Reklama

Głos z Torunia

Zjednoczeni w Duchu

W Jubileuszu Młodych wzięło udział ponad milion młodych z całego świata, w tym ponad 260 osób z naszej diecezji. Było to wydarzenie szczególne – czas modlitwy, wspólnoty, radości, a także duchowej refleksji.

Niedziela toruńska 33/2025, str. IV-V

[ TEMATY ]

Jubileusz Młodych w Rzymie

Archiwum ks. Pawła Śliwińskiego

Pielgrzymi z naszej diecezji na Tor Vergata

Pielgrzymi z naszej diecezji na Tor Vergata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie odbyło się w dniach 28 lipca – 3 sierpnia. Wyruszyła na nie młodzież z różnych zakątków Polski. Wśród nich byli młodzi m.in. z Torunia, Brodnicy, Mszana, Grudziądza, Łasina, Lubawy oraz z innych miejscowości. Rok Jubileuszowy zbiegł się z 40. rocznicą ustanowienia przez św. Jana Pawła II pierwszych Światowych Dni Młodzieży.

Spotkania ze świętymi

Pielgrzymi swoją drogę do Rzymu rozpoczęli od odwiedzenia Asyżu, miasta św. Franciszka. Nawiedzili jego grób oraz uczestniczyli we Mszy św. w klasztorze św. Klary. Odwiedzili także miejsce spoczynku bł. Carla Acutisa, patrona młodych w epoce internetu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Potem młodzi dotarli do Rzymu, gdzie zwiedzali najważniejsze miejsca Wiecznego Miasta, Bazyliki: św. Piotra, św. Jana na Lateranie, św. Pawła za Murami i Matki Bożej Większej. Nocowali w improwizowanych warunkach, śpiąc w halach targowych na obrzeżach miasta, ale nikt nie narzekał. – To też jest część pielgrzymki – trud, który jednoczy nas jeszcze bardziej – mówiła jedna z uczestniczek.

Słuchanie i odwaga

We wtorek zgromadzili się na pl. św. Piotra, gdzie odbyła się Msza św. rozpoczynająca jubileusz. Po jej zakończeniu wśród tłumu, wcześniej nie zapowiedziany, przejechał papież Leon. Zabrał głos oraz pobłogosławił młodych z całego świata. Dla wielu z nich był to jeden z najbardziej poruszających momentów pielgrzymki. Po raz pierwszy w życiu mogli na własne oczy zobaczyć z bliska Ojca Świętego.

Reklama

Przez kolejne dni mogli zwiedzać Wieczne Miasto, poznawać wierzących rówieśników z różnych zakątków świata, budować relacje i tworzyć wspólnotę.

Piątek był dniem pokuty i pojednania. Część grupy spędziła ten dzień w rejonie Circo Massimo, pogłębiając refleksję duchową oraz z głęboką świadomością korzystając z sakramentu pokuty i pojednania. Pozostała część grupy udała się na Monte Cassino, miejsce symboliczne dla historii Polski, gdzie pielgrzymi również mogli przystąpić do spowiedzi oraz uczestniczyć we Mszy św.

W sobotę wszyscy zgromadzili się na Tor Vergata, miejscu czuwania z Ojcem Świętym. Nabożeństwo Słowa, adoracja Najświętszego Sakramentu i obecność ponad miliona młodych tworzyły niezapomnianą atmosferę. Papież odpowiadał na pytania młodzieży i mówił m.in. o tym, jak ważne są relacje międzyludzkie, słuchanie siebie nawzajem i odwaga w podążaniu za Chrystusem.

Radość świadków

Zwieńczeniem całego tygodnia była niedzielna Msza św. posłania pod przewodnictwem papieża. Ta Eucharystia zakończyła Jubileusz Młodych, a na jej zakończenie papież Leon potwierdził, że następne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Seulu od 3 do 8 sierpnia 2027 r.

Tak młodzi z naszej diecezji dzielą się świadectwami z tego czasu.

Reklama

– Ten tydzień to była lekcja zaufania. Spotkałam ludzi, z którymi dzieliłam nie tylko śmiech, ale i modlitwę. Papież powiedział, że relacje są najważniejsze – i to naprawdę do mnie dotarło. Dotknęła mnie również cisza, jaka zapanowała podczas adoracji Pana Jezusa na Tor Vergata. Taka wielka liczba ludzi młodych w ciszy klęczała przed Pana Jezusem. To było coś niesamowitego. Ola, 18 lat.

– Nigdy wcześniej nie czułem się tak częścią Kościoła. Kościoła, który mówi w różnych językach, ale wyznaje tę samą wiarę. Czułem tę jedność nawet wtedy, gdy bariera językowa uniemożliwiała zwykłą rozmowę. Michał, 20 lat.

Podczas pielgrzymowania pątnikom towarzyszyła codzienna Msza św., podczas której pielgrzymi modlili się w intencjach całego Kościoła i naszej diecezji, szczególnie w intencjach powierzonych przez bp. Arkadiusza, a także we wszystkich sprawach poleconych pielgrzymom w skrzynce intencji: przesłanych przez internet czy powierzonych osobiście.

Jubileusz Młodych 2025 pozostawił w sercach uczestników nie tylko wspomnienia ze spotkań i podróży, ale przede wszystkim głębokie doświadczenie wiary, wspólnoty i nadziei.

2025-08-12 16:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi w sercu Jana Pawła II. Kard. Stanisław Dziwisz dla "Niedzieli" wspomina "Papieża młodych"

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Jubileusz Młodych w Rzymie

Jubileusz Młodzieży

Jubileusz Młodych

Zdzisław Sowiński

VI Światowy Dzień Młodzieży w Częstochowie 1991r.

VI Światowy Dzień Młodzieży w Częstochowie 1991r.

Jan Paweł II przeszedł do historii Kościoła jako inicjator Światowych Dni Młodzieży, które stały się jednym z najbardziej znaczących i spektakularnych wydarzeń pontyfikatu. Młodzi zawsze byli uprzywilejowanymi rozmówcami Papieża, jeszcze w czasach, gdy był duszpasterzem krakowskim, czego świadkiem był ówczesny sekretarz kard. Wojtyły, ks. Stanisław Dziwisz. I to właśnie kard. Dziwisz podzielił się swoimi refleksjami o szczególnych więzach Jana Pawła II z młodzieżą.

- Eminencjo, od kiedy Jan Paweł II zaczął się interesować duszpasterstwem młodzieży?
CZYTAJ DALEJ

Świecki obejmuje jedną z najważniejszych funkcji w kurii krakowskiej. To pierwszy taki przypadek w historii archidiecezji

2026-06-22 17:14

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Lucjan Tabaka

ks. Rafał Buzała

ekonom

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś mianował nowego ekonoma Archidiecezji Krakowskiej. Od 1 lipca funkcję tę pełnić będzie Lucjan Tabaka. Po raz pierwszy w historii archidiecezji ekonomem będzie osoba świecka.

Lucjan Tabaka urodził się 7 lipca 1948 roku w Szymankach k. Szczytna. W 1979 roku ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki. Posiada ponad 60-letni staż pracy. Doświadczenie zdobywał w Państwowej Inspekcji Radiowej w Krakowie, Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu czy Zespole Szkół Zawodowych PKP w Nowym Sączu. W latach 1998 – 1999 był wojewodą nowosądeckim, a od 1999 do 2001 roku pracował jako doradca wojewody małopolskiego. Piastował także stanowisko pełnomocnika prezydenta Miasta Nowy Sącz ds. nadzoru właścicielskiego. W latach 2005 – 2014 sprawował urząd kanclerza Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Od stycznia 2015 roku jest prezesem zarządu AKOPOL DEVELOPMENT sp. z o.o. ze 100% udziałem Politechniki Krakowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Abp Wacław Depo powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA

2026-06-22 15:54

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Po upływie pięcioletniej kadencji abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA na kolejną pięcioletnią kadencję. Na stanowisko prezesa Zarządu powołany został p. mgr Mariusz Książek, dotychczasowy zastępca prezesa i dyrektor generalny Instytutu. Dotychczasowy szef instytucji, ks. kan. dr Mariusz Bakalarz, obejmie funkcję dyrektora Katolickiego Radia Fiat.

Studio TV Niedziela
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję