Lednica nie jest festiwalem emocji, nie jest tylko koncertem, tańcem i braterskim spotkaniem. Lednica ma sens tylko wtedy, gdy staje się miejscem decyzji, gdy jest miejscem nowego Genesis – powiedział bp Grzegorz Suchodolski w homilii Mszy św. sprawowanej podczas 30. Ogólnopolskiego Spotkania Młodych na Lednicy.
Tegoroczna Lednica odbywała się pod hasłem „GENESIS” – organizatorzy już po raz 30. zaprosili młodych z całej Polski do powrotu do źródeł, do początku naszej historii, wiary i powołania. – 30. Spotkanie Młodych Lednica 2000 to czas wdzięczności za przeszłość i odwagi na przyszłość. Genesis – początek – nie oznacza cofania się, ale powrót do źródła, z którego można iść dalej. Lednica pozostaje przestrzenią spotkania młodych z żywym Kościołem, z Jezusem Chrystusem i ze sobą nawzajem. Tym, co było; tym, co dopiero się rodzi – tłumaczyli organizatorzy Lednicy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jubileuszowa Lednica
Reklama
Tegoroczne spotkanie na Polach Lednickich przeszło do historii. – Dziękuję za waszą obecność, za waszą odwagę wiary. Wasze pytania, wasze poszukiwania, wasze pragnienia niech będą dla was drogą do spotkania z Chrystusem, do odnajdywania swoich korzeni i do odkrycia nowego początku – powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak do młodych. Nawiązując do tegorocznego hasła spotkania, przyznał, że nie ma lepszego miejsca niż Lednica, bo trzeba tu przybyć, by sięgnąć właśnie do początków – do początków naszej wiary i do chrztu św. Z całej Polski, ale i spoza niej na Pola Lednickie przybyło ponad 20 tys. młodych wraz z duszpasterzami. Wśród zgromadzonej młodzieży od rana panowała radosna atmosfera. O godz. 12 odmówiono Anioł Pański z rozesłaniem misjonarzy. Przez cały czas na tyłach funkcjonowało pole spowiedzi, z którego chętnie korzystali młodzi. Była także kaplica adoracji z Najświętszym Sakramentem i relikwiami św. Wojciecha. Wcześniej na młodych czekało na Polach Lednickich wiele atrakcji, a także strefy warsztatowe i formacyjne: warsztaty logoterapeutyczne o sensie życia, strefa Caritas i panele dyskusyjne, strefa Muza Dei, warsztaty dominikańskie poświęcone liturgii i rękodziełu. Spotkanie tradycyjnie rozpoczęło się od procesji Drogą III Tysiąclecia z relikwiami św. Wojciecha i relikwiami innych polskich świętych. Na Lednicy pojawili się także hierarchowie kościelni, którzy zawsze towarzyszą młodzieży podczas corocznego czuwania. W procesji szli: abp senior Stanisław Gądecki, bp Artur Ważny, który wcześniej odpowiadał na pytania młodych, bp Grzegorz Suchodolski, bp Adam Bab, bp Tadeusz Lityński, bp Radosław Orchowicz, bp Piotr Przyborek, bp Piotr Wawrzynek oraz bp Zbigniew Wołkowicz. Gośćmi szczególnymi tegorocznej Lednicy byli bracia z ekumenicznej wspólnoty w Taizé z przeorem bratem Matthew. Przyjechali oni na Lednicę, by zaprosić młodzież do uczestnictwa w Europejskim Spotkaniu Młodych, które pod koniec grudnia odbędzie się w Łodzi.
Lednica miejscem decyzji
Reklama
Centralnym miejscem każdej Lednicy jest Msza św. sprawowana pod Bramą Rybą. Eucharystii przewodniczył abp Wojciech Polak, prymas Polski, a homilię wygłosił bp Grzegorz Suchodolski, pomocniczy biskup siedlecki. Nawiązał w niej do historii Lednicy i do kolejnych spotkań na Polach Lednickich. – Lednica nie jest festiwalem emocji, nie jest tylko koncertem, tańcem i braterskim spotkaniem. Lednica ma sens tylko wtedy, gdy staje się miejscem decyzji, gdy jest miejscem nowego Genesis. Tą decyzją może być powrót do modlitwy, może być przebaczenie, bo Bóg nie potrzebuje naszej perfekcyjności, nie mówi: najpierw się napraw, a potem przyjdź. On mówi: daj Mi serce, daj Mi siebie. I to jest problem wielu ludzi, nie tylko młodych, którzy myślą, że chrześcijaństwo polega na byciu idealnym. A przecież Jezus nie przyszedł szukać idealnych, ale przyszedł szukać ludzi takimi, jakimi są – prawdziwych, autentycznych, szczerych, czasem pięknych i świętych, ale często, a może i częściej, słabych, brudnych, grzesznych i poranionych – powiedział bp Suchodolski w homilii. Hierarcha wskazał, że „miejscem takiego nowego początku w życiu, miejscem decyzji i wyboru ma być właśnie Lednica, bo tylko wtedy będzie ona mieć sens!”. – 30 lat temu zrodziło się wielkie marzenie o. Jana Góry. Wtedy 20 tys. ludzi wybrało Pana Jezusa jako swojego Pana i Zbawiciela. Większość z was nie pamięta tego, co było 30 lat temu... Przyjechaliście po nowe wyzwania. Ale wielkie Genesis to nie powrót do roku 2000, to tu i teraz! Wielu myśli: jak uporządkuję życie, to wtedy przyjdę do Boga. Nieprawda. Jezus przychodzi dokładnie tam, gdzie jesteś teraz, w twoje zagubienie, zmęczenie, w twoją samotność, w twój grzech, w twoje uzależnienie, w twoje pogubione relacje, przychodzi i mówi: tu i teraz możemy zacząć od nowa. To jest prawdziwe Genesis – podkreślił bp Suchodolski.
Wydarzenie zakończył Akt Wyboru Chrystusa i symboliczne przejście wszystkich uczestników przez Bramę Rybę. Na zakończenie o. Tomasz Nowak, dominikanin, wraz z s. Łucją Rado – duszpasterze Lednicy, zaprosili na kolejne spotkanie w pierwszą sobotę czerwca 2027 r.
Radość wiary
– Spotkania Lednickie to bez wątpienia czas niezwykły, piękny i owocny. Czas tańca, śpiewu, żywej wspólnoty, czas młodego kościoła, przede wszystkim czas rozmodlenia. Lednica przekonuje corocznie, że nasza wiara jest wiarą radosną, przepełnioną miłością do Boga i drugiego człowieka, wiarą, która nigdy nie zawodzi i wciąż na nowo winna być odkrywana. Paulina Dębiec z Tomaszowa Mazowieckiego
