W dniach 20-25 czerwca grupa księży i alumnów WSD z Drohiczyna przebywała na Litwie prezentując sztukę Nadzieja w beznadziei. Na podstawie autobiograficznej noweli Lwa Tołstoja zaprezentowano walkę dobra ze złem i przemianę wewnętrzną głównego bohatera. Artyści spotkali się z bardzo życzliwym przyjęciem w Ejszyszkach, Jaszunach i Wilnie.
W dniach 30 czerwca - 11 lipca bp Antoni Dydycz przebywał w USA, gdzie m.in. spotkał się z polskimi księżmi pracującymi w USA, Polonią Amerykańską i przewodniczył pielgrzymce Rodziny Radia Maryja Polonii Amerykańskiej do Doylestown (Amerykańskiej Częstochowy) w Stanie Pensylwania.
5 lipca minęła 16. rocznica koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej w Ostrożanach, gdzie 5 lipca 1987 r. korony papieskie poświęcone przez Jana Pawła II na Jasnej Górze nałożył kard. Józef Glemp - Prymas Polski. Uroczystościom rocznicowym - w tym roku 6 lipca - przewodniczył i homilię wygłosił ks. inf. Eugeniusz Borowski. Poprzedziło je 40-godzinne nabożeństwo prowadzone przez miejscowych duszpasterzy: proboszcza, ks. Stanisława Grochowskiego i wikariusza, ks. Pawła Rytla-Andrianika. Na uroczystości rocznicowe połączone z odpustem przybyło wielu pielgrzymów. Wśród nich były także piesze pielgrzymki z Siemiatycz, Drohiczyna, Ciechanowca, Śledzianowa, Perlejewa, Grodziska i Dziadkowic.
10 lipca minęła 9. rocznica sakry biskupiej i ingresu do katedry pw. Trójcy Przenajświętszej w Drohiczynie bp. Antoniego Dydycza. Ksiądz Biskup jest drugim z kolei (po bp. Władysławie Jędruszuku) ordynariuszem diecezji drohiczyńskiej ustanowionej przez Jana Pawła II 5 czerwca 1991 r. w Białymstoku.
10 lipca zakończył się II turnus letnich kolonii dla dzieci niepełnosprawnych i z rodzin będących w trudnych warunkach materialnych, zorganizowanych przez ks. Walentego Wojtkowskiego - dyrektora Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Kolonie odbywały się w Domu Miłosierdzia w Sokołowie Podlaskim i w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Bacikach Średnich k. Siemiatycz (kolonia integracyjna dla dzieci niepełnosprawnych).
10 lipca w sanktuarium św. Antoniego w Boćkach odbył się Oazowy Dzień Wspólnoty. Uczestniczyły w nim następujące oazy: ONŻ Io z Bociek z ks. Robertem Grzybowskim, ONŻ Io z Dziadkowic z ks. Wodzisławem Szczepanikiem, ONŻ IIº z Siemiatycz Stacji z ks. Piotrem Arbaszewskim, ONŻ IIº z Korycin z ks. Wiesławem Niemyjskim i ks. Andrzejem Falkowskim, ONŻ IIIº z Warszawy z ks. Jarosławem Błażejakiem i Oaza Kapucyńska z Serpelic. Na program uroczystości złożyły się m.in.: prezentacja oaz, Eucharystia, (przewodniczył ks. Romuald Kosk - diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie, a kazanie wygłosił ks. Jarosław Błażejak - student Uniwersytetu im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie) i nabożeństwo odpowiedzialności ze świadectwem uczestników.
13 lipca zakończył się I turnus rekolekcji oazowych Ruchu Światło-Życie. Z inicjatywy ks. Romualda Koska zorganizowano w I turnusie 6 grup oazowych. Rekolekcje odbywały się w Boćkach, Dziadkowicach, Korycinach, Warszawie-Wawrze, Siemiatyczach Stacji i w Tylmanowej k. Krościenka. Ponadto na terenie naszej diecezji ma miejsce oaza prowadzona przez Ojców Kapucynów w Serpelicach.
17 lipca bp Antoni Dydycz uczestniczył w Szpakach (diec. siedlecka) w uroczystościach pogrzeboweych tragicznie zmarłego śp. ks. Sylwestra Ługowskiego. Mszy św. przewodniczył ordynariusz siedlecki bp Zbigniew Kiernikowski. Homilię podczas Mszy św. pogrzebowej, na którą z całej diecezji siedleckiej a także z diecezji drohiczyńskiej przybyło kilka tysięcy wiernych, wygłosił bp Henryk Tomasik. Na zakończenie uroczystości zmarłego pożegnał przyjaciel i kolega kursowy ks. Jan Ślepowroński. Ks. Sylwester Ługowski był gorliwym szerzycielem kultu św. Józefa oraz znanym i cenionym rekolekcjonistą i głosicielem misji ewangelizacyjnych na Podlasiu. Zmarł 12 lipca na skutek obrażeń doznanych w wypadku samochodowym.
Od 25 do 27 lipca jedenasty już raz obchodzono Dni Drohiczyna. Impreza powstała na bazie "Panoramy Nadbużańskich Spotkań" - prezentacji folklorystycznych. Na program uroczystości złożyły się koncerty, projekcje filmowe, występy zespołów i kapeli, konkursy, wystawy i turnieje sportowe oraz sesja popularnonaukowa nt. 750-lecia Zjazdu Drohiczyńskiego. Organizatorem imprezy był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Drohiczynie.
W Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu otwarto wystawę pt. UB w walce z podziemiem niepodległościowym i opozycją w województwie białostockim, którą przygotowal Marcin Markiewicz z Instytutu Pamięci Narodwej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, Oddział w Białymstoku. Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów IPN oraz z zasobów innych placówek gromadzących m.in. dokumentacją związaną z podziemiem walczącym o niepodległość Polski. Wystawa będzie czynna do 10 sierpnia.
Od 1 do13 sierpnia twać będzie XIII Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska na Jasną Górę. Hasłem tegorocznej pielgrzymki sa słowa: "W Roku Różańca Maryjo prowadź do Jezusa". Dyrektorem pielgrzymki jest ks. Wiesław Niemyjski.
Z inicjatywy siemiatyckich pracowników ZOZ-u zawiązał się komitet społeczny pod nazwą "Ratujmy nasz szpital" dla ratowania szpitala w Siemiatyczach. Komitet rozprowadza wśród mieszkańców powiatu siemiatyckiego "cegiełki", a pozyskane środki chce przeznaczyć na pokrycie finansowych zobowiązań szitala, którego zadłużenie przekracza teraz 70 tys. zł.
Pomóż w rozwoju naszego portalu