Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Świadkowie Maryi

Jedną z najprężniejszych wspólnot współczesnego Kościoła polskiego jest grupa Wojowników Maryi.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 22/2025, str. V

[ TEMATY ]

Szczecin

Archiwum Wojowników Maryi

We wspólnotach realizuje się charyzmat do budowania osobistej świętości

We wspólnotach realizuje się charyzmat do budowania osobistej świętości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ksiądz Paweł Żurawiński salezjanin, duchowy opiekun wspólnoty na cały kraj mówi: – Ruch ten powstał jako odpowiedź modlącego się Kościoła na współczesne wyzwania, stojące przed wspólnotą wierzących i całym światem. Jego celem jest formowanie mężczyzn, którzy zgodnie z powołaniem otrzymanym od Boga na wzór Maryi, powinni stawać się wiernymi świadkami Chrystusa, a wsparci wstawiennictwem św. Józefa, starać się, aby być dobrymi mężami i ojcami, realizującymi swoją misję w Kościele i społeczeństwie.

Na wzór Maryi

Duchowość wspólnoty opiera się na czterech filarach: rozważaniu sercem słowa Bożego – na wzór Maryi, mistrzyni życia duchowego, życiu sakramentami świętymi, zgłębianiu nauki Kościoła katolickiego i codziennym Różańcu. Nazwa naszej wspólnoty – kontynuuje ks. Paweł – nawiązuje do walki/wojowania. Chcemy walczyć o nasze zbawienie z naszymi słabościami i tym, który może i ciało i duszę zniszczyć w piekle wierząc, że szatan lęka się Tej, która została obdarzona najczystszym i najpiękniejszym sercem. Spotkania ogólnopolskie mają charakter otwarty. Oprócz członków Wojowników Maryi uczestniczą w nich: mężowie, ojcowie, single, rozeznający, kapłani, z różnych części Polski i świata. Spotkania te, to przede wszystkim wspólna Msza św., modlitwa, konferencje, świadectwa i czas na integrację.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Marsz tysiąca serc

Szczecińskie spotkanie zdominowała modlitwa w intencji Ojczyzny oraz nowego papieża Leona XIV, gdyż odbyło się w kilkadziesiąt godzin po jego wyborze. Około 7 tys. Wojowników, sympatyków oraz mieszkańców miasta podążało od Szkół Salezjańskich przy ul. Ku Słońcu, do szczecińskiej bazyliki archikatedralnej. Procesję oraz Różaniec wraz z wiernymi odmówił abp Wiesław Śmigiel, który wraz z 50 kapłanami odprawił Eucharystię. Odśpiewano hymn wspólnoty i Bogurodzicę. Do tej pieśni nawiązał główny celebrans w słowie Bożym: – To pieśń, która mówi o naszej tożsamości. Wskazał także na sekularyzację, narzekania czy szemrania. – Czy w naszym codziennym życiu nie szemrzemy przeciwko Bogu? Ludzie pozbawieni łaski, szemrają, gdyż nie znają Boga, a Kościoła nie traktują jako swojego domu. Ludzie wiary powinni postępować inaczej. Wątpliwości i pytania rodzą się u każdego, ale pomocy w rozwiązaniu należy szukać nie w przemijających nastrojach świata, modach i grzechu, ale w ufnym poddaniu się łasce Bożej. Taką drogę wybrali Wojownicy Maryi, którzy prowadzą duchową walkę, przez modlitwę różańcową, post, przebaczenie, niesienie błogosławieństwa światu i błogosławienie tych, którzy nas prześladują. Proszę: nie zapominajcie o Eucharystii. W niej przychodzi do nas Bóg, który umacnia, dzieli się z nami swoją mądrością i prowadzi. Tam jest źródło prawdziwej nadziei, której nam tak bardzo potrzeba.

Odnowienie miłości

Po Mszy św. konferencję wygłosił ks. Paweł Żurawiński, kustosz sanktuarium bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, moderator Ruchu Wojowników Maryi. Przypomniał historię archikatedry i wielką rolę, jaką dla Kościoła szczecińsko-kamieńskiego, odegrał Prymas Tysiąclecia. Podkreślił, że w Roku Jubileuszowym, Kościół nad Odrą i Bałtykiem obchodzi także 900-lecie Misji św. Ottona. Zapowiedział: – W czasie adoracji Najświętszego Sakramentu przepraszać będziemy za wszystkie grzechy narodu polskiego, profanacje i szyderstwa, aby odnowić miłość do Maryi na tej ziemi i w naszej Ojczyźnie, w tym trudnym dla Polski czasie. Musi trwać walka o Boga w naszym życiu, codzienności, w Ojczyźnie przez modlitwę i poprawę życia – mówił ks. Żurawiński. W czasie adoracji Najświętszego Sakramentu odnowione zostały uroczyście Śluby Jasnogórskie.

2025-05-27 14:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wróćmy do nauk papieża

Niedziela szczecińsko-kamieńska 16/2025, str. III

[ TEMATY ]

Szczecin

Adam Szewczyk

Uroczystościom przewodniczył abp Wiesław Śmigiel

Uroczystościom przewodniczył abp Wiesław Śmigiel

Ta rocznica to okazja, by powrócić do wydarzeń z udziałem Jana Pawła II, które zapadły w naszej pamięci, podzielić się przeżyciami związanymi z kontaktem z Ojcem Świętym, jego obecnością na Stolicy Piotrowej i w sercach Polaków.

Obchody 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II to czas refleksji nad jego nauczaniem i wpływem na współczesny świat. Wydarzenia w całej Polsce, a także różnych miejscach świata, mają na celu przypomnienie o jego duchowym dziedzictwie i wartości, które przekazywał. W Szczecinie na Jasnych Błoniach od godz. 21 czuwano modlitewnie przy figurze św. Jana Pawła II. Przez narrację dzieci i młodzieży pod opieką prefekta Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie ks. Jakuba Rogowskiego zaprezentowane zostało życie Karola Wojtyły, zwieńczone niezwykle dynamicznym, trwającym bez mała 27 lat pontyfikatem papieskim. Wzruszającą opowieść przygotował zespół współtworzony przez: ministranta i lektorów z parafii Świętej Rodziny; ucznia KSP im. Jana Pawła II w Szczecinie; Ucznia Krzyża ze wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża; kandydatkę do bierzmowania, wolontariuszkę Caritas oraz uczennice szczecińskiego „Katolika”, wśród których znalazła się instrumentalistka akompaniująca na altówce podczas wspólnego śpiewu Barki.
CZYTAJ DALEJ

25 lat temu Jan Paweł II odwiedził Ukrainę

2026-06-24 20:29

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

na Ukrainie

Vatican News

W dniach 23-27 czerwca 2001 r. Jan Paweł II odbył wymarzoną pielgrzymkę na Ukrainę, odwiedzając Kijów i Lwów. Wizyta okazała się wydarzeniem o historycznym wymiarze. Stała się bowiem jednym z filarów budowania tożsamości Ukraińców, którą brutalnie niszczono w czasach dominacji sowieckiej, kiedy to Ukraina stanowiła jedną z republik ZSRS.

Jan Paweł II, przemawiając w czerwcu 1991 r. w Przemyślu do polskich Ukraińców, wiernych Kościoła Greckokatolickiego, w ich macierzystym języku, powiedział: „Jeśli mi Pan Bóg pozwoli kiedyś przyjechać do Lwowa, to będzie więcej po ukraińsku”. Marzenie papieskie spełniło się dopiero po 10 latach. Papież słowa dotrzymał, bo po ukraińsku wygłaszał przemówienia i homilie, wzruszając Ukraińców, wzbudzając ich podziw, szacunek i sympatię. Musiał oddziaływać na wyobraźnię zbiorową fakt, że papież, wówczas 80-letni człowiek, mimo nawału zajęć i postępującej choroby, pół roku poświęcił na naukę języka ukraińskiego. I to z takim skutkiem, że według obserwatorów mówił lepiej w tym języku niż prezydent Ukrainy, Leonid Kuczma.
CZYTAJ DALEJ

Ormiański biznesmen wznosi największy na świecie pomnik Jezusa

2026-06-25 13:23

[ TEMATY ]

pomnik

Karol Porwich/Niedziela

Ormiański biznesmen i polityk Gagik Tsarukyan zamierza pozostawić po sobie trwały ślad w historii kraju, budując najwyższy na świecie pomnik Jezusa Chrystusa. Monument o wysokości 101 metrów wznoszony jest na górze Hatis, około 25 kilometrów na wschód od Erywania i ma górować nad stolicą Armenii.

Tsarukyan, jeden z najbogatszych i najbardziej kontrowersyjnych ludzi w Armenii, w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika “The Guardian”, twierdzi, że projekt ma podkreślić chrześcijańskie dziedzictwo kraju. „Chrześcijaństwo stanie się nową marką Armenii” - przekonuje. Pomnik ma przewyższyć zarówno słynną statuę Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, jak i Statuę Wolności w Nowym Jorku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję