Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 24/2025, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

modlitwa

pielgrzymka

Krzysztof Świertok/BPJG

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Różaniec to modlitwa kontemplacyjna

Omadlamy sprawy Kościoła, Polski i świata – podkreślali uczestnicy 13. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Żywego Różańca, która odbyła się na Jasnej Górze. Modlił się z nimi bp Piotr Jarecki z archidiecezji warszawskiej. Różaniec to modlitwa chrystocentryczna i kontemplacyjna. Kult Matki Najświętszej jest sercem chrześcijaństwa – przypominał w homilii bp Jarecki. Zachęcił, by rozkrzewiać modlitwę różańcową jako streszczenie Ewangelii. By Matka Najświętsza była nieustającą Wspomożycielką wiary autentycznej, niesprowadzanej tylko do kultu, ale prowadzącej do stylu i kultury życia, które wyrażają się w miłości Chrystusowej.

Reklama

Tegoroczna pielgrzymka odbywała się pod hasłem: „Żywy Różaniec w świecie mediów”, które wpisuje się w obchody 8. roku Wielkiej Nowenny Różańcowej przygotowującej do jubileuszu 200-lecia Żywego Różańca – dzieła założonego przez bł. Paulinę Jaricot. Krajowy moderator Żywego Różańca – ks. Jacek Gancarek zauważył, że hasło zwraca uwagę na rolę współczesnych mediów w ewangelizacji. – Dzisiejsze pokolenie funkcjonuje w świecie mediów, czyli musimy być tam, gdzie są one, i dać im propozycje informacji oraz modlitwy różańcowej. W dobie cyfrowej komunikacji Żywy Różaniec chce świadomie i odpowiedzialnie korzystać z dostępnych narzędzi. Dziś coraz więcej róż, zwłaszcza tych tworzonych przez ludzi młodych, funkcjonuje w przestrzeni internetowej, dla osób mieszkających w odległych miejscowościach środki społecznego przekazu stanowią dogodną platformę spotkania – podkreślił ks. Gancarek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W pielgrzymce uczestniczyli przedstawiciele wspólnot Żywego Różańca wraz z moderatorami diecezjalnymi z całej Polski. Zgromadzeni wysłuchali konferencji o. Michała Legana, przesłanego świadectwa Przemysława Babiarza, wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami Papieskich Dzieł Misyjnych i redakcją miesięcznika Różaniec. Pielgrzymkę poprzedziło II Ogólnopolskie Forum Zelatorów Diecezjalnych Żywego Różańca.

Przybywają do Maryi już od XVII wieku

W Roku Jubileuszowym 2025 z hasłem: „Pielgrzymi nadziei” po raz 370. na Jasną Górę dotarła pątnicza „jaskółka”, czyli Łowicka Piesza Pielgrzymka. Jej uczestnicy, tradycyjnie rozśpiewani, roztańczeni i dumni ze swego regionu, od lat przybywają na święto Zesłania Ducha Świętego.

Pielgrzymom towarzyszył biskup łowicki Wojciech Osial, który w rozmowie z @JasnaGóraNews przypomniał, że istotą pielgrzymki jest nie sport czy turystyka, ale pobożność. Pątnicy, modląc się, swoją postawą mówią światu o Panu Bogu.

Reklama

Ksiądz Wiesław Frelek, przewodnik pielgrzymki, podkreślił, że pątnikom towarzyszą w tym roku nadzieja i radość. Pielgrzymując w Roku Jubileuszowym, pamiętają o swojej tradycji docierania na Jasną Górę przed świętem Zesłania Ducha Świętego, który jest przecież radością. Także fakt, że przybywają do Maryi już od XVII wieku, jest powodem do radości i dumy. Przyznał, że ziemia łowicka jest „przesiąknięta” Ewangelią. Mieszkańcy Księstwa Łowickiego wcielają ją w swoje życie codzienne. Są dumni ze swoich korzeni i wyrażają to przez przybywanie na Jasną Górę w strojach regionalnych. Kapłan dodał, że osobiście każdą pielgrzymkę przeżywa tak, jakby była tą pierwszą. Podkreślił, że główną intencją w tym roku są wołanie o pokój dla świata i prośba o powołania kapłańskie i zakonne.

Anna Cichal zapytana, który raz pielgrzymuje, odpowiedziała tylko: „dwudziesty któryś”. Z uśmiechem dodała, że nie jest w stanie zliczyć, od ilu lat odwiedza Maryję w Częstochowie. – Ważne jest to, aby przekazywać tę tradycję kolejnym pokoleniom – oznajmiła. Dodała, że rokrocznie na pątniczy szlak wybierają się z łowicką pielgrzymką nowe osoby, co odczytuje jako wyraz opieki Matki Bożej, bo dzięki temu pielgrzymka może trwać.

Po raz pierwszy łowicka pielgrzymka wyruszyła po cudownej obronie Jasnej Góry w 1656 r. W bieżącym roku do sanktuarium przybyło 250 pątników, wśród nich dużą grupę stanowiła młodzież ze Zduńskiej Dąbrowy.

2025-06-10 13:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czuwanie modlitewne „Z Maryją i Ojcem Pio czyścimy czyściec”

[ TEMATY ]

Jasna Góra

modlitwa

O. Pio

GRAZIAKO/Niedziela

W nocy 22 na 23 września 2018 czciciele Świętego Ojca Pio zgromadzą się w kaplicy Cudownego Obrazu w Sanktuarium na Jasnej Górze na czuwaniu modlitewnym „Z Maryją i Ojcem Pio czyścimy czyściec”.

W sobotę 22 września 2018 roku. o godzinie 21.37 rozpocznie się akcja duszpasterska, która będzie przebiegała pod hasłem „Z Maryją i Ojcem Pio CZYŚCIMY CZYŚCIEC”. Modlitwa za zamarłych będzie trwała cały następny dzień i zakończy się 23 września również o godz. 21.37. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął abp Stanisław Gądecki – Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

nowenna

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Panie, Ty powiedziałeś: „proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”. Zachęceni Twoim Słowem, przychodzimy dzisiaj do Ciebie, aby z ufnością przedstawić Ci nasze prośby. (chwila ciszy)
CZYTAJ DALEJ

We Wrocławiu będzie można "dotknąć" dziedzictwa języka polskiego

2026-06-23 13:41

ks. Łukasz Romańczuk

Księga Henrykowska

Księga Henrykowska

W ramach Festiwalu „Mostem” we Wrocławiu zaprezentowane zostaną najcenniejsze zabytki języka polskiego, przechowywane w instytucjach naukowych i muzealnych stolicy Dolnego Śląska. Podczas konferencji prasowej organizatorzy wydarzenia przedstawili ideę tego wydarzenia. 

Wśród prezentowanych eksponatów znalazła się Księga Henrykowska i zapisane w niej pierwsze zdanie w języku polskim. - Słowa te wypowiedział czeski rycerz do swojej małżonki w Brukalicach miejscowości blisko Henrykowa. Choć całość księgi spisana jest po łacinie, to właśnie polskie zdanie stanowi wyjątkowy świadek rozwoju języka i kultury duchowej średniowiecza. - zaznaczył ks. Łukasz Piłat, reprezentujący Muzeum Archidiecezjalne.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję