Reklama

Głos z Torunia

Liturgia pełna piękna

Piękno liturgii jest drogą do Boga. O działaniach Ośrodka Liturgicznego Mysterium Fidei z Jakubem Trendowiczem rozmawia ks. Przemysław Witkowski.

Niedziela toruńska 3/2026, str. IV

[ TEMATY ]

muzyka liturgiczna

Archiwum Ośrodka Liturgicznego Mysterium Fidei

Jakub Trendowicz

Jakub Trendowicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Przemysław Witkowski: Jaką rolę pełnisz w Ośrodku Liturgicznym Mysterium Fidei?

Jakub Trendowicz: Odpowiadam za koordynowanie działań związanych z posługą podczas wydarzeń organizowanych przez ośrodek – zarówno cyklicznych, jak i większych, diecezjalnych czy rekolekcyjnych. Jestem także odpowiedzialny za przepływ informacji oraz planowanie stałej formacji dla osób zaangażowanych w służbę liturgiczną. Ponadto razem z zespołem organizujemy różne wydarzenia poświęcone formacji liturgicznej.

Jak zorganizowany jest ośrodek?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Działamy zespołowo. Mamy kilku koordynatorów odpowiedzialnych za konkretne obszary, które naturalnie wykształciły się wraz z rozwojem naszej działalności. Całość zadań w obecnej chwili koordynuje ks. Michał Kłosowski wraz z ks. prof. dr. hab. Piotrem Roszakiem, który jest naszym głosem doradczym. Mamy sekretarza i skarbnika oraz dwóch koordynatorów ds. chóru i muzyki, którzy prowadzą chór i odpowiadają za dobór pieśni m.in. podczas rekolekcji. Mamy także koordynatora ds. mediów społecznościowych, odpowiedzialnego za komunikację i promocję. W zespole funkcjonuje także koordynator ds. nauki, który zarządza treściami formacyjnymi i publikacjami. Ja natomiast w głównej mierze odpowiadam za obszar służby liturgicznej.

Jak długo istnieje ośrodek?

Reklama

Ośrodek działa w ramach Fundacji „Pro Futuro Theologiae”. Sama fundacja prowadzi różne inicjatywy, a Mysterium Fidei jest jedną z jej gałęzi. Istniejemy od 2022 r., a naszą działalność zainaugurowaliśmy rekolekcjami liturgicznymi.

Kto może do was dołączyć?

Budujemy sieć kontaktów ludzi, którzy pragną liturgię poznawać, lepiej ją rozumieć i pełniej w niej uczestniczyć. Ta sieć obejmuje zarówno duchownych, jak i osoby świeckie. Świeckich zapraszamy do wspólnej wędrówki w tajemnicę liturgii, aby nie byli tylko obserwatorami, ale zaangażowanymi uczestnikami. Prezbiterów natomiast zapraszamy do tego, by sprawowali liturgię w duchu piękna i głębi oraz głosili Słowo Boże. Ostatnie rekolekcje liturgiczne miały także przestrzeń formacyjną właśnie dla księży.

Czyli nie tylko duchowni...

Osoby świeckie mogą włączać się w działalność organizacyjną ośrodka, współtworzyć wydarzenia i inicjatywy formacyjne. Działamy m.in. w Toruniu i Grudziądzu, a w planach jest także Brodnica.

Czy ośrodek organizuje coś poza rekolekcjami liturgicznymi?

Tak. Każdy rok formacyjny opiera się na haśle przewodnim, które staje się także hasłem rekolekcji. W tym roku jest to hasło: „Aby wszyscy stanowili jedno (J 17,21)”, a refleksja skupia się wokół liturgicznej jedności Kościoła. W tym celu organizujemy spotkania formacyjne na Wydziale Teologicznym UMK w Toruniu oraz prowadzimy działalność formacyjną w mediach społecznościowych.

A warsztaty?

Reklama

Poza częścią rekolekcyjną prowadzimy również działania warsztatowe. W parafii św. Andrzeja Apostoła w Toruniu organizujemy w tym roku cykl warsztatów śpiewu Liturgii Godzin, których celem jest pomoc w głębszym i bardziej świadomym przeżywaniu tej modlitwy Kościoła. W planach są również warsztaty tworzenia modlitwy wiernych. Po szczegóły warto obserwować nasze profile w mediach społecznościowych.

Co skłoniło cię do zaangażowania się w Mysterium Fidei?

Liturgia od zawsze była dla mnie bardzo ważna. Zaraz po I Komunii św. zostałem ministrantem w parafii św. Fabiana i św. Sebastiana w Szczuce. Później zacząłem czytać Słowo Boże, przyjmując obowiązki lektora. W szkole średniej rozpocząłem pełnienie funkcji ceremoniarza. Z czasem odkryłem, że liturgią mogę zajmować się także naukowo – napisałem pracę magisterską na temat teologii formacji liturgicznej, a dokładnie mistagogii poprzez akt liturgiczny w oparciu o naukę Romana Guardiniego. Obecnie przygotowuję się do przyjęcia stałej posługi lektoratu i akolitatu, a także zajmuję się formacją Liturgicznej Służby Ołtarza w parafii św. Andrzeja Apostoła w Toruniu.

Doświadczenie liturgii od dzieciństwa...

Wszystkie te doświadczenia połączyły się właśnie w Mysterium Fidei. Gdy ks. Tomasz Gutowski zaprosił mnie do współtworzenia ośrodka od samego początku jego istnienia, bardzo się ucieszyłem. Powstała przestrzeń, która łączy wymiar naukowy, praktyczny i formacyjny liturgii, a ja mogłem wyjść poza samą posługę przy ołtarzu.

Jakie są plany ośrodka na przyszłość?

Reklama

Naszym głównym celem jest dalszy rozwój i poszerzanie działalności. Zależy nam, aby nasze inicjatywy nie były skierowane tylko do wąskiej grupy odbiorców. Już teraz widzimy, że wychodzimy poza ramy fundacji, organizując wydarzenia w różnych miejscach. Naszą wizją jest formowanie ludzi do czynnego i świadomego uczestnictwa w liturgii – tak, aby nie byli jedynie obserwatorami, lecz rozumieli, co dzieje się w obrzędach i potrafili w nich aktywnie uczestniczyć. Natomiast w ramach naukowego rozwoju chcemy przede wszystkim ponownie zaproponować konferencję naukową, którą w październiku 2025 r. udało się po raz pierwszy zorganizować na Wydziale Teologicznym UMK, a także poszerzyć działalność publikacyjną.

Gdzie będzie można spotkać was w 2026 r?

Regularnie działamy na Wydziale Teologicznym, gdzie odbywają się spotkania formacyjne. Jesteśmy obecni także w kościele garnizonowym w Toruniu – w każdą trzecią niedzielę miesiąca o godz. 17.00 prowadzimy tam cykl „Liturgia pełna piękna” z katechezami o sakramentach. Uczestniczymy w drugą niedzielę miesiąca w parafii św. Mikołaja Biskupa w Grudziądzu (godz. 18.00 – Msze św. z katechezami o przebiegu Mszy św.). W parafii św. Andrzeja Apostoła w Toruniu organizujemy Warsztaty śpiewania liturgii godzin (31.01, 28.02, 28.03, 25.04). Wszystkie informacje o bieżących wydarzeniach można śledzić na naszym Facebooku i Instagramie, gdzie publikujemy także świadectwa uczestników naszych inicjatyw:

www.instagram.com/mysterium_fidei_torun

www.facebook.com/mysteriumfideitorun

www.pft.umk.pl/projekty/mysterium-fidei.

2026-01-13 14:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tarnów: Nowe inicjatywy dla śpiewających w kościele

Kurs dla muzyków wykonujących śpiewy i muzykę w czasie ślubów i pogrzebów, warsztaty dla psałterzystów - to nowe inicjatywy w diecezji tarnowskiej związane z zakończonym synodem diecezjalnym. Uczestnicy kursu dla muzyków poznają repertuar muzyki liturgicznej dopuszczonej do ślubów.

- Nie chciałbym propagować złych przykładów, ale kiedyś znalazłem w internecie filmik z rozpoczęcia Mszy św. połączonej z sakramentem małżeństwa, gdzie wykonywano jedną z części Czterech Pór Roku, Vivaldiego - Zimę. Nie wiem jaki jest związek, ale zmroziła mnie ta kwestia muzyczna. Jeśli muzyka nie ma nic wspólnego z kultem, to dlaczego ją wkładamy do kultu. To nie jest oprawa. Pierwszy podstawowy błąd, my nazywamy muzykę oprawą liturgii, a muzyka jest też samym rdzeniem liturgii - mówi ks. dr hab. Stanisław Garnczarski, prof. UPJPII w Krakowie, ceremoniarz bazyliki katedralnej w Tarnowie i przewodniczący Diecezjalnej Komisji Liturgicznej.
CZYTAJ DALEJ

Lwów: władze regionu podkreśliły znaczenie pielgrzymki Jana Pawła II w 2001 roku

2026-06-25 18:08

[ TEMATY ]

Lwów

św. Jan Paweł II

#Pielgrzymka

Vatican Media

24 czerwca w siedzibie Rady Obwodowej we Lwowie odbyła się uroczystość upamiętniająca historyczną wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II na Ukrainie w 2001 roku. W wydarzeniu uczestniczyli arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich, duchowni, reprezentanci władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, naukowcy, artyści oraz działacze społeczni.

Jak informuje Archidiecezja Lwowska, uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego Ukrainy. Następnie uczestnicy uczcili minutą ciszy pamięć poległych obrońców Ukrainy oraz odmówili wspólną modlitwę.
CZYTAJ DALEJ

Paliusz – znak jedności z Następcą św. Piotra

2026-06-26 13:54

[ TEMATY ]

Watykan

paliusz

archidiecezja łódzka

kard. Konrad Krajewski

Papież Leon XIV

Bożena Sztajner

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

Już 29 czerwca, w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, kard. Konrad Krajewski – metropolita łódzki – otrzyma w Watykanie paliusz z rąk papieża Leona XIV. Czym jest ten wyjątkowy znak, jaka jest jego historia i dlaczego od wieków symbolizuje jedność z Następcą św. Piotra? O znaczeniu paliusza z ks. dr. Karolem Litawą, rektorem Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń, rozmawia redaktor „Niedzieli Łódzkiej” ks. Paweł Gabara.

Ks. Paweł Gabara: 29 czerwca, w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, papież Leon XIV nałoży paliusz nowym metropolitom. Czym właściwie jest paliusz i dlaczego papież przekazuje go metropolitom?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję