Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 26/2025, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Magdalena Kowalczyk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Godność dziecka Bożego to nasza codzienność

O tym, że „bycie dziećmi Boga to jest godność nie tylko od święta, ale to jest nasza codzienność”, przypomniał abp Wacław Depo w Boże Ciało. Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. na Jasnej Górze, która rozpoczęła uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Po Eucharystii wyruszyła centralna procesja eucharystyczna do archikatedry Świętej Rodziny. W tym roku wpisała się ona w trwający w archidiecezji Kongres Eucharystyczny z racji 100-lecia istnienia Kościoła częstochowskiego. Arcybiskup Depo w homilii na Jasnej Górze przywołał słowa żydowskiego teologa i filozofa Abrahama Joshuy Heschela, który diagnozował, że „obecny kryzys życia duchowego, moralnego, politycznego, słowem – życia społecznego nastąpił dlatego, iż wymieniliśmy świętość na wygodę, wierność na sukces, mądrość na informację, modlitwę na dyskusję, tradycję na modę. Bóg został skazany na wygnanie, wyobcowany ze świata”, i jako receptę na to wskazał modlitwę, która na nowo wprowadza Boga w świat. Arcybiskup nawoływał do podjęcia tego właśnie zadania – modlitwy w świecie, który czyni Boga nieobecnym. – Potrzebna jest nam dziś obecność Eucharystii, która jest uobecnieniem zwycięstwa Chrystusa nad złem i śmiercią (...), abyśmy się nie zagubili na drogach życia i nie zbłądzili pomimo ciemnych dolin okrucieństwa, przemocy i wojen – zaapelował metropolita częstochowski.

Diamentowi jubilaci w kapłaństwie

Reklama

W ciągu swoich 60 lat kapłaństwa niezmiennie wyznaje zasadę, że ewangelizację, nie tylko dzieci, należy zaczynać od uśmiechu. To bp Antoni Długosz. Wspólnie z czterema księżmi archidiecezji częstochowskiej świętował na Jasnej Górze diamentowy jubileusz kapłaństwa. Motto posługi bp. Długosza to jedno słowo – „Servire”, czyli „służyć”. I tak też dzieje się w jego służbie w Kościele – wciąż przybliża Boga dzieciom, osobom chorym, niepełnosprawnym i uzależnionym. Jest człowiekiem renesansu; założył ośrodek dla narkomanów, wiele lat występował w programie dla dzieci, nagrywał płyty, jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych i książek na temat katechetyki i biblistyki. Jest kawalerem Orderu Uśmiechu. Zna język migowy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród diamentowych jubilatów był też ks. prał. Stanisław Gębka, wieloletni proboszcz archikatedry Świętej Rodziny w Częstochowie. – Dziękuję Matce Najświętszej, że przeprowadziła mnie przez życie – powiedział.

Potrzeba katolików z temperamentem

O pomoc w rozbudzaniu powołania świeckich do aktywnego apostolstwa, które wynika z przyjęcia sakramentów chrztu i bierzmowania, oraz o nowy zapał wiary, aby stawała się realną siłą przekształcającą człowieka i społeczeństwo, modlili się przedstawiciele 29. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Akcji Katolickiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei – solą ziemi i światłem świata. Akcja Katolicka szkołą nadziei”. Zauważono, że w minionych stuleciach odnowa Kościoła rozpoczynała się od zakonów, obecnie przychodzi przez ludzi świeckich. Rosną świadomość powołania i misji świeckich oraz ich współodpowiedzialność za wspólnotę Kościoła.

Odpowiedzialni

Za bł. Stefanem Wyszyńskim apelowali, by trzeźwość była polską racją stanu, że nie wolno dopuszczać do degradacji człowieka, rodziny i społeczeństwa, bo to niesie zagrożenie dla bytu biologicznego narodu, a w konsekwencji dla jego niepodległości. Czterdziesta czwarta Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości odbyła się pod hasłem: „Odpowiedzialni za trzeźwość – w szkole Maryi”. Przypomniano, że każdy z nas jest odpowiedzialny za ocalanie w drugim wolności, godności, zdrowia i życia, za tworzenie społeczeństwa ludzi wolnych od uzależnień.

Logika daru, nie zysku

– Bądźcie znakami nadziei dla ojczyzny, której dobro pomnażacie przez wasz wysiłek i prowadzoną działalność gospodarczą – powiedział do uczestników 7. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Przedsiębiorców abp Józef Kupny. Zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski zachęcał ludzi biznesu, by nie poddawali się logice zysku, lecz kierowali się logiką daru. Doktor Artur Pollok, ambasador, stały przedstawiciel RP przy ONZ w Rzymie, mówił m.in. o wyzwaniach, jakie stoją przed wspólnotą międzynarodową, by pokonać plagę głodu. Podczas pielgrzymki ukazywano szanse budowania biznesów na podstawie katolickiego systemu wartości, na fundamencie katolickiej nauki społecznej.

2025-06-24 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Marcin Mazur/episkopat.pl

26 sierpnia na uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej przyjdzie ponad 80 pielgrzymek. Sumie odpustowej z udziałem Episkopatu Polski na Jasnej Górze będzie przewodniczył Prymas Polski, abp Wojciech Polak. Podczas Mszy ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński.

O ustanowienie święta „Dziękczynienia Najświętszej Maryi Pannie Częstochowskiej” ojcowie paulini zabiegali kilkakrotnie. Po raz pierwszy zwrócili się z taką prośbą do Stolicy Apostolskiej po obronie Jasnej Góry przed Szwedami w 1665 roku. Kongregacja Obrzędów zezwoliła wtedy jedynie na odprawianie Mszy świętych wotywnych.Dopiero papież Pius X w roku 1904 zatwierdził uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej dla Jasnej Góry i dla ówczesnej diecezji włocławskiej.
CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych

Msza św., ale i koncerty, świadectwa, a nawet konkurs z nagrodami - to wszystko znalazło się w programie 27. Pielgrzymki Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci (PKRD) przy Radiu Maryja na Jasną Górę. Z najmłodszymi zaśpiewali zespół Małe TGD oraz bp Antoni Długosz. Biskup sprawował Eucharystię z udziałem dzieci. Hasło pielgrzymki to: „Jestem uczniem i misjonarzem Pana Jezusa”. Mali pielgrzymi dziękowali za kończący się rok szkolny i modlili się o opiekę Maryi na czas wakacji.

BP Jasnej Góry
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV do osób walczącym z głodem: Wiem, że narażacie życie

2026-06-22 14:59

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican Media

Wiem, że wielu z was dosłownie naraża swoje życie, aby być tam, gdzie pracujecie. Chcę zapewnić was wszystkich o modlitwie i wsparciu Kościoła katolickiego – mówił Leon XIV do osób zajmujących się na świecie dostarczaniem żywności ludziom zmagającym się z klęską głodu. Papież wskazał, że również kryzys migracyjny powodowany jest przez głód.

Słowa te wypowiedział Ojciec Święty na marginesie spotkania w siedzibie Światowego Programu Żywnościowego w Rzymie, gdzie wygłosił przemówienie 22 czerwca 2026 r.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję