Reklama

Niedziela Kielecka

Pielgrzymowały do Matki Bożej Szkaplerznej

Skoro Bóg posłał swojego Syna na świat i Syn narodził się z Niewiasty, jakąż wielką godność ma kobieta – mówił bp Marian Florczyk w Daleszycach podczas Pielgrzymki Kobiet.

Niedziela kielecka 21/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Daleszyce

K.D.

Procesja z Krzyżem Jubileuszowym ulicami Daleszyc

Procesja z Krzyżem Jubileuszowym ulicami Daleszyc

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka – zorganizowana przez parafię – odbyła się w uroczystość NMP Królowej Polski pod hasłem: „Maryja naszą Matką i Królową”, by docenić wartość kobiet w życiu Kościoła, rodziny, społeczeństwa. Wydarzeniu towarzyszyła peregrynacja Krzyża Jubileuszowego.

Bp Florczyk modlił się w czasie Eucharystii za dziewczęta, córki, matki, żony, kobiety samotne i życia konsekrowanego, dziękując Bogu za dar ich życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pielgrzymka Kobiet rozpoczęła peregrynację Krzyża Jubileuszowego w kościele św. Michała Archanioła w Daleszycach. Daleszyce znalazły się na szlaku peregrynacji, ponieważ świątynia będąca sanktuarium maryjnym jest jednym z kościołów jubileuszowych, w których wierni mogą dostąpić szczególnych łask w Roku Świętym.

Pielgrzymka na rynku w Daleszycach rozpoczęła się od powitania krzyża, który wniosła uroczyście kobieca delegacja parafialna. Przed krucyfiksem modlił się najpierw ks. proboszcz Tadeusz Cudzik, a następnie cała wspólnota parafialna. Kobiety młodsze i starsze powitał w imieniu proboszcza ks. Adam Majewski, wikariusz, który poprowadził modlitwę różańcową.

Maryja nigdy nie zawodzi

Reklama

Konferencję do kobiet o Maryi Matce i Królowej, Jej przymiotach i szczególnych interwencjach w dziejach naszej historii narodowej wygłosił ks. Albert Warso. Podkreślał, że „Maryja jest tam, gdzie stoi Chrystus. Jest zawsze przy Nim”. Tłumaczył, że z wdzięcznością powinniśmy patrzeć na obecność Maryi w dziejach naszego narodu. Wspomniał zwycięstwo spod Grunwaldu w 1410 r. i hymn „Bogarodzicę” wyśpiewany przed bitwą, śluby w katedrze lwowskiej Jana Kazimierza. Przypomniał nabożeństwo do Maryi dziesiątek pokoleń. – Pod zaborami, powstańcy umieszczali Ją na ryngrafach i wołali do Niej o wolną Polskę, a w 1920 r. doświadczył naród polski cudu nad Wisłą, pokonując bolszewicką nawałę, która groziła ledwie odzyskanej niepodległości naszego państwa i zachodniej Europie – wspomniał. Zauważył, że wstawiennictwo Maryi, opieka nad narodem i indywidualne historie uzdrowień, opieki Matki Bożej nad rodzinami – wskazują, że „Maryja nigdy nie zawodzi”. Zachęcał: – Trzeba nam się upodabniać do Matki Bożej, i pytał: – Czy Ona w nim króluje, czy Jej obraz znajduje w moim domu ważne miejsce? Zachęcał, aby zwracać się do Maryi każdego dnia jak do Matki.

Godność kobiety

Reklama

Centralnym punktem Pielgrzymki Kobiet była Msza św., której przewodniczył bp Florczyk. W homilii nawiązał on do najstarszych utworów w kulturze średniowiecznej ukazujących miłość Matki Bożej stojącej pod krzyżem przedstawionej w utworach „Stabat Mater Dolorosa” i „Lamencie świętokrzyskim”, z XV w., przechowywanym niegdyś w Klasztorze na Świętym Krzyżu. Wskazywał na cierpienie Matki Bożej i wielu matek, matczyną miłość, współodczuwanie bólu przez Maryję w czasie męki Syna. Podkreślił, że to „chrześcijaństwo uczyło szacunku do kobiety, traktowania jej z godnością”. Maryję postawił za wzór matczynej miłości do dziecka. W nawiązaniu do nawoływania niektórych grup i sił politycznych o dostęp do aborcji, apelował o poszanowanie życia nienarodzonych i miłość matek do dzieci, ale również traktowanie z godnością każdej dziewczyny i kobiety. Z niepokojem mówił o przemianach, jakie nastąpiły w ostatnich latach w traktowaniu kobiet, ale też w podejściu kobiet do życia. – Co stało się z tą relacją kobiety do dziecka? Dlaczego życie dziecka stało się niekochane przez matki? – pytał Biskup. Wskazywał na konsekwencje takich postaw, które „burzą relacje w związkach, małżeństwach, rodzinach” i owocują nierzadko brakiem nowych zawieranych związków małżeńskich i brakiem wzajemnego zaufania. Wszystkie dziewczęta, żony, matki, samotne kobiety, polecił Matce Bożej. – Niech Maryja nasza Matka nauczy nas miłości matczynej, niech nauczy dzieci miłości do matek, mężczyzn szacunku do kobiet i wzajemnego szacunku – zakończył Biskup.

W procesji

Po Mszy św. w procesji z Krzyżem Jubileuszowym bp Florczyk, kapłani, wierni świeccy wraz z uczestniczącym w uroczystościach burmistrzem Dariuszem Meresińskim, prowadzeni przez Daleszycką Orkiestrę Dętą przeszli ulicami miasteczka do kościoła jubileuszowego, śpiewając maryjne pieśni. Krzyż uroczyście wniesiono do świątyni i posadowiono przed ołtarzem głównym. Bp Florczyk oddał mu cześć i odmówił przed nim specjalną modlitwę jubileuszową, a następnie rozpoczęła się adoracja z udziałem Chóru Uratowani.

W ramach peregrynacji w poszczególne dni modlitwę przy krzyżu podejmowały dzieci, młodzież, rodziny, osoby samotne i chorzy. Peregrynacja zakończyła się 9 maja Mszą św. i Koronką do Miłosierdzia Bożego. Krzyż przejęła parafia św. Józefa Robotnika w Kielcach.

Częścią uroczystości jubileuszowych w daleszyckim kościele był spektakl „Cud Eucharystii”, wystawiony w kościele. Jest on inspirowany objawieniami Cataliny Rivas. Przedstawienie przygotował Teatr Salvatus prowadzony przez Monikę Śliwińską-Szostak, katechetkę, polonistkę. W spektaklu w jej reżyserii wzięła udział blisko 60-osobowa grupa dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy angażują się w liczne sztuki i artystyczne przedsięwzięcia przy parafii wraz z Chórem Uratowani.

Parafianki o Pielgrzymce Kobiet

Cieszę się, że kobieta została dostrzeżona i to w maju – miesiącu Maryi, w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski. Podczas tej pielgrzymki zauważono wielką rolę kobiety w Bożym zamyśle i to jak wiele od niej zależy. Jeśli będzie promowała swoją kobiecość i godność, jeśli będzie emanowała prawdziwym pięknem, będzie zmieniała świat wokół siebie. Co ważne dużo mówiono o szacunku do kobiet. Jako parafianki z Chóru Uratowani chciałyśmy podkreślić tę wartość każdej kobiety, uczestnicząc w oprawie Mszy św., w modlitwie za kobiety. Wyrażał to również, myślę, nasz biały strój – symbolizujący czystość Matki Bożej i czerwony kwiat – odnoszący się do kochającego kobiecego serca. Było to piękne wydarzenie, i troszkę żałuję, bo pewnie mogło uczestniczyć nim więcej kobiet. Cieszę się jednak z obecności i modlitwy kapłanów, także z dekanatu, myślę że to również był ukłon wobec nas kobiet – powiedziała Śliwińska-Szostak.

Krzyż do kościoła niosła w procesji Justyna Borek, która powiedziała: – Ja, jako córka, jako matka i kobieta jestem poruszona całą uroczystością. Bardzo się cieszę, że kwestia szacunku do kobiet została tak głęboko poruszona i to jest bardzo istotne w tym świecie, który troszeczkę gubi wartości. Chciałabym, żeby moje dzieci rozumiały, jak to jest ważne i myślę, że ta dzisiejsza uroczystość na pewno w ogromnym stopniu przybliżyła nas do tego. Może to są czasami takie proste rzeczy, ale one właśnie budują tę ogromną wartość w człowieku, to, co się potem z nami dzieje, i co wpływa na nasze życie.

2025-05-20 12:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wracać do mądrości i wiary dziadków

Niedziela kielecka 7/2025, str. VI

[ TEMATY ]

Daleszyce

K.D.

Maluchy recytowały wiersze

Maluchy recytowały wiersze

Seniorzy z najbliższymi i wnuczętami zgromadzili się na Mszy św. pod przewodnictwem bp. Mariana Florczyka z okazji Dnia Babci i Dziadka w kościele w Daleszycach. Miejsce spotkania nie było przypadkowe.

W świątyni z ponad 800-letnią historią, sanktuarium Matki Bożej Daleszyckiej, znajdują się rzadko spotykane w innych świątyniach pokaźne rzeźby św. Joachima i św. Anny, dziadków Jezusa, usytuowane na obu ścianach ołtarza głównego. Wskazywał na nie na początku Mszy św. bp Marian Florczyk, 26 stycznia modląc się za wstawiennictwem świętych za wszystkie babcie i dziadków. W modlitwie przy ołtarzu uczestniczył również ks. proboszcz Tadeusz Cudzik. Warto dodać, że kościół w Daleszycach jest jednym z szesnastu kościołów jubileuszowych, które można nawiedzać w Roku Świętym. Przypomina o tym baner witający pielgrzymów.
CZYTAJ DALEJ

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa Sowińskiego – misjonarza cyfrowego

2025-07-26 19:57

[ TEMATY ]

świadectwa

Archiwum prywatne Krzysztofa Sowińskiego

Krzysztof Sowiński należy do najpopularniejszych chrześcijańskich twórców internetowych w Polsce. Głosi Ewangelię, prowadzi popularne podcasty, śpiewa w chrześcijańskim zespole i inspiruje innych do powrotu do Pana Boga. „Kościół jest piękny, kochający, pełny życia” - mówi z przekonaniem, choć lata temu jego świat zdominowany był przez uzależnienia.

Nazywam się Krzysztof Sowiński. Jestem mężem, ojcem trójki dzieci, ewangelizatorem, YouTuberem, Prezesem Fundacji SOWINSKY oraz wokalistą rockowego zespołu ewangelizacyjnego Redhead Hero. Wkrótce absolwentem Akademii Katolickiej w Warszawie na kierunku teologia.
CZYTAJ DALEJ

Orędzie Leona XIV na Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

2025-07-27 07:58

[ TEMATY ]

orędzie

osoby starsze

Papież Leon XIV

Vatican Media

„Błogosławiony, kto nie stracił nadziei” (por. Syr 14, 2) – tak brzmi temat V Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych i orędzia przygotowanego przez papieża Leona XIV na tę okazję. Dzień ten – ustanowiony przez papieża Franciszka – będzie obchodzony w Kościele katolickim w niedzielę, 27 lipca tego roku.

„Chrześcijańska nadzieja zawsze pobudza nas do większej odwagi, do myślenia z rozmachem, do niezadowalania się status quo. W tym przypadku: do zaangażowania na rzecz zmiany, która przywróci osobom starszym szacunek i miłość” - akcentuje Papież.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję