Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Edukacja jest kluczem

Pokłosiem tygodnia misyjnego jest rozmowa z ks. Mariuszem Skakujem, pomysłodawcą i założycielem Fundacji Misja Afryka. To projekt, który od lat na wiele sposobów wspiera dzieci i młodzież w Kenii i na Madagaskarze. Rozmawia Joanna Suszko.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 46/2025, str. VI

[ TEMATY ]

Madagaskar

Misja Afryka/Facebook

W nowej szkole

W nowej szkole

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Joanna Suszko: – Jak zaczął się projekt Misja Afryka?

Ks. Mariusz Skakuj: – Cieszę się, bo wszystkie nasze działania zaczęły się oddolnie. Rozpoczęło się od tego, że 8 lat temu, wyleciałem na krótki czas do Kenii i zobaczyłem konkretne potrzeby, konkretnych ludzi. Te dzieci już dzisiaj albo kończą szkoły średnie, albo nawet, jeżeli nie poszły dalej w edukację, dzięki tamtemu zaangażowaniu pozmieniały swoje codzienne funkcjonowanie właśnie przez edukację. Wtedy była Kenia, ale później dość szybko przyszły propozycje zaangażowania na Madagaskarze. W Kenii jest to projekt adopcji na odległość. Polega na objęciu wsparciem, także finansowym konkretnego ucznia, który chodzi do szkoły w miejscowości Kina lub Kina Duba.

Zarówno w Kenii jak i na Madagaskarze prowadzone są tylko projekty edukacyjne czy jeszcze jakieś inne działania?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– To właśnie edukacja gdzieś od początku w tym wszystkim nam przyświecała. Jednym z naszych haseł są słowa „edukacja jest kluczem”. Bo faktycznie, tu chodzi o właściwe podejście do kwestii pomocy, żeby dawać perspektywy i możliwości, a nie tylko doraźnie zaspokajać te problemy, które są na wierzchołku. Wiemy doskonale, że potrzeby związane z głodem są często workiem bez dna. Sądzę, że lepiej obok zaspokajania podstawowych potrzeb, dać im coś, co pozwoli odmienić ich życie. Oprócz samej edukacji w ramach projektu podejmujemy też tematy medyczne, czyli wsparcie działania punktów pomocy medycznej. To są także kwestie związane z dostępem do wody i budową studni. Kupiliśmy tam na miejscu tony żywności. Tak rozumiemy te kierunki pomocy. Aktualnie finalizujemy na Madagaskarze budowę szkoły zawodowej dla dziewcząt.

W listopadzie będzie Ksiądz miał okazję odwiedzić Madagaskar i zobaczyć z bliska jak to dzieło budowy szkoły się finalizuje.

– To jest zawsze takie wzruszające, kiedy możemy być i zobaczyć te efekty materialne. One bardzo cieszą. Ale równie mocno, a czasami może bardziej cieszą te, które widzimy tam po kilku latach jako dalej funkcjonujące, gromadzące uczniów, pokazujące jak dużo się zmieniło i co dalej trwa. Szkoła powstaje w miejscowości Ambatu. Gdy zaczynaliśmy, w zasadzie nikt tam nie czytał, nikt nie pisał, nikt nie liczył. Gdy pojawiliśmy się w tym miejscu po kilku latach, widzimy tych uczniów na Mszy św. Oni czytają czytania, śpiewają psalmy, przygotowują modlitwę wiernych. Część z nich naprawdę edukacyjnie idzie dalej.

Czy w kontekście tej najbliższej wyprawy na Madagaskar jest coś, co możemy zrobić jako diecezjanie, żeby wesprzeć szkołę zawodową dla malgaskich dziewcząt?

Reklama

– Nie śmiem tak wprost prosić o wsparcie finansowe, ale gdyby oczywiście ktoś poczuł taką potrzebę i chciałby przeznaczyć na coś tak bardzo konkretnego swoje wsparcie, czyli formę jałmużny, to można znaleźć szczegóły na stronie misjaafryka.pl. Tam są też kontakty do mnie, czy do osób z nami współpracujących. Pomoc finansowa, która trafi z dopiskiem „Madagaskar”, będzie kierowana bezpośrednio na finał budowy tej szkoły zawodowej. O tyle to jest ważne, że bardzo dużo uczniów w szkole podstawowej to dziewczęta. Kończąc podstawówkę brakuje następnego kroku. Zwłaszcza kobietom jest trudno, bo perspektywy dla kobiet są naprawdę smutne. Zawodówka będzie praktyczna.

Czy ten projekt i inne, które są prowadzone przez fundację Misja Afryka możemy gdzieś śledzić i być na bieżąco z tym, co się tam dzieje?

– Właśnie na stronie misjaafryka.pl, na facebooku Misja Afryka oraz na Instagramie. Tam można znaleźć sporo zdjęć i relacje z wyjazdu. Zachęcam też oczywiście do kontaktu. Jesteśmy na co dzień w Zamościu, można nas odwiedzać, pytać. Zawsze chętnie dzielimy się doświadczeniem misyjnym.

Bardzo dziękuję Księdzu za rozmowę.

2025-11-10 13:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek na Madagaskarze

[ TEMATY ]

Franciszek

Madagaskar

Spotkania: z władzami, społeczeństwem obywatelskim i korpusem dyplomatycznym w Pałacu Prezydenckim „Iavoloha”, mniszkami kontemplacyjnymi w klasztorze karmelitanek bosych, biskupami Madagaskaru w katedrze w Andohalo, wizyta przy grobie bł. Wiktorii Rasoamanarivo i czuwanie z młodzieżą na Polu Diecezjalnym Soamandrakizay w Antananarywie złożyły się na drugi dzień wizyty Franciszka na Madagaskarze 7 września. Jej hasłem są słowa: „Siewca pokoju i nadziei”.

U prezydenta
CZYTAJ DALEJ

Nowy dyrektor Biura Prasowego i rzecznik Jasnej Góry

2026-06-23 12:10

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Góry

o. Marcin Ciechanowski

o. Marcin Ciechanowski

Został nim o. dr Marcin Ciechanowski. Zastąpił na tym stanowisku o. Michała Bortnika, który obejmuje funkcję prezesa Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Ojciec Ciechanowski paulinem jest od 30 lat. Jest teologiem, rekolekcjonistą, medioznawcą, kompozytorem. Znany jest z pogody ducha i poczucia humoru. Urodził się 12 lipca 1975 r. w Bydgoszczy. Pierwszą profesję zakonną złożył 8 września 1996 r. w Leśniowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 8 czerwca 2002 r. na Jasnej Górze. Jest magistrem teologii z zakresu teologii duchowości. W Zakonie Paulinów pełnił różne funkcje: duszpasterza akademickiego, duszpasterza dzieci, opiekuna zespołów młodzieżowych i scholi dziecięcej, prezbitera wspólnot neokatechumenalnych, rekolekcjonisty, przewodnika pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. W latach 2020-26 był podprzeorem Jasnej Góry.
CZYTAJ DALEJ

Czym jest wiara? Odpowiada Jan Paweł II

2026-06-23 20:45

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

wiara

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

Wiara to przede wszystkim odpowiedź na wezwanie, od Tego, który jest godny zaufania, który przekonuje do wejścia na drogę wiary i po niej nas prowadzi – mówił Jan Paweł II w homilii na polskiej Mszy w Castel Gandolfo 10 sierpnia 1980 r. Zamieszczamy archiwalne nagranie wygłoszonych wówczas słów.

10 sierpnia 1980 r. do letniej rezydencji papieża w Castel Gandolfo przybyli kapłani, rocznikowi koledzy Jana Pawła II, oraz polska młodzież. Homilia była długą medytacją nad wiarą. Odwołując się do liturgicznego czytania z Listu do Hebrajczyków, Papież przyznał, że jest ona „poręką rzeczy, których się spodziewamy, dowodem rzeczywistości, której nie widzimy”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję