W Legnicy centralne uroczystości Bożego Ciała rozpoczęły się w katedrze. Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski. W homilii przypomniał, że Boże Ciało jest świętem żywej obecności Chrystusa w Eucharystii, a udział w Komunii św. stanowi osobiste spotkanie z Bogiem. Zachęcał wiernych, by wiarę przeżywali nie tylko rozumem, ale także sercem, odpowiadając na Boży dar wdzięcznością i uwielbieniem.
– Dziś dzień szczególnej chwały, którą Kościół oddaje Bogu, bo chwała Boża zstąpiła wcześniej na ziemię. Syn Boży stał się człowiekiem, Jezus Chrystus ustanowił Najświętszy Sakrament Ciała i Krwi. Dziś jest dzień dziękczynienia i radości za ten wielki dar i dzień świadectwa Kościoła, że to obdarowanie ożywia nas, odnawia w nas życie i pomnaża działanie Ducha Świętego – mówił.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Biskup legnicki nawiązał do zbliżającej się 30. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Legnicy. – Już kilka dni temu zaczęliśmy przygotowywania do wielkiego wydarzenia, które czeka nas za rok. To rocznica pielgrzymki św. Jana Pawła II do naszego miasta i diecezji. Pierwsze słowo, które wypowiedział wtedy Ojciec Święty było: „uwielbiaj”. Tym słowem rozpoczął swoją homilię. Papież zostawił jako dziedzictwo przesłanie: „uwielbiaj”. Niech cały Kościół uwielbia. Dziękujemy za wszelkie dobro, którym uczestniczymy poprzez sakrament Ciała i Krwi Pańskiej. Zanosimy to dziękczynienie razem z wszystkimi pokoleniami wierzących – mówił.
Po zakończeniu Mszy św. ulicami miasta przeszła procesja eucharystyczna. Wzięło w niej udział wielu wiernych, którzy wspólnie modlili się i śpiewali pieśni eucharystyczne. – Możemy pokazać, w Kogo wierzymy. Dla nas to jedno z najważniejsze świąt w roku. Publicznie możemy wyznać wiarę i pokazać, że chrześcijaństwo nie kończy się na murach kościoła – mówili legniczanie. – Boże Ciało to uroczystość, która wpisana jest w obrzęd paschalny. To, co wydarzyło się w czasie Paschy, jest teraz kontynuacją, bo dajemy świadectwo tego, czego byliśmy świadkami w Wigilię Paschalną i w Dniu Zmartwychwstania. Możemy iść i pokazać swoją przynależność, kto jest dla nas ważny, kto przewodzi naszemu życiu. Również dzieci sypiące kwiaty przed Chrystusem, to jest naprawdę niesamowite wydarzenie, które pokazuje jedność Kościoła, i że wszyscy jesteśmy razem – podkreślali uczestnicy uroczystości.
Pierwszy ołtarz przygotowano przy katedrze. Drugi, usytuowany w parku, wykonali wierni parafii św. Jana Chrzciciela. Trzeci stanął przy moście na Kaczawie, dzięki zaangażowaniu parafii św. Jacka, natomiast czwarty powstał przy kościele Świętej Trójcy. Modlitwa kończyła się błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem udzielonym przez biskupa legnickiego. W uroczystości Bożego Ciała w Legnicy udział wzięli m.in. proboszczowie i księża legnickich parafii, siostry zakonne, zakonnicy, klerycy, ruchy i stowarzyszenia katolickie oraz wierni.
