Ich adresatkami były mamy dziewczynek w wieku ok. 9-12 lat, a więc wchodzących w niełatwy, choć piękny okres dorastania.
Warsztaty pt.: „Mama – córce, kobieta – kobietce” odbywały się na podstawie ogólnopolskiego projektu pt.: „Aktywne mamy – świadome swojej płodności nastolatki” przygotowanego przez Instytut Naturalnego Planowania Rodziny wg metody prof. J. Rötzera (INER).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Celem warsztatów było stworzenie przestrzeni do rozmowy mamy i córki na tematy związane z płciowością i dojrzewaniem. Zdaniem autorów projektu, najlepszą ekspertką do wprowadzania córki w świat kobiecości jest jej własna mama, która najlepiej ją zna, wie, z jakimi wyzwaniami się mierzy, w jakich okolicznościach dzieje się jej dorastanie. Takie założenia gwarantują także poszanowanie dla wartości, jakie mama chciałaby przekazać swojej córce oraz zapewniają bezpieczny, życzliwy klimat do prowadzenia tak ważnych rozmów. Dzięki takiej formule, w której mama korzysta z warsztatów, a następnie sama, we własnym tempie, aranżuje rozmowy z córką, nie tylko przekazywana jest wiedza, ale także wzmacnia się więź i relacja mamy z nastolatką.
Reklama
Kameralne grono 7 mam spotkało się, by zyskać niezbędną wiedzę oraz życzliwe wsparcie do rozmów z córką. Nie jest przecież tak łatwo mówić córce o tym, jak będzie zmieniało się jej ciało, o pojawieniu się pierwszej miesiączki, higienie, pięknie funkcjonowania kobiecego cyklu, dojrzewaniu i płodności – jednak warto podjąć się tego wyzwania. Wsparciem są tutaj z pewnością materiały, jakie każda uczestniczka otrzymała w czasie warsztatów – postawiono na merytoryczność przekazu i atrakcyjność formy, by pomóc mamie zachwycić córkę pięknem jej własnej kobiecości.
Warsztaty poprowadziły Edyta Kras-Krześniak i Agata Szymkowiak, doradczynie życia rodzinnego, mamy, nauczycielki naturalnego rozpoznawania płodności wg metody prof. Josefa Rötzera.
Sobotnie warsztaty były pięknym spotkaniem w kobiecym gronie – nie zabrakło rozmów o własnych doświadczeniach, ale też dzielenia się spostrzeżeniami na temat przekazywania dzieciom wiedzy o wartościach, rozwoju, seksualności. Doskonałą przestrzeń stworzyła parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa – każda z mam mogła poczuć się ugoszczona, przyjęta i zaopiekowana. Uczestniczki okazały się dla siebie nawzajem wsparciem i pomocą, a zdobyta przez nie wiedza i przedyskutowanie niektórych kwestii z pewnością przyczyni się do wzmocnienia relacji z córkami i łagodniejszego wejścia w dorastanie.
Warto też podkreślić, że Instytut Naturalnego Planowania Rodziny wg metody prof. J. Rötzera w Polsce działa od 1993 r. Celem stowarzyszenia jest upowszechnianie naturalnych metod rozpoznawania płodności. Instytut edukuje narzeczonych, małżonków oraz wszystkie osoby zainteresowane zdrowiem prokreacyjnym we wszystkich okresach życia kobiety. Kształci i certyfikuje nauczycieli i instruktorów metody, troszcząc się stale o podnoszenie ich kwalifikacji. Prowadzi badania naukowe, a także organizuje wykłady i konferencje mające na celu rozpowszechnienie wiedzy o zdrowiu prokreacyjnym.
Duszpasterstwo Rodzin
Więcej o projekcie pt.: „Mama-córce, kobieta – kobietce” na: www.mamacorce.iner.pl
