Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Radość muzykowania

Szkoda, że tak szybko się skończyło i trzeba czekać rok na kolejną edycję. To najkrótsza recenzja sosnowieckiego Festiwalu Muzyki Znanej i Nieznanej.

Niedziela sosnowiecka 19/2025, str. VI

[ TEMATY ]

Sosnowiec

Piotr Lorenc/Niedziela

Kwartet Flautato podczas koncertu w parafii św. Barbary

Kwartet Flautato podczas koncertu w parafii św. Barbary

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Festiwal trwał od 21 do 27 kwietnia. Cztery spośród sześciu koncertów, tego wspaniałego muzycznego wydarzenia, odbyły się w kościołach naszej diecezji. Tygodnik Niedziela sprawował patronat medialny nad imprezą, której mottem w tym roku były słowa „Radość muzykowania”.

Koncert inauguracyjny odbył się 21 kwietnia w kościele św. Jana Chrzciciela w Sosnowcu, gdzie wystąpił Kwartet Śląskich Kameralistów i Anna Ogińska – sopran. 23 kwietnia festiwal przeniósł się do kościoła św. Barbary w Sosnowcu. Melomani mogli posłuchać koncertu kwartetu Flautato – formacji, która poszukuje nowych, inspirujących i oryginalnych zestawień brzmieniowych w świecie tradycyjnej kameralistyki. Kwartet Flautato ma w dorobku artystycznym szereg koncertów krajowych i zagranicznych. Nagrywał dla Polskiego Radia i Telewizji. Ponadto, nakładem Edycji Paulińskiej ukazała się kaseta Fascynacje muzyczne w jego wykonaniu. – Jesteśmy bardzo zadowoleni, że mogliśmy gościć tak dobrych artystów. Już po raz trzeci w naszej świątyni odbył się koncert w ramach festiwalu i mam nadzieję, że w przyszłym roku w naszym kościele rozbrzmi muzyka klasyczna – powiedział ks. Gerard Małodobry, proboszcz parafii św. Barbary w Sosnowcu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

25 kwietnia festiwal zawędrował do kościoła św. Andrzeja Boboli w Sosnowcu. Z koncertem organowym wystąpił Michał Duźniak, a towarzyszył mu na trąbce Piotr Nowak. Michał Duźniak koncertuje jako solista i kameralista. Oprócz działalności artystycznej i pedagogicznej prowadzi badania nad górnośląskim instrumentarium organowym i działalnością organmistrzów.

Koncert zamykający tegoroczną edycję festiwalu odbył się 27 kwietnia w kościele św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu. Wystąpił Chór Kameralny Teneramente. To zespół wokalny założony przez Agnieszkę Pudełko, zrzeszający absolwentów Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zespół z pasją eksploruje różnorodne repertuary – od muzyki dawnej po prawykonania dzieł współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki sakralnej a cappella. Swoją działalność chór Teneramente zainaugurował podczas 21. Śląskich Dni Muzyki Współczesnej, od początku zaznaczając swoją obecność na scenie chóralnej jako formacja otwarta na artystyczne wyzwania.

Pozostałe dwa koncerty odbyły się w Pałacu Dietla i w Sali Widowiskowo-Koncertowej Muza w Sosnowcu. – Dziękujemy serdecznie wszystkim za udział w koncertach XXIV edycji Festiwalu Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej. Zapraszamy na kolejną, jubileuszową edycję za rok – powiedział Michał Góral, dyrektor artystyczny i organizator festiwalu.

2025-05-06 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Droga ku wolności

Po nawiedzeniu 13 parafii i kilkudziesięciu rodzin Domowego Kościoła ikona krzyża Ruchu Światło-Życie zakończyła peregrynację w naszej diecezji. 29 lutego krzyż został przekazany przedstawicielom archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Peregrynacja w naszej diecezji była częścią ogólnopolskiej akcji modlitewno-ascetycznej Ruchu Światło-Życie (RŚŻ), którego istotnym elementem jest Krucjata Wyzwolenia Człowieka (KWC) – Diakonia Wyzwolenia. Pielgrzymka ikony krzyża wpisała się w hasło roku formacyjnego: „Wolni i wyzwalający”, związanego z 40. rocznicą proklamowania Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Dlatego też z inicjatywy Ruchu Światło-Życie powołano akcję, tzw. sztafetę modlitewną Krucjaty, gdzie specjalnie przygotowana ikona krzyża wędruje po diecezjach. Inicjatywa ma pobudzić ducha wyzwolenia, nie tylko we wspólnotach oazowych, ale też w parafiach, w których była możliwość przyjrzenia się dziełu Krucjaty, zjednoczenia w modlitwie, czuwania, a także złożenia deklaracji abstynencji. Zasadniczo w soboty i niedziele krzyż był wystawiany w kościołach, natomiast w ciągu tygodnia ikona nawiedzała domy rodzin z kręgów Domowego Kościoła przynależnych do poszczególnych parafii. Do udziału w czuwaniach zaproszeni zostali wszyscy pragnący modlić się o wyzwolenie osób uzależnionych od alkoholu i tych, którzy popadli w inne zniewolenia.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Papież do dzieci: Bóg patrzy w serce, a nie w telefon komórkowy

2026-06-22 16:40

Adobe Stock

Leon XIV spotkał się w auli Pawła VI z młodzieżą przebywającą na watykańskim obozie letniem „Estate Ragazzi” (Lato Młodzieży). Odpowiadając na pytania młodych ostrzegał przed pochłonięciem przez kulturę ekranów i smartfonów. Kiedy rodzina się spotyka, to zamiast rozmawiać często patrzy w swój telefon. Trzeba się nauczyć wspólnie przeywać - zachęcał Papież.

Federico opowiedział papieżowi o jednej z obozowych zabaw pod hasłem „Bez telefonu”, która mu się bardzo podobała. „Przez resztę roku, kiedy wracamy do domu” - powiedział młodzieniec - „niemal nie sposób oderwać się od ekranu. Często czujemy się urzeczeni technologią cyfrową i boimy się stracić z oczu naszych prawdziwych przyjaciół”. Papież skomentował:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję