Wystawę Prawdziwe Powołanie. Kardynał Karol Wojtyła w obiektywie Wojciecha Łaskiego i reporterów agencji AFP i AP, prezentowaną w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie, otworzył dyrektor placówki, ks. Jacek Kurzydło.
Posługa
Jak podkreślają autorzy towarzyszącego wystawie katalogu, twórca prezentowanych zdjęć, Wojciech Łaski: „...należy do grupy najważniejszych fotoreporterów XX wieku. Jego twórczość, obejmująca niemal sześć dekad pracy reporterskiej, to nie tylko imponujący dorobek artystyczny, ale przede wszystkim unikalne świadectwo historii Europy i świata...”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wprowadzając w tematykę wystawy, ks. Jacek Kurzydło zacytował słowa Jana Pawła II: „Podobnie jak kapłan, lekarz czy wychowawca, również dziennikarz musi mieć pewien charyzmat, dzięki któremu będzie dobrym i zdolnym dziennikarzem, spełniającym umiejętnie i należycie swoje święte zadania”. Kapłan podkreślił wytrwałą posługę Wojciecha Łaskiego w dokumentowaniu życia polskiego papieża. – Zgromadzone na ekspozycji fotografie ukazują nam codzienną misję Karola Wojtyły jako pasterza archidiecezji krakowskiej oraz później pasterza Kościoła powszechnego na tronie papieskim – zaznaczył dyrektor muzeum. Stwierdził, że na zdjęciach można zauważyć autentyzm Jana Pawła II głoszącego Dobrą Nowinę.
Reklama
Wystawa została zorganizowana pod patronatem metropolity krakowskiego, który napisał m.in.: „Z wdzięcznością i nutą nostalgii patrzymy na chwile z życia naszego świętego rodaka zatrzymane w kadrze przez pana Wojciecha Łaskiego, a teraz udostępnione szerszemu gronu odbiorców...”.
Podróż w czasie
O powstawaniu ekspozycji opowiedziała jej kuratorka, Henryka Milczanowska, która przyznała, że wybór 60 zdjęć, spośród 40 tys. z motywami Jana Pawła II, był wyzwaniem. Z kolei autor prezentowanych fotografii, zapytany o historię przyjaźni z kard. Karolem Wojtyłą – papieżem Janem Pawłem II, podkreślił: – Karola Wojtyłę wspominam zawsze jako takiego ciepłego pasterza, z którym się wspaniale współpracowało. Zaznaczył, że polskiego papieża fotografowało mnóstwo ludzi, w tym obecny na wernisażu Adam Bujak, nazywany papieskim fotografem. A nawiązując do prezentowanych zdjęć, Wojciech Łaski wyznał, że …ich nie zna, co tłumaczył sposobem, w jaki się kiedyś robiło zdjęcia i w szybkim tempie przekazywało do agencji.
We wspomnianym katalogu dyrektor Agencji Fotograficznej East News Ewa Burdyńska-Michna napisała m.in.: „Prezentowane fotografie są świadectwem duchowej drogi i historycznej przemiany – od skromnego arcybiskupa Krakowa poprzez człowieka Kościoła w dialogu z wiernymi i światem, aż po moment, gdy z balkonu bazyliki św. Piotra pozdrowił tłumy…”.
Myślę, że warto osobiście przeżyć tę podróż, zatrzymując się przed kolejnymi fotografiami. Dla tych, którzy uwiecznione chwile pamiętają, to będzie czas wspomnień, wzruszeń, refleksji... Dla młodszych – okazja, aby zobaczyć Jana Pawła II jako człowieka, który był zawsze blisko ludzi. Wystawa potrwa do 24 sierpnia. Można ją zwiedzać w godzinach otwarcia Muzeum Archidiecezjalnego (przy ul. Kanoniczej 19-21).