Reklama

Niedziela Świdnicka

Miłość, która przynagla

Od ponad wieku wzgórze przy ul. Piastowskiej w Ząbkowicach Śląskich jest miejscem, gdzie modlitwa, odwaga i apostolska pasja pallotynów splatają się w historię Kościoła.

Niedziela świdnicka 6/2026, str. VI

[ TEMATY ]

Ząbkowice Śląskie

Archiwum Pallotyni Ząbkowice Śląskie

Bp Marek Mendyk wraz z kapłanami i służbą liturgiczną

Bp Marek Mendyk wraz z kapłanami i służbą liturgiczną

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 107 lat w tym samym miejscu modlą się i duszpasterzują duchowi synowie św. Wincentego Pallottiego. Na znaczenie tej ciągłości oraz na wybrane epizody z najnowszej historii obecności pallotynów w Ząbkowicach Śląskich zwrócił uwagę bp Marek Mendyk podczas obchodów dnia patronalnego założyciela Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego.

Wspólnota apostolska

W świątyni 22 stycznia zgromadzili się liczni kapłani, siostry zakonne, przedstawiciele władz samorządowych, goście i parafianie, dla których to miejsce od lat jest duchową przystanią. Zebranych powitał przełożony miejscowej wspólnoty pallotyńskiej ks. Marek Chmielniak. Pallotyni są obecni w Ząbkowicach od 1919 r,, a polska wspólnota objęła placówkę w 1945 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Choć św. Wincenty Pallotti urodził się pod koniec XVIII wieku w Rzymie i nigdy nie opuścił Wiecznego Miasta, stał się prekursorem takiego modelu duszpasterstwa, który ponad sto lat później został jasno nazwany przez Sobór Watykański II. Jego wizja Kościoła, w którym świeccy współodpowiadają za misję ewangelizacji, do dziś stanowi fundament pallotyńskiej duchowości. Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ząbkowicach Śląskich corocznie obchodzi liturgiczne wspomnienie swojego patrona jako święto jednoczące duchownych, osoby konsekrowane i świeckich wokół hasła Caritas Christi urget nos.

Reklama

– To przynaglenie motywowało najpierw duchownych, a potem świeckich do życia chrześcijańskiego. Święty Wincenty był promotorem zaangażowania laikatu w misję Kościoła. Głębokie pragnienie świętości, wiara w powszechne apostolstwo świeckich i poczucie własnej niegodności wobec nieskończonego miłosierdzia Bożego to znaki jego duchowości. Dzisiaj przybywam do pallotynów, aby powiedzieć jedno ważne słowo: dziękujemy – podkreślił w homilii bp Marek Mendyk.

Biskup świdnicki przypomniał także ważne karty z historii parafii, szczególnie związane z pracą z młodzieżą i nauczycielami. Od 1945 r. na terenie parafii funkcjonowało Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły. W czasach komunistycznych represji pallotyni ocalili szkolny sztandar z hasłem „Bóg i Ojczyzna”, który potajemnie przechowywano aż do 1989 r. Wraz z odzyskaną wolnością z podziemia wyszło także duszpasterstwo nauczycieli, prowadzone przez pallotynów.

Ewangeliczna odwaga

Nie zabrakło również wspomnień o pierwszym w Polsce katolickim radiu. Radio „Wspólnota Serc”, działające w latach 1991-94, stało się pionierskim dziełem medialnym Kościoła. Z tej parafii wychodziły także misteria Męki Pańskiej, uliczne Drogi Krzyżowe, nabożeństwa fatimskie oraz liczne pielgrzymki do sanktuariów w Polsce i Europie.

– Zapalajcie świeckich do misyjnego zaangażowania. Jeśli chcemy wiarą pociągać innych, musimy odnaleźć w sobie radość życia. Uśmiech i pogoda serca to wizytówka ewangelizacji – przekonywał bp Mendyk.

Po Liturgii uczestnicy uroczystości spotkali się na wspólnej agapie przy pallotyńskim stole, dzieląc się rozmową, radością i wdzięcznością za dar wspólnoty.

2026-02-03 11:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ząbkowice Śląskie. Pallotyni zapraszają

[ TEMATY ]

pallotyni

Ząbkowice Śląskie

Pallotyni Ząbkowice

Pallotyński dom rekolekcyjny w Ząbkowicach Śl.

Pallotyński dom rekolekcyjny w Ząbkowicach Śl.

Odczuwasz potrzebę spotkania się z Bogiem z dala od codziennego zgiełku? Szukasz miejsca ma duchowy wypoczynek dla zorganizowanej grupy? Z pomocą przychodzą ząbkowiccy pallotyni.

Dom rekolekcyjny położony jest w bliskiej okolicy gór. To wyjątkowe miejsce, by oddać się modlitwie i kontemplacji. Do dyspozycji jest, aż 100 miejsc noclegowych w 1, 2, i 3-osobowych pokojach z łazienką. Do dyspozycji jest jadalnia, dwie kawiarenki, kaplica, oratorium i sala konferencyjna. W domu zainstalowana jest sieć wi-fi. Na terenie zespołu klasztornego znajduje się ogród, boisko sportowe oraz przylegający do klasztoru kościół parafialny.
CZYTAJ DALEJ

Gdańsk: Uruchomiono inicjatywę ratowania kościoła św. Mikołaja w Kijowie za ok. 1 mln euro

2026-06-26 14:11

[ TEMATY ]

Kijów

Adobe Stock

Kościół św. Mikołaja w Kijowie

Kościół św. Mikołaja w Kijowie

Podczas Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy URC 2026 w Gdańsku zainaugurowano międzynarodową inicjatywę ratowania kościoła św. Mikołaja w Kijowie, która przewiduje rozpoczęcie praktycznych prac renowacyjnych i pozyskanie około 1 mln euro na realizację projektu - podała Maria-Teresa Szybanowa, członkini rady opiekuńczej kościoła.

„W ramach współpracy międzynarodowej podpisano szereg dokumentów, które faktycznie rozpoczynają praktyczny etap ratowania świątyni. Przede wszystkim podpisano umowę między Polimex Mostostal SA a parafią św. Mikołaja w Kijowie, dotyczącą udostępnienia rusztowań budowlanych i niezbędnego sprzętu do przeprowadzenia najpilniejszych prac w świątyni” - napisała Szybanowa na platformie społecznościowej.
CZYTAJ DALEJ

Biskup Muskus zbierał pieniądze dla chorego chłopczyka… sadząc pomidory!

2026-06-26 21:09

[ TEMATY ]

bp Damian Muskus OFM

zrzut ekranu FB

WALCZĘ O OSKARA!!! Uspokajam – nie chodzi o błyszczącą statuetkę, ale o małego chłopca z Regulic koło Alwerni. Oskar, urodził się zdrowy i do szóstego miesiąca życia rozwijał się prawidłowo. Z czasem zaczął tracić napięcie mięśniowe i z dnia na dzień słabnąć. Dziś już wiadomo, że przyczyną braku sprawności chłopca jest rzadka mutacja jednego z genów, prowadząca do choroby zwanej zespół Leigha. W Polsce takich przypadków jest zaledwie kilka, a możliwości leczenia są bardzo ograniczone - pisał w swoich mediach społecznościowych bp Damian A. Muskus.

HISTORIA POMIDORA PO GÓRALSKU CZ. 1
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję