Reklama

Niedziela Lubelska

Skarb największy

Wychodzimy na ulice miasta, aby zamanifestować wdzięczność za dar Eucharystii – powiedział abp Stanisław Budzik.

2026-06-09 14:08

Niedziela lubelska 24/2026, str. I

[ TEMATY ]

Lublin

Paweł Wysoki

Za Jezusem w monstrancji i z Jezusem w sercu podążali biskupi, kapłani, osoby życia konsekrowanego i świeccy

Za Jezusem w monstrancji i z Jezusem w sercu podążali biskupi, kapłani, osoby życia konsekrowanego i świeccy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa ulicami Lublina przeszła procesja eucharystyczna. Licznie zgromadzeni wierni, osoby życia konsekrowanego, kapłani i biskupi wyruszyli za Jezusem w monstrancji i z Jezusem w sercu do 4 ołtarzy, usytuowanych przy Metropolitalnym Seminarium Duchownym, Domu Księży Emerytów oraz kościołach rektoralnych Ducha Świętego i św. Piotra. – Jezus przemierza ulice naszego miasta, pragnie mieszkać pośród nas, pragnie poznać naszą konkretną sytuację, wejść do domów, ofiarować nam swoje wyzwalające miłosierdzie, błogosławić, pocieszać i umacniać – powiedział metropolita.

Jak podkreślił: – W uroczystość Bożego Ciała wychodzimy na ulice miast, aby wyrazić wdzięczność za dar Eucharystii, aby pokazać światu największy skarb Kościoła: Chrystusa, który powiedział o sobie: Ja jestem Chlebem Życia. Eucharystia jest bijącym sercem Kościoła, rodzi go i odradza, gromadzi i daje siłę, ale też przygotowuje miejsce w wieczności, ponieważ jest darem nieba. Jest, jak to pięknie powiedział papież Franciszek, jedyną materią na tej ziemi, która naprawdę dotyka wieczności; jest Chlebem przyszłości, który już teraz pozwala nam zasmakować przyszłość nieskończenie wspanialszą od tego wszystkiego, co oczekujemy. Ten Chleb karmi nasze największe nadzieje – powiedział abp Budzik. Zgromadzonych wezwał do wdzięczności Bogu za to, że do końca nas umiłował; że posłał na świat swojego Syna; że Jezus Chrystus stał się człowiekiem, aby być Bogiem z nami; że przemienił chleb w swoje Ciało, aby być Bogiem w nas, aby nas od wewnątrz budować, uświęcać i prowadzić. Wdzięczni za tę wielką miłość, chcemy odpowiedzieć na nią naszą miłością.

Metropolita zwrócił uwagę, że nie wystarczy być z Jezusem i przyglądać się temu, co On czyni. – Chrystus poszukuje ludzi, którzy będą żyć Jego słowami, nie zadowala się jedynie wielbicielami, chce mieć naśladowców – powiedział. – Bóg, który w Chrystusie zechciał być chlebem łamanym dla braci i sióstr, pragnie, abyśmy Go miłowali w człowieku; pragnie, abyśmy na Jego miłość bez końca odpowiadali miłością bliźniego – podkreślił abp Stanisław Budzik. Zaapelował, by wierni zanieśli pokój Chrystusowy do swoich domów i dali świadectwo o tym, że w Eucharystii spotkali Chrystusa, który wyjaśniał im Pisma, nakarmił Chlebem Życia i uczynił świadkami Zmartwychwstania. – Wszyscy chcemy lepszego i piękniejszego świata, dlatego musimy dać się porwać temu procesowi przemian, który rozpoczyna się w Eucharystii. Wszystkie inne przemiany są powierzchowne i nie przynoszą ocalenia, ani nie wydają owoców. Niech więc wzorem będzie nam Matka Boża. Niewiasta Eucharystii uczy nas przyjmować Chrystusa z miłością, nieść Go siostrom i braciom, wiernie stać pod krzyżem cierpienia i otwierać się na natchnienia Ducha Świętego – nauczał pasterz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wierna pamięć

Niedziela lubelska 19/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

Lublin

dęby pamięci

miejsca pamięci

Ewa Kamińska

Uczniowie przygotowali wzruszające przedstawienie

Uczniowie przygotowali wzruszające przedstawienie
„Katyń… ocalić od zapomnienia” to program, który ma na celu uczczenie pamięci bohaterów zbrodni katyńskiej przez posadzenie 21.857 dębów pamięci. Każdy z nich ma upamiętnić konkretną osobę spośród zamordowanych w 1940 r. przez NKWD na rozkaz Stalina oficerów Wojska Polskiego, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza i Żandarmerii Wojskowej, funkcjonariuszy Policji Państwowej, Straży Więziennej i innych służb państwowych. Ponadto program zakłada zebranie, zarchiwizowanie i udostępnienie w postaci cyfrowej życiorysów, zdjęć, dokumentów i informacji o ofiarach tej zbrodni.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: konsystorz z zachowaniem poufności

2026-06-24 10:08

[ TEMATY ]

konsystorz

Vatican Media

W oświadczeniu opublikowanym 22 czerwca Watykan przedstawił szczegółowy program konsystorza, który odbędzie się w dniach 26-27 czerwca. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało, że kardynałowie uczestniczący w obradach zostali zobowiązani do zachowania ścisłej poufności oraz powstrzymania się od kontaktów z mediami podczas posiedzeń, aby - jak podkreślono - „zachować atmosferę braterskiego dialogu”.

Podczas pierwszego nadzwyczajnego konsystorza pontyfikatu Leona papieskie przemówienia publikowano dopiero po ich wygłoszeniu. Rozważania poprzedzające dyskusje dotyczące synodalności i ewangelizacji, a także dwa wystąpienia poświęcone liturgii i reformie Kurii Rzymskiej - tematom, które ostatecznie nie zostały podjęte - nie zostały oficjalnie opublikowane, choć później wyciekły do mediów.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów w diecezji bielsko-żywieckiej

2026-06-24 15:49

[ TEMATY ]

dekrety

zmiany kapłanów

Monika Jaworska

Jak co roku część księży z diecezji bielsko-żywieckiej rozpocznie posługę w nowych wspólnotach parafialnych i podejmie nowe zadania. Poniżej publikujemy wykaz tegorocznych nominacji i zmian ogłoszonych przez kurię diecezjalną.Księża przechodzący na emeryturę
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję