Reklama

Niedziela Częstochowska

Stulecie Seminarium Duchownego 1926 – 2026

Dzieło diecezji

„Seminarium Duchowne musi być tak drogie jak źrenica oka mego” – napisał bp Teodor Kubina w 1928 r.

Niedziela częstochowska 18/2026, str. IX

[ TEMATY ]

Częstochowa

Archiwum archidiecezji częstochowskiej

Bp Teodor Kubina i ks. Karol Makowski (pierwszy przy biskupie, z lewej strony) z neoprezbiterami, 1934 r.

Bp Teodor Kubina i ks. Karol Makowski (pierwszy przy biskupie, z lewej strony)
z neoprezbiterami, 1934 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwszy biskup diecezji częstochowskiej utworzył seminarium duchowne w Krakowie, przyłączając je do Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. 2 października 1926 r. pierwsi klerycy rozpoczęli studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mieszkali w klasztorze Ojców Bernardynów w Krakowie. W chwili otwarcia seminarium liczyło 32 alumnów na trzech kursach (I-III).

Ze składek wiernych i duchowieństwa diecezji wybudowano w latach 1928-30 gmach seminaryjny przy ul. Bernardyńskiej 3 w Krakowie. W 1930 r. zamieszkali w nim już klerycy. Uroczystego poświęcenia budynku seminaryjnego dokonał metropolita krakowski Adam Stefan Sapieha 6 października 1930 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Własny dom

Reklama

Budowa gmachu seminarium bardzo mocno leżała na sercu pierwszemu biskupowi częstochowskiemu. „Ogromna troska niepokoi mnie dniem i nocą. Bo otóż koniecznie tego roku muszę budować seminarium duchowne” – napisał bp Kubina w odezwie do diecezjan dotyczącej tej sprawy, 28 marca 1928 r. Odezwę swojego biskupa opublikował również Tygodnik Katolicki Niedziela. „Chcąc iść śladami Boskiego Mistrza, chcąc sumiennie spełnić zadanie przez Niego mi powierzone, i ja jako biskup i pasterz diecezji częstochowskiej sprawę wychowania dostatecznej ilości duszpasterzy muszę uważać za najpilniejszą i najważniejszą. Toteż Seminarium Duchowne, które właśnie ma ten wzniosły cel, musi być tak drogie jak źrenica oka mego. A ponieważ sprawa biskupa jest sprawą wszystkich wiernych – bo tworzymy jedną duchową rodzinę – i dla Was Seminarium Duchowne powinno stanowić przedmiot serdecznej troski” – kontynuował bp Kubina.

Pasterz diecezji poinformował, że w celu budowy gmachu seminarium zakupił plac za 150 000 zł, i że ta wielka suma stanowiła resztę tego, co na potrzeby diecezji ofiarowali rodacy z Ameryki. Gdy biskup zwracał się do diecezjan, liczba alumnów, którzy mieszkali w klasztorze Ojców Bernardynów zbliżała się do 120. Dlatego „sprawa budowy seminarium duchownego (...) powinna stać się głównym hasłem naszej pracy diecezjalnej. (...) Każdy katolik powinien stać się kwestarzem dla wielkiego tego dzieła” – zaapelował.

Rektor

Biskup Kubina mianował w 1926 r. ks. Karola Makowskiego pierwszym rektorem Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. „Był to wybór ze wszech miar szczęśliwy, jak o tem świadczy dotychczasowa historia seminarium. Znamienną cechą ks. dr. Makowskiego było oddanie się podjętej raz pracy z całą energią i zapomnieniem o sobie. I tej to energii zawdzięczać należy piękny rozwój seminarium” – napisała Niedziela w sierpniu 1936 r., z racji śmierci ks. Makowskiego.

Jako rektor seminarium w oczach swoich wychowanków był człowiekiem wielkiej pokory. „Skromny, ach jakże niezmiernie skromny pokoik, stanowiący przez 4 lata całe mieszkanie Kierownika Seminarium, po dziś dzień tkwi w naszej pamięci, jako na długie lata dowód wyrzeczenia się osobistego, byleby tylko swoim wychowankom zapewnić znośne warunki pobytu w Seminarium” – napisał wychowanek ks. Makowskiego.

2026-04-28 22:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

170 lat na kolejowym szlaku

[ TEMATY ]

Częstochowa

kolej

kolejarze

Wojciech Mścichowski

Dokładnie przed 170 laty, 17 grudnia 1846 r. na dworzec kolei żelaznej przy obecnej ul. Piłsudskiego w Częstochowie wjechał pierwszy pociąg. Nazwa miasta została wpisana do rozkładu jazdy pierwszej na Ziemiach Królestwa Polskiego linii kolejowej zwanej Drogą Żelazną Warszawsko – Wiedeńską, łączącą Warszawę z Zagłębiem Dąbrowskim i dalej z Wrocławiem, Krakowem i Wiedniem. To historyczne wydarzenie oprócz otwarcia drogi do Jasnogórskiego Sanktuarium, stworzyło dogodne warunki do rozwoju gospodarczego i przemysłowego niewielkiej dotąd Częstochowy. Wspomnienia tamtych lat oraz wzloty i upadki PKP na kolejowych szlakach doskonale obrazuje Muzeum Kolejnictwa na częstochowskim dworcu Stradom.

Jubileuszowe świętowanie, częstochowscy kolejarze rozpoczęli 16 listopada Mszą św. w jednej z nielicznych w Polsce kaplic dworcowych. Eucharystii w koncelebrze z kapelanem częstochowskich kolejarzy ks. kan. Tadeuszem Zawieruchą przewodniczył biskup Antoni Długosz. W słowie do zebranych czynnych i tych emerytowanych pracowników kolei, ich rodzin, przyjaciół, członków Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich oraz władz administracyjnych PKP różnych szczebli kaznodzieja przypomniał historię kolejnictwa w Polsce i rolę pracowników kolei, którzy od początku służyli Narodowi, będąc z pasażerami w ich radościach i smutkach. Zwrócił uwagę, że to sam Pan Jezus na każdym stanowisku pracy prowadzi pracowników kolei w ich pięknej, ale jakże odpowiedzialnej służbie. Podczas Mszy św. wspomniano także zmarłych i poległych za wolność pracowników kolei. Ksiądz biskup życzył, aby kolejarska brać dalej ubogacała siebie i pasażerów, oby powróciły czasy, gdy wg przejeżdżających pociągów można było regulować zegarki. Kontynuacją jubileuszowego spotkania stała się sesja naukowa w miejskim ratuszu, dotycząca przeszłości, teraźniejszości i przyszłości kolejnictwa w Polsce.
CZYTAJ DALEJ

Abp Przybylski do nauczycieli na zakończenie roku szkolnego: Dziękujemy, że jesteście ludźmi sumienia i poświęcenia

2026-06-22 11:42

[ TEMATY ]

nauczyciele

BP KEP

Abp Andrzej Przybylski

Abp Andrzej Przybylski

Dziękujemy Wam za to, że w tych wszystkich uwarunkowaniach Waszej posługi wciąż jesteście ludźmi sumienia i poświęcenia – napisał delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Nauczycieli abp Andrzej Przybylski w Słowie na zakończenie roku szkolnego 2025/2026. Zaprosił również na Ogólnopolską Pielgrzymkę Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 1-2 lipca br.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli przyznał, że „tempo zmian programowych, przepisów, a niekiedy wręcz eksperymentów w edukacji nie zawsze sprzyja systematycznej i zaplanowanej na lata pracy wychowawczej”. „Sprzeczne oczekiwania różnych środowisk i uwikłanie edukacji w spory ideologiczne i polityczne wymaga od Was wielkiej mądrości i wierności obiektywnym wartościom i sprawdzonym działaniom pedagogicznym” – wskazał.
CZYTAJ DALEJ

Ktoś podszywa się pod biskupa Artura Ważnego. Kuria wydała komunikat

2026-06-22 18:52

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Diecezja sosnowiecka

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Kuria biskupia w Sosnowcu ostrzega przed fałszywymi e-mailami podszywającymi się pod biskupa diecezjalnego Artura Ważnego. Fałszywa korespondencja jest rozsyłana do księży z wykorzystaniem imienia i autorytetu biskupa. - Mamy do czynienia z działaniem nieuprawnionym, którego celem może być wprowadzenie odbiorców w błąd, wyłudzenie informacji lub nakłonienie do podjęcia określonych działań - czytamy w przesłanym KAI komunikacie rzecznika prasowego diecezji sosnowieckiej.

Podziel się cytatem - brzmi komunikat kurii sosnowieckiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję