Reklama

Niedziela Przemyska

Seminaryjny Wieczernik

Chcemy pokazać, że czas świąt to nie tylko zewnętrzna atmosfera, ale przede wszystkim czas miłości, w którym jeszcze bardziej zauważamy drugiego człowieka – podkreślił jeden z braci diakonów.

Niedziela przemyska 2/2026, str. I

[ TEMATY ]

Przemyśl

Kl. Krzysztof Zawada

Śpiewanie kolęd łączy całą seminaryjną wspólnotę

Śpiewanie kolęd łączy całą seminaryjną wspólnotę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zakończeniem czasu Adwentu każdego roku jest dzień Wigilii Bożego Narodzenia. Kilka dni wcześniej, 21 grudnia, swoją wigilię przeżywała wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu.

Korytarzami budynku na Zamkowej przebiegali klerycy, którzy dopinali ostatnie sprawy przed rozpoczęciem świętowania. Całość świętowania rozpoczęła się ok. godz. 17, gdy wszyscy przełożeni, siostry zakonne, pracownicy i zaproszeni goście wraz z klerykami zgromadzili się w auli Instytutu Teologicznego. Wśród gasnących świateł, cichnącej muzyki towarzyszącej oczekiwaniom na spektakl, jeden z braci diakonów zaprosił obecnych do obejrzenia sztuki jasełkowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czas miłości

– Chcemy pokazać, że czas świąt to nie tylko zewnętrzna atmosfera, ale przede wszystkim czas miłości, w którym jeszcze bardziej zauważamy drugiego człowieka. W tym roku scenariusz nieco odbiegał od tradycyjnych jasełek, ponieważ pragnęliśmy przedstawić okołoświąteczną rzeczywistość księdza. Często bywa tak, że to dla niego okres pełen zabiegania, spotkań, ale też samotności. Naszym zamysłem było uświadomienie naszym widzom, że Pan Bóg może działać także i przede wszystkim przez ludzi dobrej woli – mówił jeden z braci diakonów.

Reklama

Całość części artystycznej zwieńczyło słowo abp. Adama Szala, który nawiązując do historii przedstawionej przez aktorów, mówił, że Wigilia przypomina o tym, że Chrystus rodzi się, aby przynieść pokój i nadzieję, tak ważną w trwającym Roku Jubileuszowym. Następnie poświęcone opłatki trafiły w ręce każdego, kto chciał złożyć sobie nawzajem życzenia na święta.

Ciepłe słowo

– Zazwyczaj dzielę się najpierw z osobami najbliżej, a kiedy nadarzy się okazja, także z pracownikami seminarium, z którymi na co dzień rozmawiamy dosyć rzadko. To okazja, żeby przekazać sobie ciepłe słowa i życzenia spokojnych świąt – dzielił się jeden z kleryków. Po przejściu do refektarza, czyli seminaryjną jadalnię, rozpoczęła się właściwa część wieczornego spotkania. Odczytywany fragment Ewangelii według św. Łukasza o narodzeniu Pańskim, skierował myśli uczestników ku Betlejem, gdzie na świat przyszedł Zbawiciel. Modlitwa, którą prowadził ksiądz rektor, obejmowała całą wspólnotę seminarium wraz z profesorami i gośćmi. Modlono się także za zmarłych księży i alumnów, aby i oni mogli cieszyć się obecnością Boga.

Znak pokoju i radości

Następnie wszyscy zasiedli wspólnie do nakrytych białym obrusem stołów, które – przyozdobione cyprysami przez braci dekoratorów – wypełniły się wigilijnymi potrawami. Całości towarzyszyły śpiewy kolęd i pastorałek. Wykonywane były przy dźwięku pianina, a śpiewały je poszczególne kursy, a także pracownicy. Klerycy przynieśli swoje instrumenty. – Pięknie jest, gdy ktoś wykorzystuje swój talent i akompaniuje na akordeonie czy gitarze. Od razu lepiej się śpiewa – mówił jeden z braci.

Rozmowy przy posiłkach kierowały myśli kleryków ku rodzinnym domom, w których alumni spotkali się z najbliższymi. Zanim wszyscy udali się do swoich pokoi, śpiew kolęd wypełnił również seminaryjne korytarze. Każdy z roczników udał się także do mieszkań przełożonych, aby tam przekazać dar dobrego słowa na czas odpoczynku i wytchnienia.

Tak zakończona wigilia seminaryjna pozostała w sercach uczestników jako znak pokoju, radości i braterskiej miłości, którą niesie Boże Narodzenie.

2026-01-05 19:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przemyśl: otwarcie podziemi archikatedry

[ TEMATY ]

Przemyśl

Jarosław Futoma

Krypty archikatedry przemyskiej

Krypty archikatedry przemyskiej

Krypty archikatedry przemyskiej, należące do największych w Polsce, zostaną jutro uroczyście otwarte. W wyniku czteroletnich prac renowacyjnych, które kosztowały ponad 2 miliony złotych, będzie można nawiedzić groby biskupów oraz osób świeckich, którzy w ciągu wieków zostali pochowani w podziemiach świątyni. Na specjalnej wystawie będzie można zobaczyć odnalezione trumny i szaty pogrzebowe a także ludzkie serce i czaszki oraz relikwiarze świętych. Otwarcie w czwartek 20 listopada o godz. 17.00. O 18.00 mszy św. będzie przewodniczyć abp Józef Michalik.

– Prace doprowadziły do tego, że teraz będzie można bez problemu zejść do podziemi i pomodlić się przy grobach biskupów współczesnych, niedawno zmarłych oraz przy sarkofagach, gdzie spoczywają biskupi z minionych wieków – mówi KAI ks. Mieczysław Rusin, proboszcz archikatedry rzymskokatolickiej pw. św. Jana Chrzciciela.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany Personalne Duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej

2026-06-23 07:33

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany kapłanów

Archidiecezja Łódzka

W łódzkiej bazylice archikatedralnej podczas Mszy Posłania kard. Konrad Krajewski wręczył dekrety związane ze zmianami personalnymi wśród duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej.

Decyzją kard. Konrada Krajewskiego - metropolity łódzkiego publikujemy zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej - czerwiec 2026.
CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: nie dekret, ale serce kapłana troszczy się o lud Boży

2026-06-23 17:56

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

Diecezja Bydgoska/facebook.com

„Dekret sam w sobie nie wywołuje zatroskania o lud Boży. To już zależy od naszych serc, od naszej postawy kapłańskiej i od naszego podejścia do służby” - powiedział biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk podczas wręczenia 23 czerwca dekretów personalnych kapłanom diecezji bydgoskiej. Oprócz zmian dotyczących księży wikariuszy ordynariusz mianował również nowego dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz dyrektora Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej.

Ordynariusz podkreślił, że każda zmiana personalna jest przede wszystkim misją i posłaniem do dalszej służby. Przyznał, że decyzje dotyczące nowych nominacji bywają trudne zarówno dla kapłanów, jak i dla wiernych przywiązanych do swoich duszpasterzy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję