Reklama

Głos z Torunia

Wieczna pamięć

W listopadowej zadumie stajemy przy grobach bliskich, by modlitwą wyrazić wdzięczność i pamięć o tych, którzy odeszli do wieczności.

Niedziela toruńska 44/2025, str. VI

[ TEMATY ]

uroczystość Wszystkich Świętych

Ewa Melerska

Polecajmy naszych zmarłych Sercu Jezusowemu

Polecajmy naszych zmarłych Sercu Jezusowemu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Listopad to miesiąc szczególnej zadumy i modlitwy za zmarłych. Uroczystość Wszystkich Świętych oraz następujące po niej wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych przypominają, że życie człowieka nie kończy się tutaj, na ziemi, ale trwa na wieki. Warto w tym czasie zamyślenia odwiedzić cmentarz, pomodlić się, zapalić znicz i wspomnieć tych, którzy poprzedzili nas w drodze do domu Ojca.

Pamiętamy w tych dniach o naszych rodzicach, dzieciach, dziadkach, przyjaciołach, sąsiadach, nauczycielach i wszystkich, którzy byli częścią naszego życia, a dziś nie ma ich przy nas. Każdy z nich zostawił po sobie ślad: dobre słowo, gest życzliwości, modlitwę, pamiątkę. W ten sposób ich świadectwo nadal wydaje owoce w naszym świecie. Niech ludzie, którzy odegrali ważne role w naszym życiu, będą dalej obecni w naszych myślach, stają się autorytetami, postaciami do odkrycia i wzorami do naśladowania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czas zadumy

W modlitwach pamiętajmy także o zmarłych kapłanach, którzy byli dla nas pasterzami, spowiednikami, nauczycielami wiary i świadkami Chrystusowej miłości. Wspomnijmy tych, którzy przez lata stali przy ołtarzu, chrzcili nasze dzieci, przygotowywali nas do przyjęcia I Komunii św., błogosławili nasze małżeństwa i odprowadzali bliskich na miejsce spoczynku. Oni także potrzebują naszej modlitwy, ofiarowania Mszy św. czy odpustów.

Reklama

Niech ten listopadowy czas będzie dla nas zatrzymaniem, refleksją nad życiem i tajemnicą śmierci. Zastanówmy się, jakie ślady my zostawiamy w sercach naszych bliskich. Czy po naszym odejściu będą pamiętać to, jakimi wartościami się kierowaliśmy, jak spędzaliśmy z nimi czas na rozmowach, cichej obecności w radości i trudach? Czy będą wspominać to, jak żyliśmy blisko Chrystusa, zanurzeni w modlitwie i Eucharystii? Czy raczej zapamiętają nas w pędzie, goniących za tym, co materialne, zbyteczne i ziemskie? Mamy jeszcze czas, aby przekierować nasze życie na to i na tych, którzy są ważni. Skupmy się na tym, co tu i teraz, ale miejmy w sercach tęsknotę za niebem. Upływający czas niech będzie przez nas dobrze i wartościowo wykorzystany na zbliżanie się do Boga i drugiego człowieka, abyśmy u kresu naszych dni, z czystym sercem, mogli wtulić się w raniona kochającego Ojca.

W minionym roku do wieczności odeszło 6 kapłanów z naszej diecezji:

ks. kan. Stanisław Herman, rezydent parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grudziądzu. Zmarł w 74. roku życia i 47. roku kapłaństwa.

ks. Wacław Dokurno, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Przecznie. Zmarł w 71. roku życia i 39. roku kapłaństwa.

ks. kan. Jarosław Janowski, proboszcz parafii w Nowej Wsi Królewskiej. Zmarł w 47. roku życia i 22. roku kapłaństwa.

ks. kan. Zenon Żmijewski, emerytowany proboszcz parafii w Pokrzydowie. Zmarł w 74. roku życia i 49. roku kapłaństwa.

ks. kan. Leszek Łobodziński, emerytowany proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dźwierznie. Zmarł w 69. roku życia i 42. roku kapłaństwa.

ks. prał. Stanisław Kardasz, emerytowany proboszcz parafii Matki Bożej Zwycięskiej i św. Jerzego w Toruniu. Zmarł w 89. roku życia i 66. roku kapłaństwa.

2025-10-28 14:16

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wskazania na Wszystkich Świętych. Odpust za zmarłych przez cały listopad

Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Diecezji Bielsko-Żywieckiej opublikował wskazania na uroczystość Wszystkich Świętych oraz Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych.

Z racji tego, że wzrasta liczba zachorowań na koronowirusa Covid-19 także w diecezji bielsko-żywieckiej, potrzeba jeszcze większej ostrożności i odpowiedzialności podczas odwiedzania cmentarzy.
CZYTAJ DALEJ

Jezus ostrzega nas przed ryzykiem utraty wiecznego szczęścia

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 7, 21-29. <- KLIKNIJ

Czwartek, 25 czerwca. Dzień Powszedni.
CZYTAJ DALEJ

Lwów: władze regionu podkreśliły znaczenie pielgrzymki Jana Pawła II w 2001 roku

2026-06-25 18:08

[ TEMATY ]

Lwów

św. Jan Paweł II

#Pielgrzymka

Vatican Media

24 czerwca w siedzibie Rady Obwodowej we Lwowie odbyła się uroczystość upamiętniająca historyczną wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II na Ukrainie w 2001 roku. W wydarzeniu uczestniczyli arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich, duchowni, reprezentanci władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, naukowcy, artyści oraz działacze społeczni.

Jak informuje Archidiecezja Lwowska, uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego Ukrainy. Następnie uczestnicy uczcili minutą ciszy pamięć poległych obrońców Ukrainy oraz odmówili wspólną modlitwę.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję