Reklama

Niedziela Świdnicka

Kościół żyje młodymi sercami

W Roku Jubileuszowym młodzi diecezji świdnickiej pielgrzymowali do Rzymu, by razem z milionem rówieśników z całego świata odnaleźć źródło nadziei w Chrystusie.

Niedziela świdnicka 33/2025, str. I

[ TEMATY ]

Jubileusz Młodych w Rzymie

Archiwum prywatne

Młodzi pielgrzymi diecezji świdnickiej przed Zamkiem Świętego Anioła w Rzymie

Młodzi pielgrzymi diecezji świdnickiej przed Zamkiem Świętego Anioła w Rzymie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 28 lipca do 3 sierpnia Wieczne Miasto stało się pulsującym sercem młodego Kościoła. Jubileusz Młodych 2025 zgromadził ponad milion uczestników, w tym liczną, bo 50-osobową reprezentację diecezji świdnickiej. Pod przewodnictwem ks. Jakuba Klimontowskiego, przy wsparciu ks. Marcelego Mrozka i ks. Pawła Siwka z Polskiej Misji Katolickiej w Oldenburgu z Niemiec, młodzi przemierzali rzymskie place, bazyliki i ulice, ale przede wszystkim duchowe szlaki prowadzące do spotkania z Jezusem.

Głos młodych

Pierwsze dni wypełniły nawiedzenia bazylik papieskich, przejście przez Święte Drzwi i udział w katechezach w Casa Polonia. Na Tor Vergata, gdzie ćwierć wieku temu św. Jan Paweł II przewodniczył Światowym Dniom Młodzieży, młodzi ponownie zjednoczyli się w modlitwie i entuzjazmie. Wieczorne czuwanie z papieżem Leonem XIV było kulminacją tygodnia, a adoracja Najświętszego Sakramentu w absolutnej ciszy pozostanie w sercach uczestników na długo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Barbara Makiel z Wałbrzycha w rozmowie z Niedzielą Świdnicką podkreśliła niezwykły wymiar spotkania. – Jubileusz Młodych miał dla nas ogromne znaczenie. Przejście przez Święte Drzwi, katechezy, święte liturgie, a wreszcie czuwanie z papieżem, to doświadczenia, które ugruntowały z pewnością nie tylko moją wiarę. Zrozumiałam, że w lękach, niepewnościach, ale i w radościach Jezus Chrystus jest zawsze odpowiedzią na wszystkie ważne pytania życia. To spotkanie udowodniło, jak wielu młodych ludzi z całego świata, pomimo rozwoju technologicznego i mediów społecznościowych, wciąż odczuwa w sobie pragnienie odnalezienia czegoś głębszego, co nadałoby sens ich życiu, uleczyłoby ich teraźniejszość i ukształtowałoby ich przyszłość – podkreśliła uczestniczka.

Powrót z misją serca

Papież Leon XIV przypomniał młodym słowa Jezusa: „Wy jesteście światłem świata!” i wezwał, by nie zadowalali się byle czym, lecz dążyli do świętości. Mówił o pragnieniu głębszego sensu życia, którego nie zaspokoją „zamienniki”, i zachęcał do pielęgnowanej w codzienności przyjaźni z Chrystusem.

Po intensywnym programie rzymskim przyszedł czas na Asyż, spotkanie ze św. Franciszkiem, św. Klarą i bł. Carlo Acutisem, „patronem milenialsów”, którego prostota życia i świeżość świadectwa poruszyła serca młodych.

Pielgrzymi wrócili zmęczeni, ale duchowo rozpaleni. Z plecakami pełnymi pamiątek, lecz przede wszystkim z sercami pełnymi wspomnień i postanowień, by być „solą ziemi” tam, gdzie codzienność może smakować nijako. Jubileusz Młodych przypomniał im i nam wszystkim, że Kościół żyje, gdy młode serca biją w rytmie Ewangelii. Wrócili bogatsi nie tylko o wspomnienia, lecz także o nowe przyjaźnie i przekonanie, że pielgrzymka była dopiero początkiem drogi, na której światło Chrystusa ma prowadzić ich ku przyszłości.

2025-08-12 16:47

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Doświadczenie na całe życie

Niedziela rzeszowska 34/2025, str. IV-V

[ TEMATY ]

Jubileusz Młodych w Rzymie

Michał Gorczyca

Dni spędzone w Rzymie były dla młodzieży z naszej diecezji wyjątkowym przeżyciem

Dni spędzone w Rzymie były dla młodzieży z naszej diecezji wyjątkowym przeżyciem

Ponad milion młodych katolików z całego świata przybyło do Rzymu na zaproszenie papieża, by świętować Jubileusz Młodych – wyjątkowe spotkanie przeżywane w duchu Światowych Dni Młodzieży.

Wśród „pielgrzymów nadziei” nie zabrakło również młodych z diecezji rzeszowskiej. Było to w sumie 260 osób – młodzież, duszpasterze, siostry zakonne – posłani i pobłogosławieni przez bp. Jana Wątrobę.
CZYTAJ DALEJ

Krótka historia o tym, jak... strażacy uratowali niedzielną Mszę św.

2026-06-21 16:53

[ TEMATY ]

straż

OSP Sosnowice

Do niecodziennej interwencji doszło w Sosnowicach w sobotę wieczorem, tuż po zakończeniu wieczornej adoracji.

Jak ustaliła redakcja portalu wadowice24.pl ksiądz proboszcz zauważył, że nad drewnianym portalem wejściowym do zabytkowej świątyni zawisło sporej wielkości gniazdo. Nie był to jednak zwykły problem estetyczny, owady, prawdopodobnie szerszenie, wykazywały wyraźnie agresywne zachowanie, atakując wszystko, co zbliżyło się w promieniu kilku metrów.
CZYTAJ DALEJ

Oto nadchodzi [wideo]

2026-06-22 09:42

screen YT

W Kościele katolickim w Polsce odbywa się bardzo wiele ciekawych wydarzeń. Informują o nich autorzy projektu inicjatywakatolicka.pl i tworzony przez nich program “Oto nadchodzi”. 

Link do filmu:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję