Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Pokorna i cicha obecność

W Bielsku-Białej i Żywcu przeszły procesje Bożego Ciała z udziałem pasterzy naszej diecezji.

2026-06-09 14:08

Niedziela bielsko-żywiecka 24/2026, str. I

[ TEMATY ]

diecezja bielsko‑żywiecka

Marian Szpak

Procesja na ulicach Bielska-Białej

Procesja na ulicach Bielska-Białej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Naszym oczom w czasie procesji narzuca się złoto monstrancji, dym kadzidła i sypanie kwiatów, co jest wyrazem światowego tryumfu. Tymczasem sam Pan pragnie ukryć potęgę i wspaniałość swego bóstwa i być czczonym w widzialnej postaci Chleba. Oczekuje, abyśmy dostrzegli Jego pokorne i ciche przejście między nami i naszymi domami, przeżywając je w naszych sercach – powiedział bp Roman Pindel podczas uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa celebrowanej w stolicy Żywiecczyzny. Eucharystię biskup sprawował w Kościele św. Floriana w Żywcu Zabłociu. Stamtąd duchowni i wierni miasta przeszli w procesji Eucharystycznej do Konkatedry Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

W homilii bp R. Pindel nawiązał do przeżywanego w Kościele Roku św. Franciszka i przybliżył zręby franciszkańskiej nauki o Eucharystii. Podkreślił, że św. Franciszek wyróżniał się wielką czcią wobec Najświętszego Sakramentu i zachęcał swoich braci do wiary w realną obecność Chrystusa pod postaciami chleba i wina. – Trzeba się modlić się, abyśmy coraz bardziej przenikali przez zasłonę znaków i z pomocą Ducha Świętego dostrzegali miłość uniżającego się dla nas Jezusa, naszego Zbawiciela i Pana – powiedział i zwrócił uwagę na zyskującą w naszej diecezji ideę wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Bielsku-Białej procesja Bożego Ciała wyruszyła z Katedry św. Mikołaja do Kościoła Bożej Opatrzności w Białej. W homilii podczas podczas celebracji Eucharystii bp Piotr Greger podjął rozważanie nad znaczeniem Eucharystii w życiu wierzących, nawiązując do biblijnego wezwania Mojżesza do zachowania pamięci o Bożych dziełach. Podkreślił, że współczesny człowiek potrzebuje duchowego pokarmu, który jako jedyny potrafi nasycić głód miłości oraz poczucie bezpieczeństwa. Chleb eucharystyczny jest ukazany jako całkowity dar z samego siebie, przez który Chrystus towarzyszy ludziom w ich codziennej wędrówce do wieczności. – Z tym Chlebem wychodzimy dziś tam, gdzie toczy się nasze zwyczajne, codzienne życie. W Nim bowiem, w tym, co on oznacza i czym jest w swej istocie, zawiera się cały sens: i tej procesji, całej dzisiejszej uroczystości, sens Kościoła i Jego misji oraz sens naszego chrześcijaństwa. Ten Boży Chleb nadaje wszystkiemu sens, to jest znak bezgranicznej miłości Boga, która ma smak chleba – mówił, prosząc, aby procesja byłą znakiem wiary, nadziei i miłości.

W obu miastach za Najświętszym Sakramentem niesionym przez duchownych szły rzesze wiernych. Swoją wiarę w ten sposób publicznie wyznali duszpasterze, siostry zakonne, całe rodzinny. Nie zabrakło dzieci sypiących kwiaty, przedstawicieli różnych wspólnot życia społecznego i religijnego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sukcesy uczniów naszej diecezji

Niedziela bielsko-żywiecka 16/2026, str. II

[ TEMATY ]

diecezja bielsko‑żywiecka

Archiwum ks. Damiana Brody

Laureaci Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej

Laureaci Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej

Uczniowie szkół zwyciężyli w konkursach wiedzy biblijnej.

Trzynastoletni Nikodem Matlak ze Szkoły Podstawowej w Pierśćcu okazał się najlepszy w finale XXXI Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla klas VI-VIII, który odbył się w Sosnowcu. Wśród 25 finalistów z pięciu diecezji to właśnie on zdobył pierwsze miejsce. Intensywnie przygotowywał się niemal przez całe ferie. – Ewangelię wg św. Jana przeczytałem trzy razy. Trzeba było bardzo dokładnie pamiętać każde słowo – przyznaje młody laureat, ministrant z parafii św. Mikołaja, przygotowywany przez ks. dr. Krzysztofa Wilka. Jak podkreślają katecheci, to historyczny sukces przedstawiciela naszej diecezji, która w przyszłym roku będzie gospodarzem kolejnej edycji konkursu.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Częstochowskiej

2026-06-24 19:23

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany kapłanów

Archidiecezja częstochowska

23 czerwca br. Arcybiskup Metropolita Częstochowski ogłosił zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Częstochowskiej.

Ks. Ryszard BRYŁKA – dotychczasowy proboszcz Parafii Katolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach z racji osiągnięcia wieku emerytalnego zwolniony z urzędu proboszcza;
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję