Lipiec jest miesiącem poświęconym Przenajświętszej Krwi Chrystusa. W Zakopanem, w parafii św. Krzyża wspólnie modlą się Adoratorzy Najdroższej Krwi Chrystusa.
Historia
Czasy, w których zrodziło się Bractwo Przenajdroższej Krwi (pierwotna nazwa), to okres okupacji wojsk napoleońskich we Włoszech. Antyklerykalne wystąpienia i przemoc stały się wezwaniem do powstania 8 grudnia 1808 r. Bractwa. Jego założyciel św. Kasper del Bufalo pragnął poruszyć sumienia i obudzić nadzieję w każdym człowieku.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Danuta Winiarska, moderator wspólnoty, wspomina: – Siostra Krystyna Kusak, wówczas moderatorka na całą Polskę, była przełożoną zakonu Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa w Kościelisku i jeździła, zakładając nowe wspólnoty. Kiedy usłyszałam jej słowa, gdy opowiadała o Bractwie u nas, pomyślałam: „To jest coś pięknego, nigdy nie słyszałam o takiej modlitwie”. I tak to się zaczęło. Grupa modlitewna czcicieli Najdroższej Krwi Chrystusa powstała przy naszej parafii św. Krzyża w Zakopanem jesienią 2012 r. Jesteśmy we wspólnocie od tamtego czasu od pierwszej Niedzieli Adwentu i warto podkreślić, że nikt z grupy nie odszedł.
Reklama
Opiekunem duchowym wspólnoty jest od początku jej założenia ksiądz proboszcz Mariusz Dziuba, a od trzech lat tę funkcję pełni również ks. Bogusław Bartkiewicz, który informuje: – Grupa liczy obecnie ok. 20 członków. Czasem wyjeżdżamy, byliśmy m.in. w sanktuarium Krwi Chrystusa w Częstochowie.
Modlitwy
Adoratorzy mają swój czerwony różaniec. Pani Danuta tłumaczy: – Nasza Koronka do Krwi Chrystusa składa się z siedmiu tajemnic. Odmawiamy 33 razy „Ojcze nasz” jako symbol wieku Chrystusa. W pierwsze czwartki jest zmiana tajemnic. Każda osoba przez cały miesiąc rozważa jedną tajemnicę. Regularnie spotykamy się w każdy czwartek. Składamy intencje osobiste. Moderatorka podkreśla, że wspólnota ma dużo wymodlonych uzdrowień. Dodaje: – W intencji ojczyzny odmawiamy m.in. Litanię do Krwi Chrystusa. Na zakończenie wszyscy uczestniczymy w wieczornej Mszy św. A ks. Bogusław dopowiada: – W czwartki odprawiamy Mszę św. wotywną do Krwi Chrystusa.
Członkowie wspólnoty praktykują częste przystępowanie do sakramentu pojednania, starają się jak najczęściej przyjmować Komunię św. i uczestniczyć we Mszy św. Grupa modlitewna aktywnie włącza się w życie parafii, przygotowuje i uczestniczy w okolicznościowych adoracjach eucharystycznych, Drodze Krzyżowej i październikowej modlitwie różańcowej. Fundamentem wspólnoty jest nieustanne wielbienie Krwi Chrystusa przelanej dla naszego zbawienia oraz pogłębianie swojej duchowości i dojrzałości chrześcijańskiej.
Ksiądz Bogusław zachęca: – Zapraszamy wszystkich chętnych, aby dołączyli do adoratorów Najdroższej Krwi Chrystusa, zwłaszcza teraz w miesiącu lipcu. Opiekuję się grupą Żywych Róż Różańcowych i widzę, jak chętnie ludzie się modlą i na Różańcu, i na Koronce do Krwi Chrystusa, bo część tych osób z Róż przychodzi również na spotkania adoratorów. Warto się modlić do Krwi Chrystusa przede wszystkim wynagradzająco. A przecież obecnie przygotowujemy się do Roku Odkupienia w 2033 r. i odmawiamy wielką dziewięcioletnią nowennę. W 2025 r. – Roku Jubileuszowym i drugim roku nowenny, skupiamy się na tajemnicy Odkupienia, zwłaszcza na męce i śmierci Pana Jezusa.
Więcej informacji na: www.adoratorki.pl/stowarzyszenie-krwi-chrystusa/.