W Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi i katedrze łódzkiej odbyły się obchody jubileuszowe 1700-lecia Soboru w Nicei. Wydarzenie rozpoczęło się sympozjum naukowym, w czasie którego słowo wstępne powiedział ks. prof. Janusz Lewandowicz. Kolejnym punktem była rozmowa o Nicei, którą podjęli: prof. Sławomir Bralewski, ks. prof. Henryk Pietras oraz ks. dr Przemysław Szewczyk. Podczas dyskusji mówiono m.in. o istocie Soboru w Nicei, ustaleniu daty Wielkanocy, a także powszechnym użyciu Credo nicejskiego w liturgii.
Wspólna droga
Kolejnym punktem obchodów było nabożeństwo ekumeniczne w katedrze łódzkiej. W słowie wprowadzenia kard. Grzegorz Ryś zwrócił uwagę zebranych na to, czym dla współczesnych chrześcijan jest celebracja nicejskiego jubileuszu. – Myślę, że najważniejszym pytaniem tego wieczoru dla nas jest pytanie, kim jest Jezus Chrystus, bo tego przede wszystkim dotyczy symbol nicejski. Czy na pewno mamy w sobie wiarę, że On jest Bogiem? Nie chodzi o to, żeby jedynie wyrecytować symbol nicejski, żeby przypomnieć sobie reguły teologiczne dotyczące Jezusa Chrystusa. Pytanie brzmi, czy On jest moim Bogiem? Na ile jest Osobą żywą w moim codziennym doświadczeniu? – powiedział metropolita łódzki i dodał: – Kiedy mówimy o Jezusie Chrystusie jako Bogu i kiedy mówimy o Ojcu, Synu i Duchu Świętym, to mówimy o tym, który jest miłością i który wzywa nas do jedności w różnorodności.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Credo jedności
Po homilii nastąpiło wyznanie wiary 318 ojców – pierwszego symbolu wiary promulgowanego dla całego Kościoła podczas Soboru powszechnego w Nicei. Ważnym elementem nabożeństwa było również złożenie podpisów przez chrześcijańskich duchownych na krzyżu z Credo nicejskim. Jubileuszowe obchody zwieńczył poczęstunek w domu kard. Rysia, przygotowany według starożytnych receptur rzymskich opracowanych przez prof. Macieja Kokoszkę.
W cieniu Nicei
Sobór nicejski odbył się w 325 r. n.e. w Nicei (dzisiejszy Iznik w Turcji), stanowiąc pierwszy powszechny sobór Kościoła chrześcijańskiego. Podczas tego wydarzenia, zwołanego przez Konstantyna Wielkiego, potępiono arianizm, ustalono pierwszą wersję wyznania wiary, w której zaznaczono, iż Jezus Chrystus jest współistotny Ojcu, a ponadto ustalono, że Wielkanoc będzie obchodzona w niedzielę po pierwszej pełni księżyca po wiosennej równonocy. Decyzje podjęte na Soborze w Nicei miały zażegnać konflikty na tle religijnym dotyczące fundamentalnej prawdy wiary o Bogu Jedynym w Trzech Osobach.