Reklama

Niedziela Sandomierska

Miejsce życzliwości

Chcemy stworzyć miejsce, gdzie będzie można połączyć profesjonalną rehabilitację z dobrymi warunkami pobytu i zwyczajnym odpoczynkiem – zaznaczył ks. Paweł Anioł.

2026-05-27 10:08

Niedziela sandomierska 22/2026, str. I

[ TEMATY ]

Ostrowiec Świętokrzyski

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Uroczystego otwarcia dokonał bp Krzysztof Nitkiewicz oraz zaproszeni goście

Uroczystego otwarcia dokonał bp Krzysztof Nitkiewicz oraz zaproszeni goście

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystym poświęceniem i przecięciem wstęgi zainaugurowano działalność Ośrodka Rehabilitacyjno-Szkoleniowego im. bł. Rodziny Ulmów w Ostrowcu Świętokrzyskim.

W wydarzeniu uczestniczyli biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Artur Łakomiec, starosta ostrowiecki Agnieszka Rogalińska, ks. Paweł Anioł – dyrektor Domu Ulgi w Cierpieniu im. Jana Pawła II, przedstawiciele Akcji Katolickiej Diecezji Sandomierskiej z asystentem kościelnym ks. Tomaszem Zychem oraz prezes Bożeną Kapuściak, a także księża z ostrowieckich parafii, podopieczni placówki, zaproszeni goście i mieszkańcy miasta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Centralnym punktem spotkania było uroczyste otwarcie obiektu i poświęcenie budynku przez ordynariusza sandomierskiego. Biskup Nitkiewicz podkreślił, że powstanie ostrowieckiej placówki jest owocem wspólnego zaangażowania wielu ludzi dobrej woli i podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania. – Anatomia ducha wydaje się być bardziej złożona niż anatomia ciała, a Jezus uzdrawia jedno i drugie. Po swoim wniebowstąpieniu potrzebuje do tego ciebie i mnie. Dlatego tak ważne jest z jednej strony pozostawanie w jedności z Chrystusem, który obdarza nas mocą z Nieba, z drugiej zaś budowanie w Jego imię relacji międzyludzkich, dzielenie się tym, co mamy – podkreślał biskup.

Słowa uznania i życzenia owocnego funkcjonowania ośrodka przekazali następnie pani starosta i pan prezydent. Ksiądz Paweł Anioł podkreślił, że nowy ośrodek powstał przede wszystkim dzięki wieloletniej pracy i zaangażowaniu środowiska Akcji Katolickiej Diecezji Sandomierskiej. Jak zaznaczył, budowę udało się zrealizować bez środków unijnych, państwowych dotacji czy dużych sponsorów, a całość została sfinansowana z własnych środków wypracowanych przez prowadzoną działalność. Dyrektor Domu Ulgi w Cierpieniu zwrócił uwagę, że placówka ma odpowiadać na konkretne potrzeby osób starszych, chorych oraz dzieci wymagających systematycznej rehabilitacji. – Chcemy stworzyć miejsce, gdzie będzie można połączyć profesjonalną rehabilitację z dobrymi warunkami pobytu i zwyczajnym odpoczynkiem – zaznaczył. W planach są zarówno turnusy rehabilitacyjne dla dzieci i dorosłych, jak i działalność szkoleniowa dla rehabilitantów oraz programy profilaktyczne i prozdrowotne. – Chcemy, aby było to takie „sanatorium w mieście” – miejsce rehabilitacji, ale też odzyskiwania sił, spotkania i budowania nadziei – mówił ks. Paweł Anioł.

Nowy ośrodek jest kolejnym etapem działalności Domu Ulgi w Cierpieniu im. Jana Pawła II w Ostrowcu Świętokrzyskim, prowadzonego przez Akcję Katolicką Diecezji Sandomierskiej. Placówka od lat niesie pomoc osobom chorym, starszym i potrzebującym, prowadząc m.in. hospicjum oraz rehabilitację dla dzieci i dorosłych. Otwarcie Ośrodka Rehabilitacyjno-Szkoleniowego im. bł. Rodziny Ulmów ma poszerzyć tę działalność o kolejne formy wsparcia i rehabilitacji.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wśród muzyki i słów

Niedziela sandomierska 21/2025, str. III

[ TEMATY ]

Ostrowiec Świętokrzyski

Archiwum parafii

Autor odczytał swoje wiersze

Autor odczytał swoje wiersze

W parafii św. Michała Archanioła odbył się wyjątkowy wieczór poświęcony poezji diakona Dariusza Cichonia.

Wieczór rozpoczął się od wspólnego odśpiewania hymnu diecezji sandomierskiej na Rok Jubileuszowy 2025 – utworu pt. Znak Nadziei, którego autorem słów jest sam diakon Cichoń, a muzykę skomponowała Ewa Jurkowska-Siwiec, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Ostrowcu Świętokrzyskim. To symboliczne otwarcie wprowadziło zebranych w atmosferę skupienia i duchowego uniesienia. Główna część spotkania poświęcona była rozmowie o twórczości i osobistych inspiracjach diakona, który odbywa obecnie praktyki duszpasterskie w ostrowieckiej kolegiacie. Autor zaprezentował pięć wierszy pochodzących z dwóch tomików – Zakładki z brewiarza oraz Kłopotliwe zaproszenie – a także jeden utwór dotąd niepublikowany. Jego poezja, pełna subtelnych odniesień do życia duchowego, modlitwy i codziennych doświadczeń wiary, spotkała się z ciepłym przyjęciem i wzruszeniem słuchaczy. Wieczór uświetniły muzyczne akcenty – pieśni w wykonaniu chóru Michael pod kierunkiem Ewy Jurkowskiej-Siwiec oraz scholi starszej działającej przy parafii, z towarzyszeniem akompaniamentu ks. Witolda Garbulińskiego.
CZYTAJ DALEJ

Kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie: Nie było żadnej kary dla bp. Jana Wątroby

2026-06-26 07:29

[ TEMATY ]

bp Jan Wątroba

Karol Porwich/Niedziela

Bp Jan Wątroba

Bp Jan Wątroba

Nie było żadnej kary dla bp. Jana Wątroby – podkreśla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. prof. Piotr Steczkowski.

Ks. prof. Piotr Steczkowski, kanonista i kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie w rozmowie z Naszym Dziennikiem odniósł się do medialnych doniesień, sugerujących, że mianowanie bp. Krzysztofa Chudzia biskupem koadiutorem diecezji rzeszowskiej miało stanowić formę kary dla bp. Jana Wątroby. Podkreśla, że takie interpretacje są niezgodne z faktami i wynikają z błędnej znajomości prawa kanonicznego. Jak wyjaśnia, ks. bp Jan Wątroba sam zwrócił się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o ustanowienie dla diecezji biskupa pomocniczego lub koadiutora, przedstawiając stosowne uzasadnienie.
CZYTAJ DALEJ

Paliusz – znak jedności z Następcą św. Piotra

2026-06-26 13:54

[ TEMATY ]

Watykan

paliusz

archidiecezja łódzka

kard. Konrad Krajewski

Papież Leon XIV

Bożena Sztajner

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

Już 29 czerwca, w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, kard. Konrad Krajewski – metropolita łódzki – otrzyma w Watykanie paliusz z rąk papieża Leona XIV. Czym jest ten wyjątkowy znak, jaka jest jego historia i dlaczego od wieków symbolizuje jedność z Następcą św. Piotra? O znaczeniu paliusza z ks. dr. Karolem Litawą, rektorem Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń, rozmawia redaktor „Niedzieli Łódzkiej” ks. Paweł Gabara.

Ks. Paweł Gabara: 29 czerwca, w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, papież Leon XIV nałoży paliusz nowym metropolitom. Czym właściwie jest paliusz i dlaczego papież przekazuje go metropolitom?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję