Reklama

Niedziela Podlaska

Życie jest darem

Rodziny z dziećmi, młodzież, seniorzy, duchowni i przedstawiciele lokalnych środowisk wspólnie przeszli ulicami Brańska podczas pierwszego w historii miasta Marszu dla Życia i Rodziny.

Niedziela podlaska 22/2026, str. VI

[ TEMATY ]

Brańsk

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

W Brańsku Marsz dla Życia i Rodziny odbył się po raz pierwszy

W Brańsku Marsz dla Życia i Rodziny odbył się po raz pierwszy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie odbyło się w niedzielę, 17 maja, w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej Podlasia Nadbużańskiego i stało się publicznym świadectwem przywiązania do wartości życia, rodziny oraz wiary.

Wspólnotowe przeżywanie tego dnia rozpoczęła Msza św. w kościele Wniebowzięcia NMP w Brańsku. Przewodniczył jej ks. Michał Siduniak zastępca Duszpasterza Rodzin Diecezji Drohiczyńskiej. Koncelebrowali: ks. Andrzej Ulaczyk proboszcz parafii w Brańsku, ks. Robert Figura proboszcz parafii w Chojewie, ks. Jacek Zakrzewski SAC z sanktuarium w Hodyszewie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Poruszające świadectwo rodziców

Po Mszy św. swoim świadectwem podzielili się państwo Marzena i Kamil Czarnoccy. Szczęśliwi rodzice piątki dzieci opowiedzieli o tym, jak w ich spokojne, uporządkowane życie wtargnęła choroba. O tym, co przeżywali, gdy lekarze zdiagnozowali chorobę serca ich jeszcze nienarodzonego dziecka. Słowa płynące prosto z serca i z duszy, zatrzymały wszystkich w bezruchu, tylko łzy kapiące z wielu oczu świadczyły o tym, że czas się nie zatrzymał. To piękne świadectwo o sile wiary i miłości było wprowadzeniem do marszu, któremu towarzyszyły słowa „Razem dla życia, razem dla rodziny!”

Wspólne świętowanie

Reklama

Głównym punktem dnia był „Marsz dla Życia i Rodziny”. Transparent z nazwą i logo marszu nieśli rodzice z dziećmi, a wielu uczestników miało tabliczki z hasłami wydarzenia. Najczęściej można było odczytać słowa – Życie jest darem! Były też kolorowe transparenty z napisami: Rodzina to skarb!, Mamo, Tato – dziękuję Ci za życie!

Przemarsz zabezpieczały Policja i Straż Pożarna. W korowodzie szły dzieci i młodzież, rodzice i dziadkowie. Była muzyka, kolorowe balony i kręcące się na wietrze wiatraczki.

Finał marszu odbył się w hali sportowej przy Zespole Szkół w Brańsku. Organizatorzy przygotowali atrakcje dla rodzin i dzieci, jednak z racji na pogodę zrezygnowano z festynu pod gołym niebem. Na sali bez problemu zmieściły się dmuchańce i scena, była więc zabawa, występy, mini koncerty, animacje, stoiska edukacyjno-informacyjne i poczęstunek dla uczestników.

Siła wspólnoty

W „Marszu dla Życia i Rodziny” uczestniczyło wielu mieszkańców i gości, którzy wspólnie zamanifestowali przywiązanie do wartości życia, rodziny i wspólnoty. Co istotne, goście dołączyli do marszu ze swoimi rodzinami, a byli wśród nich: poseł na Sejm RP Sebastian Łukaszewicz, Agata Michałowska dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWP, radny sejmiku województwa podlaskiego Robert Jabłoński i oczywiście towarzysząca mieszkańcom – Agata Puchalska burmistrz Brańska.

Marsz i towarzyszące mu wydarzenia były efektem współpracy Miasta Brańsk, Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Brańsku i Fundacji Nasza Inicjatywa Podlaska oraz koordynatora Centrum Życia i Rodziny. Organizację wsparli też: Miejski Ośrodek Kultury w Brańsku, Harcerze Inki z Brańska, Sanktuarium Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie, Fundacja Pojednanie Hodyszewo oraz okoliczne parafie.

Marsz dla Życia i Rodziny w Brańsku stał się nie tylko publicznym świadectwem przywiązania do wartości chrześcijańskich, ale także okazją do wspólnego przeżywania wiary, jedności i odpowiedzialności za przyszłość rodzin. Organizatorzy podkreślają, że mają nadzieję, iż wydarzenie na stałe wpisze się w kalendarz lokalnych inicjatyw.

2026-05-27 10:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dbaj o zdrowie

Niedziela podlaska 48/2024, str. V

[ TEMATY ]

Brańsk

Kamila Dębska

Zwycięska drużyna z Bielska Podlaskiego

Zwycięska drużyna z Bielska Podlaskiego

W myśl VIII zasady KSMowicza: Dbaj o zdrowie i rozwój fizyczny, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży już po raz XVIII zorganizowało we współpracy z oddziałem KSM Brańsk Diecezjalny Turniej w Piłkę Siatkową.

W hali sportowej Zespołu Szkół im. Armii Krajowej 9 listopada zgromadziła się młodzież z różnych zakątków diecezji. Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą, podkreślając, że rywalizacja sportowa może być również sposobem na dziękczynienie Bogu za talenty i możliwości. Rozgrywki toczyły się w atmosferze wzajemnego szacunku i fair play. Drużyny wykazały się nie tylko wysokim poziomem umiejętności, ale także duchem wspólnoty i wzajemnej motywacji. Po emocjonujących meczach wyłoniono zwycięzców, którzy zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami i nagrodami. W kategorii drużyn męskich pierwsze miejsce zajęły „Karmele”, drugie „Słony Karmel” – obie drużyny reprezentowały Duszpasterstwo Młodzieży z parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim, a trzecie miejsce przypadło „Chłopakom” z Brańska. W kategorii żeńskiej pierwsze miejsce należało do „Senioritas” Łapy, drugie miejsce do „Karmelek” z Bielska Podlaskiego, trzecie miejsce zajęły siatkarki z KSM Prostyń, a zaraz za podium uplasowali się „Konszabelanci” z parafii Perlejewo i „Młynarczyki” z Brańska. Podczas turnieju wyłonieni również zostali najlepsi zawodnicy, którymi zostali Magda Pasiecznik i Artur Żarski, oboje z Bielska Podlaskiego.
CZYTAJ DALEJ

Biblia będzie lekturą obowiązkową w szkołach publicznych w Teksasie

2026-06-27 07:09

[ TEMATY ]

Biblia

Teksas

lektura obowiązkowa

szkoły publiczne

Karol Porwich/Niedziela

Rada Edukacji stanu Teksas zatwierdziła w piątek listę lektur obowiązkowych dla uczniów szkół publicznych. Obejmuje ona, miedzy innymi, fragmenty Biblii.

Jak zauważa Reuters, jest to kolejna inicjatywa tamtejszych władz, mająca na celu wprowadzenie konserwatywnych i religijnych wartości do amerykańskiego systemu edukacji. Rada, w której większość mają Republikanie przyjęła stosunkiem głosów 9 do 5, listę lektur, które będą obowiązkowe od 2030 roku dla ponad 5 milionów uczniów szkół publicznych.
CZYTAJ DALEJ

Diecezjalny Dzień Wspólnoty Diecezji Toruńskiej

2026-06-27 19:18

[ TEMATY ]

Toruń

Agata Pawluk

- Kto żyje Eucharystią, niesie Chrystusa innym. Uczeń Eucharystii staje się misjonarzem - mówił bp Arkadiusz Okroj podczas dzisiejszego Diecezjalnego Dzień Wspólnoty, który zorganizowany został w ramach Roku Eucharystii.

Spotkanie to zgromadziło ludzi z całej naszej diecezji, których pragnieniem serca było stworzyć wspólnotę, uwielbiać Pana Jezusa i spędzić miło czas na słuchaniu, rozmowach i dzieleniu się dobrem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję