Reklama

Aspekty

Kto śpiewa, dwa razy się modli

„Święty Józefie, prowadź mnie do Pana” – pod takim hasłem w parafii św. Józefa Oblubieńca w Zielonej Górze odbyły się Warsztaty Liturgiczno--Muzyczne.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 11/2026, str. I

[ TEMATY ]

Zielona Góra

warsztaty muzyczne

Karolina Krasowska

Efekty wokalne można było usłyszeć podczas niedzielnego „Popołudnia ze św. Józefem”

Efekty wokalne można było usłyszeć podczas niedzielnego „Popołudnia ze św. Józefem”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie w dniach 6-8 marca prowadził krakowski muzyk Piotr Pałka. W parafii przy ul. Prostej 47 zorganizowane zostało po raz pierwszy. – Kto śpiewa, dwa razy się modli. Wychodząc od tej maksymy św. Augustyna, powstał pomysł organizacji warsztatów. Znalazła się spora grupa ludzi, którzy śpiewem chcą uwielbiać Boga, w ten sposób pogłębiać swoją duchowość i przez 3 dni przeżywać swoiste rekolekcje. A z drugiej strony – przygotowujemy się do uroczystości odpustowej ku czci patrona parafii, która odbędzie się 19 marca, dlatego cieszymy się, że warsztaty prowadzi znany i ceniony w Polsce muzyk i kompozytor, który m.in. napisał znaną pieśń „Św. Józefie, prowadź mnie do Pana” i tak zatytułowaliśmy warsztaty. Z tej okazji ułożył on kolejną pieśń, która wybrzmi w czasie muzycznego spotkania – „Popołudnia ze św. Józefem” – mówi ks. Bartłomiej Rybacki. – W tym święty każdy może znaleźć wspomożyciela, orędownika i przyjaciela, który pomaga człowiekowi w każdym stanie życia. Jest patronem ludzi pracy, ludzi chorych i patronem dobrej śmierci, ale jest też opiekunem rodzin, pomaga tym, którzy szukają swojej drugiej połowy w życiu. Jest dobrym wzorcem dla młodzieży. Mnie osobiście najbardziej porusza to, jak usłyszał Słowo Boże i bardzo szybko wprowadził je w czyn – dodaje ks. Rybacki.

W wydarzeniu wzięlo udział ok. 50 osób z Zielonej Góry, okolic, a także z Krosna Odrzańskiego, Nowogrodu Bobrzańskiego, Sulechowa i Gorzowa Wlkp. Uczestnicy ćwiczyli w 4 grupach podzielonych na sekcje według głosów: alt, sopran, bas i tenor, a także wspólnie – w jednym chórze. Śpiewem uświetnili sobotnią i niedzielną Eucharystię. Piotra Pałkę wspomagali zielonogórski muzyk Przemysław Szczotko oraz Benia Bębenek i Agnieszka Ładysz. Tematyka warsztatów była wielkopostna, ale zarazem „józefowa”. – Uczestnicy pracują nad emisją głosu, sposobem śpiewu, a także chcemy zrozumieć, co śpiewamy i tak przeżywać utwory liturgiczne, aby stawały się wspólną modlitwą, która będzie poruszać serca nasze i słuchaczy – wyjaśnia prowadzący. Dodaje, że patron warsztatów jest mu szczególnie bliski: – Warto mieć św. Józefa jako patrona. Ten, który opiekował się Jezusem i Maryją, był w sposób cichy wierny temu, co Bóg miał do zrealizowania w jego misji ziemskiej. Uczy nas głębokiego zawierzenia – dodaje Piotr Pałka. Wśród utworów, nad którymi pracowali warsztatowicze, jeden był szczególny i powstał z myślą o warsztatach i parafii, w której się odbywały: „Św. Józefie, Opiekunie”.

Agata Mleczek po raz pierwszy uczestniczyła w tego rodzaju wydarzeniu. Zachęciła ją koleżanka, zaangażowana w ich organizację. – To okazja, by nauczyć się wielu cennych rzeczy pod względem muzycznym. Osoby prowadzące zwracają uwagę na technikę śpiewu. Dowiedziałam się rzeczy, których wcześniej nie wiedziałam. Oprócz strony muzycznej jest wiele elementów modlitewnych: wspólna Jutrznia, Koronka do Bożego Miłosierdzia, codzienna Msza św. To okazja do wzrostu w sferze duchowej – mówi. – W warsztatach uczestniczę od kilkunastu lat. Zawsze są to niezwykłe rekolekcje. To, co dzieje się między ludźmi i w ludziach, jest piękne. Tworzy się z nas jedna wielka rodzina – dodaje Małgorzata Rawska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2026-03-10 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Muzyczna posługa na Bożą chwałę. Poprowadzą śpiew na ŚDM w diecezji

[ TEMATY ]

ŚDM

Diakonia Muzyczna Ruchu Światło‑Życie

warsztaty muzyczne

Anna Rzyman

Uczestnicy doskonalili umiejętność gry na gitarze.

Uczestnicy doskonalili umiejętność gry na gitarze.

Diakonia Muzyczna Ruchu Światło-Życie zorganizowała pierwszą w tym roku Szkołę Animatora Muzycznego. A 21 listopada poprowadzi śpiew na obchodach Światowych Dni Młodzieży w wymiarze diecezjalnym w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Aleksandrowicach.

Szkoła Animatora Muzycznego jest inicjatywą, która ma na celu zebrać i wspomóc osoby, które posługują jako animatorzy muzyczni w parafiach i na rekolekcjach wakacyjnych, przygotowują się do podjęcia takiego zadania lub po prostu lubią grać, śpiewać i w przyszłości chcieliby podjąć tę posługę. W diecezji organizowana jest od kilku lat i obejmuje zazwyczaj trzy spotkania w ciągu roku o charakterze warsztatowym.
CZYTAJ DALEJ

Pustelnik z Góry Maryi

Niedziela Ogólnopolska 25/2022, str. 20

[ TEMATY ]

patron tygodnia

pl.wikipedia.org

Św. Wilhelm z Vercelli

Św. Wilhelm z Vercelli

Założył siedem eremów i dał początek sławnemu we Włoszech sanktuarium maryjnemu na Montevergine.

Święty Wilhelm, gdy miał 15 lat, przywdział habit zakonny. Potem postanowił nawiedzić jako pielgrzym najgłośniejsze za jego czasów miejsca święte. Udał się więc do Hiszpanii na grób św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela, a następnie pielgrzymował po Włoszech. Chciał dotrzeć także do Ziemi Świętej, jednak w Brindisi spotkał się ze św. Janem z Matery, przyszłym założycielem nowej rodziny zakonnej, i ten zachęcił go do życia w pokucie. Pierwszą pustelnię Wilhelm zbudował we Włoszech, na Górze Maryi (Montevergine), na wysokości 1270 m. Sława jego osoby ściągała jednak do niego uczniów, którzy wybudowali obok niego domki oraz kościółek. Dla pewnego porządku Wilhelm ułożył regułę. Powstała kongregacja zakonna (wilhelmianie), która z biegiem czasu została włączona do rodziny benedyktyńskiej.
CZYTAJ DALEJ

Jubileuszowa Głogowska Pielgrzymka Rowerowa w tym roku z akcentem Bożego Miłosierdzia

2026-06-25 11:20

[ TEMATY ]

Głogowska Pielgrzymka Rowerowa

Karolina Krasowska

Pielgrzymi wyruszą z Głogowa 2 lipca

Pielgrzymi wyruszą z Głogowa 2 lipca

W dniach 2 - 7 lipca odbędzie się szczególna, bo jubileuszowa XV Rowerowa Pielgrzymka Głogowska na Jasną Górę. Z tej okazji organizatorzy przygotowali pewną niespodziankę.

W tym roku, z okazji jubileuszu, pielgrzymka będzie o dwa dni dłuższa, ponieważ chętni uczestnicy będą pielgrzymować aż do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję