

Przemyśl

Marian Boczar

Obecność dzieci nadaje obchodom wyjątkowy, radosny charakter

Obecność dzieci nadaje obchodom wyjątkowy, radosny charakter

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości Bożego Ciała rozpoczęły się Mszą św. w archikatedrze przemyskiej. Przewodniczył jej Metropolita Przemyski abp Adam Szal, a wraz z nim przy ołtarzu obecni byli biskupi przemyscy oraz metropolita Przemysko-Warszawski obrządku greckokatolickiego abp Eugeniusz Popowicz.

Po jej zakończeniu wierni, duchowni, siostry zakonne, przedstawiciele wspólnot parafialnych oraz mieszkańcy miasta wyruszyli w procesji eucharystycznej do 4 ołtarzy. Pierwszy był przy Katedrze Grekokatolickiej św. Jana Chrzciciela, drugi przy kościele ojców franciszkanów, trzeci przy kościele Świętej Trójcy, czwarty przy Sanktuarium św. Józefa (księży Salezjanów).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii abp Adam Szal zaprosił wiernych do refleksji nad tematem Eucharystii. Eucharystia jest sercem Kościoła, sercem i fundamentem naszej wiary. – Eucharystia powinna być najważniejszym wydarzeniem w ciągu tygodnia. Metropolita Przemyski zwrócił uwagę wiernych na fakt, że przeżywana uroczystość jest dniem wdzięczności i okazją do dawania świadectwa. Podkreślił rolę rodziców w przekazywaniu wiary dzieciom, szczególnie poprzez przykład osobistego życia i uczestnictwo we Mszy św.

Chrystus pragnie być obecny w naszych rodzinach

Reklama

Chrystus przychodzi na nasze ulice, aby przypomnieć światu, że nie przestał być obecny wśród swojego ludu. Przechodzi obok domów, szkół, szpitali, miejsc pracy. Przechodzi obok naszych ludzkich radości, ale także obok cierpień, a także obok tych, którzy jakby o Nim zapomnieli lub odwrócili się od Niego. Eucharystyczny Chrystus wszystkich szanuje, nikogo nie omija, bo szuka człowieka. Szuka człowieka po to, aby go zbawić – podkreślił metropolita przemyski abp Szal.

Eucharystia jest naszą mocą

Ostatnio przypominaliśmy sobie słowa św. Jana Pawła II z pierwszej pielgrzymki do Polski, w których napominał, że nie można wykreślać Chrystusa z dziejów naszej Ojczyzny, bo nie można człowieka zrozumieć bez Chrystusa, bo człowiek bez Chrystusa nie zrozumie ani samego siebie ani świata, w którym żyje. Na ile te słowa były i są dla nas drogowskazem na drogach osobistego i wspólnotowego życia? Na czym chcemy budować nasz obecny świat?

Chrystus nie pozostawiał wątpliwości uczniom co do tego, jak świat będzie reagował na Jego naukę, której oni będą świadkami. Staną się, podobnie jak On sam, „znakiem sprzeciwu”. Historia Kościoła potwierdza to na każdym etapie jego dziejów. Nie mamy zatem złudzeń. Mamy natomiast zadanie, by na miarę naszych czasów dać świadectwo prawdzie, by Chrystusowe orędzie zbawienia także i dzisiaj było dostępne i czytelne dla wszystkich, także i dla tego świata, który Nim gardzi.

Wiemy, że Chrystus Pan posyłając nas do świata, nie daje nam tylko wskazówek, co czynić, daje nam także siły do działania. Pozostaje z nami w znaku pokarmu, dlatego Eucharystia jest naszą mocą. Kto ten pokarm przyjmuje, mierzy się ze złem i słabościami nie tylko w oparciu o własne siły. Nasz Bóg, choć umarł na krzyżu, jest Bogiem mocnym – wszechmocnym. Na krzyżu ta moc się objawiła, a w Eucharystii się uobecnia. Uczestnicząc w Eucharystii i przyjmując Boski Pokarm, jesteśmy tą mocą napełniani. Nie jesteśmy zatem wobec świata bezbronni. Trzeba nam tylko dobrze zrozumieć, czym jest dla nas Eucharystia i dążyć do tego, by mieć w Niej zawsze pełny udział. Przyjęcie tej tajemnicy jest warunkiem prawdziwie chrześcijańskiego życia. Warto pamiętać, że Eucharystia jest źródłem łaski, która pomaga wytrwać.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przyoblecz mnie Panie…

Niedziela przemyska 51/2025, str. I

[ TEMATY ]

Przemyśl

Dariusz Maliczowski

Klerycy III roku z bp. Stanisławem Jamrozkiem i przełożonymi

Klerycy III roku z bp. Stanisławem Jamrozkiem i przełożonymi

Po rocznej przerwie wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu z dużą radością powróciła do wieloletniej tradycji obłóczyn.

W dniu 7 grudnia, w wigilię uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w kaplicy seminaryjnej odbyły się uroczyste Nieszpory, podczas których trzej alumni po raz pierwszy ubrali strój duchowny. Nabożeństwu przewodniczył bp Stanisław Jamrozek – biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej. W wygłoszonym słowie ukazał głębię tego wydarzenia oraz jego znaczenie dla drogi powołania każdego z alumnów.
CZYTAJ DALEJ

Siostra zakonna z Polski, która przeżyła trzęsienie ziemi w Wenezueli: Pamiętajcie o nas w modlitwie!

2026-06-26 09:42

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Wenezuela

PAP/EPA/RONALD PENA R

Od dwóch dni w Caracas przebywa s. Marzena, która dzisiaj przeżyła trzęsienie ziemi. Oto, co przekazała Salezjańskiemu Ośrodkowi Misyjnemu: „W życiu nie przeżyłam czegoś takiego. To, co teraz widzimy, to mniej więcej to, co wy widzicie w wiadomościach. Nie ma komunikacji, więc nie możemy stąd się ruszyć”.

W dzielnicy, w której położony jest dom inspektorialny salezjanek zawalił się jeden wieżowiec. Budynki sióstr czyli ich dom, szkoła, duży collage i dom dla sióstr starszych mają popękane ściany. Spadły figury Matki Bożej w kaplicy i w kościele, ale nikt z ludzi nie ucierpiał. „To nic w porównaniu z tym co stało się w Wenezueli (…). Żyjemy i to jest najważniejsze. Ale strach był całą noc, aż do piątej czyli jakby ostatnie trzęsienie. W porównaniu z tym co było wcześniej, to było już tylko drganie ziemi, choć ponoć było ok 4 czy 5 w skali Richtera”.
CZYTAJ DALEJ

LUBLIN. Ekumeniczna debata o tajemnicy miłości i zbawienia

2026-06-27 06:32

Ks. Andrzej Konachowicz

W lubelskim kościele polskokatolickim odbyło się drugie spotkanie z cyklu „Ekumeniczny Lublin 2026. Wspólne tajemnice”.

24 czerwca teolodzy tradycji rzymskokatolickiej, luterańskiej i adwentystycznej dyskutowali o miłości jako fundamencie historii zbawienia. Wydarzenie, zatytułowane „Porozmawiajmy o miłości, czyli tajemnicy zbawienia”, stanowiło merytoryczną kontrę do poprzedniego spotkania poświęconego naturze zła.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję