Reklama

Niedziela Świdnicka

Miłość, która przynagla

Od ponad wieku wzgórze przy ul. Piastowskiej w Ząbkowicach Śląskich jest miejscem, gdzie modlitwa, odwaga i apostolska pasja pallotynów splatają się w historię Kościoła.

Niedziela świdnicka 6/2026, str. VI

[ TEMATY ]

Ząbkowice Śląskie

Archiwum Pallotyni Ząbkowice Śląskie

Bp Marek Mendyk wraz z kapłanami i służbą liturgiczną

Bp Marek Mendyk wraz z kapłanami i służbą liturgiczną

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 107 lat w tym samym miejscu modlą się i duszpasterzują duchowi synowie św. Wincentego Pallottiego. Na znaczenie tej ciągłości oraz na wybrane epizody z najnowszej historii obecności pallotynów w Ząbkowicach Śląskich zwrócił uwagę bp Marek Mendyk podczas obchodów dnia patronalnego założyciela Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego.

Wspólnota apostolska

W świątyni 22 stycznia zgromadzili się liczni kapłani, siostry zakonne, przedstawiciele władz samorządowych, goście i parafianie, dla których to miejsce od lat jest duchową przystanią. Zebranych powitał przełożony miejscowej wspólnoty pallotyńskiej ks. Marek Chmielniak. Pallotyni są obecni w Ząbkowicach od 1919 r,, a polska wspólnota objęła placówkę w 1945 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Choć św. Wincenty Pallotti urodził się pod koniec XVIII wieku w Rzymie i nigdy nie opuścił Wiecznego Miasta, stał się prekursorem takiego modelu duszpasterstwa, który ponad sto lat później został jasno nazwany przez Sobór Watykański II. Jego wizja Kościoła, w którym świeccy współodpowiadają za misję ewangelizacji, do dziś stanowi fundament pallotyńskiej duchowości. Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ząbkowicach Śląskich corocznie obchodzi liturgiczne wspomnienie swojego patrona jako święto jednoczące duchownych, osoby konsekrowane i świeckich wokół hasła Caritas Christi urget nos.

Reklama

– To przynaglenie motywowało najpierw duchownych, a potem świeckich do życia chrześcijańskiego. Święty Wincenty był promotorem zaangażowania laikatu w misję Kościoła. Głębokie pragnienie świętości, wiara w powszechne apostolstwo świeckich i poczucie własnej niegodności wobec nieskończonego miłosierdzia Bożego to znaki jego duchowości. Dzisiaj przybywam do pallotynów, aby powiedzieć jedno ważne słowo: dziękujemy – podkreślił w homilii bp Marek Mendyk.

Biskup świdnicki przypomniał także ważne karty z historii parafii, szczególnie związane z pracą z młodzieżą i nauczycielami. Od 1945 r. na terenie parafii funkcjonowało Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły. W czasach komunistycznych represji pallotyni ocalili szkolny sztandar z hasłem „Bóg i Ojczyzna”, który potajemnie przechowywano aż do 1989 r. Wraz z odzyskaną wolnością z podziemia wyszło także duszpasterstwo nauczycieli, prowadzone przez pallotynów.

Ewangeliczna odwaga

Nie zabrakło również wspomnień o pierwszym w Polsce katolickim radiu. Radio „Wspólnota Serc”, działające w latach 1991-94, stało się pionierskim dziełem medialnym Kościoła. Z tej parafii wychodziły także misteria Męki Pańskiej, uliczne Drogi Krzyżowe, nabożeństwa fatimskie oraz liczne pielgrzymki do sanktuariów w Polsce i Europie.

– Zapalajcie świeckich do misyjnego zaangażowania. Jeśli chcemy wiarą pociągać innych, musimy odnaleźć w sobie radość życia. Uśmiech i pogoda serca to wizytówka ewangelizacji – przekonywał bp Mendyk.

Po Liturgii uczestnicy uroczystości spotkali się na wspólnej agapie przy pallotyńskim stole, dzieląc się rozmową, radością i wdzięcznością za dar wspólnoty.

2026-02-03 11:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo: Poczułem moc Ducha Świętego

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

bierzmowanie

Ząbkowice Śląskie

ks. Mirosław Benedyk

Do sakramentu bierzmowania przystąpiło 26 kandydatów

Do sakramentu bierzmowania przystąpiło 26 kandydatów

Uroczystość św. Jadwigi Śląskiej była dla ząbkowickiej parafii jednym wielkim świętem.

To czas odpustu parafialnego, na który po raz pierwszy przybył bp Ignacy Dec. Zaproszenie do biskupa seniora skierował ks. kan. Sławomir Białobrzeski, który parafią zarządza od niespełna czterech miesięcy. Bp Dec nie tylko przewodniczył Eucharystii odpustowej, ale również wygłosił homilię, poruszając trzy wątki o Duchu świętym: w życiu Chrystusa i Kościoła, w życiu św. Jadwigi i św. Jana Pawła II oraz w życiu każdego człowieka. Biskup udzielił także długo oczekiwanego sakramentu bierzmowania młodzieży klas pierwszych szkoły średniej.
CZYTAJ DALEJ

Kazachstan: Z pożaru kościoła ocalało jedynie drewniane tabernakulum i krzyż!

2026-06-25 09:18

[ TEMATY ]

Kazachstan

Mat.prasowy

Uratowany krzyż

Uratowany krzyż

W pożarze trwającym kilka dni spłonęło wszystko poza drewnianym tabernakulum i krzyżem. Ks. Łukasz Chłopek, misjonarz w Kazachstanie, odczytał to jako znak i postanowił odbudować kościół w formie… jurty.

Dariusz Dudek: W nocy z wtorku na środę, 7 maja 2025 roku, o godzinie 23:53 rozdzwonił się Twój telefon. Usłyszałeś cztery słowa: „pali się nasz kościół”. Co czułeś?
CZYTAJ DALEJ

Jubileuszowa Głogowska Pielgrzymka Rowerowa w tym roku z akcentem Bożego Miłosierdzia

2026-06-25 11:20

[ TEMATY ]

Głogowska Pielgrzymka Rowerowa

Karolina Krasowska

Pielgrzymi wyruszą z Głogowa 2 lipca

Pielgrzymi wyruszą z Głogowa 2 lipca

W dniach 2 - 7 lipca odbędzie się szczególna, bo jubileuszowa XV Rowerowa Pielgrzymka Głogowska na Jasną Górę. Z tej okazji organizatorzy przygotowali pewną niespodziankę.

W tym roku, z okazji jubileuszu, pielgrzymka będzie o dwa dni dłuższa, ponieważ chętni uczestnicy będą pielgrzymować aż do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję