Reklama

Niedziela Sandomierska

Służba dla drugich

Służba w policji ma z reguły charakter zespołowy. Ktoś musi wydać rozkaz, ktoś inny go wykonuje, potem są szkolenia i wymiana doświadczeń – powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz.

Niedziela sandomierska 32/2025, str. I

[ TEMATY ]

Sandomierz

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Wśród wyróżnionych statuetką był bp Krzysztof Nitkiewicz

Wśród wyróżnionych statuetką był bp Krzysztof Nitkiewicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Główne obchody Święta Policji Państwowej rozpoczęły się w Komendzie Powiatowej Policji w Sandomierzu od odsłonięcia tablicy upamiętniającej śp. insp. Ryszarda Komańskiego, byłego komendanta powiatowego, który zmarł nagle niespełna rok temu. Aktu odsłonięcia dokonali najbliżsi: żona Dorota, córka Patrycja oraz syn Kamil.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. insp. Zbigniew Nowak, komendant wojewódzki policji w Kielcach, podinsp. Grzegorz Jaworski, komendant powiatowy oraz biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz,

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po uroczystości w komendzie uczestnicy udali się do bazyliki katedralnej. Podczas Mszy św. w homilii bp Nitkiewicz mówił o potrzebie jednoczenia sił dla osiągnięcia dobrego celu. Czynił tak zawsze Chrystus, który angażował apostołów, następnie zlecił wierzącym w Niego głoszenie Ewangelii.

– Jest taki łaciński zwrot: viribus unitis, czyli w bardzo dowolnym tłumaczeniu: połączonymi siłami. A łączyć siły to znaczy wymieniać opinie, prosić o radę, a następnie działać razem. Nawet jeśli jest to dzisiaj niepopularne, bo jak wiadomo współczesne czasy gloryfikują indywidualny sukces, pomijając milczeniem setki nazwisk tych, którzy się na niego złożyli. Służba w policji ma z reguły charakter zespołowy. Ktoś musi wydać rozkaz, ktoś inny go wykonuje, potem są szkolenia i wymiana doświadczeń. To przekłada się na wzajemne relacje i skuteczność – stwierdził kaznodzieja.

Reklama

W dalszej części homilii była mowa o tym, że dla człowieka głęboko wierzącego, a takim był zmarły insp. Ryszard Komański, centralnym ogniwem spajającym wszystko w całość jest Jezus Chrystus.

– Zbawiciel nieprzypadkowo nazwał siebie winnym krzewem, a wierzących w niego gałązkami winorośli. Ten obraz bardzo łatwo jest zweryfikować w Sandomierzu i w okolicy, bo przecież winnice mnożą się u nas jak grzyby po deszczu. Mamy być takimi gałązkami, które czerpiąc z Chrystusa życiodajną limfę, żyją nie tylko dla siebie, ale potrafią poświęcać się dla innych – mówił kaznodzieja. Na koniec zadedykował policjantkom, policjantom i pracownikom cywilnym tej formacji słowa skierowane przez Ojca św. Leona XIV do włoskich karabinierów: „Szczególnie w tym czasie wojen i przemocy pozostajecie wierni waszej przysiędze, jako słudzy Państwa, odpowiadając na łamanie prawa, siłą tego samego prawa i uczciwością”. Na zakończenie Mszy św. bp Nitkiewicz złożył życzenia policjantkom, obchodzącym w tym roku stulecie służby kobiet w policji oraz policjantom.

Po Mszy św. odbył się uroczysty przemarsz do Muzeum Zamkowego, gdzie wręczono nominacje na wyższe stopnie zawodowe oraz tradycyjnie przyznano statuetki Anioła Bezpieczeństwa. W tym roku wyróżnienie „Super Anioła Bezpieczeństwa” trafiło do rodziny śp. insp. Ryszarda Komańskiego, w dowód pamięci i uznania za jego wieloletnią służbę na rzecz lokalnej społeczności. Statuetki otrzymali także m.in. bp Nitkiewicz, komendant wojewódzki w Kielcach oraz starosta sandomierski Marcin Piwnik.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele samorządów z powiatu sandomierskiego, funkcjonariusze i pracownicy policji. Podczas obchodów wielokrotnie wspominano postać śp. insp. Ryszarda Komańskiego, którego oddanie służbie i troska o bezpieczeństwo mieszkańców na zawsze pozostaną w pamięci społeczności Sandomierza.

2025-08-05 15:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wodny order przyznany

Niedziela sandomierska 9/2024, str. II

[ TEMATY ]

Sandomierz

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Zdzisław Gołda tegoroczny laureat orderu

Zdzisław Gołda tegoroczny laureat orderu

W Zamku Królewskim odbyła się VI Gala Orderu Rzeki Wisły.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w intencji flisaków, wodniaków, żeglarzy i szkutników w kościele Nawrócenia św. Pawła Apostoła. Po Eucharystii uformował się korowód na czele z Chorągwią Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, który ul.Staromiejską udał się w stronę Zamku Królewskiego, zatrzymując się po drodze przy „Dzwonie Flisackim” znajdującym się w kościele św. Jakuba. Uroczystą galę wręczenia „Orderu Rzeki Wisły” rozpoczął wernisaż fotografii pt. Po Wiśle przedstawiający zdjęcia dawnych łodzi z zakładu fotograficznego Kriegerów z Krakowa.
CZYTAJ DALEJ

Św. Paulin z Noli

Niedziela Ogólnopolska 51/2007, str. 4

pl.wikipedia.org

Św. Paulin z Noli

Św. Paulin z Noli
Drodzy Bracia i Siostry!
CZYTAJ DALEJ

Papież do dzieci: Bóg patrzy w serce, a nie w telefon komórkowy

2026-06-22 16:40

Adobe Stock

Leon XIV spotkał się w auli Pawła VI z młodzieżą przebywającą na watykańskim obozie letniem „Estate Ragazzi” (Lato Młodzieży). Odpowiadając na pytania młodych ostrzegał przed pochłonięciem przez kulturę ekranów i smartfonów. Kiedy rodzina się spotyka, to zamiast rozmawiać często patrzy w swój telefon. Trzeba się nauczyć wspólnie przeywać - zachęcał Papież.

Federico opowiedział papieżowi o jednej z obozowych zabaw pod hasłem „Bez telefonu”, która mu się bardzo podobała. „Przez resztę roku, kiedy wracamy do domu” - powiedział młodzieniec - „niemal nie sposób oderwać się od ekranu. Często czujemy się urzeczeni technologią cyfrową i boimy się stracić z oczu naszych prawdziwych przyjaciół”. Papież skomentował:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję