Reklama

Niedziela Świdnicka

Wychowywać mądrze

W świecie, gdzie wiele wartości ulega zatarciu, są miejsca i chwile, które pozwalają złapać duchowy oddech.

Niedziela świdnicka 16/2025, str. VI

[ TEMATY ]

Świdnica

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Marek Mendyk przewodniczył Eucharystii w sanktuarium św. Józefa

Bp Marek Mendyk przewodniczył Eucharystii w sanktuarium św. Józefa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Taki właśnie był dzień skupienia nauczycieli, wychowawców i współpracowników dzieł apostolskich Sióstr Prezentek, który odbył się 5 kwietnia w Świdnicy. Spotkanie zgromadziło blisko sto osób z placówek prowadzonych przez zgromadzenie w całej Polsce – od Krakowa, przez Warszawę i Buków, po Rzeszów i Częstochowę.

– To czas duchowego wzmocnienia, refleksji i dzielenia się doświadczeniem – powiedziała dla Niedzieli Świdnickiej s. Ewa Mierzwa, prezentka ze Świdnicy, która współorganizowała wydarzenie. – Chcemy formować nie tylko dzieci i młodzież, ale także siebie nawzajem – jako wspólnotę wychowawców zakorzenionych w charyzmacie bł. Zofii Czeskiej – dodała.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duchowe źródło misji

Dzień rozpoczął się Mszą świętą w sanktuarium św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w samym sercu Świdnicy. W tej barokowej perle, ukrytej między kamienicami, liturgię sprawował i homilię wygłosił bp Marek Mendyk. Pasterz diecezji przypomniał, że 1 kwietnia przypadła 375. rocznica śmierci bł. Zofii Czeskiej – założycielki zgromadzenia.

– Matka Zofia, jako XVII-wieczny pedagog,postanowiła zapewnić każdej dziewczynie, zwłaszcza tej ubogiej i osieroconej, najlepsze wychowanie i przygotowanie do odpowiedzialnego życia – powiedział biskup. – Dzisiaj tę samą misję kontynuują Siostry Prezentki oraz ich świeccy współpracownicy, których dzieło jest nie do przecenienia.

Reklama

Podkreślając duchowy wymiar posługi wychowawczej, bp Mendyk zwrócił uwagę na aktualność charyzmatu prezentek w kontekście dzisiejszych wyzwań. – Trzeba uchronić młodych przed zagrożeniami współczesności, dając im mocny fundament wartości. To zadanie Kościoła i wspólnot takich jak wasza – dodał.

Wcześniej uczestników spotkania przywitał o. Rafał Kwiecień, paulin, proboszcz parafii św. Józefa. Przybliżył burzliwe dzieje świątyni oraz klasztoru, w którym dziś posługują świdniccy paulini. – To miejsce jest znakiem, że Bóg działa w historii, także przez cierpienie i prześladowania. Dziś świątynia tętni życiem, modlitwą i miłością – jest jak dom dla tych, którzy tu przychodzą – zaznaczył.

Nie zagubić młodych w sieci

Po Eucharystii uczestnicy przeszli do gmachu świdnickiego seminarium, gdzie wysłuchali wykładu prof. Moniki Przybysz z UKSW w Warszawie pt. „Jak nie przescrollować życia? Jak rozmawiać z młodzieżą zanurzoną w social mediach”. Ekspertka w dziedzinie komunikacji kościelnej i mediów nie kryła, że wyzwania, przed którymi stoją wychowawcy, są ogromne.

– Mierzymy się z cyfrowymi gigantami. Firmy technologiczne nie chcą nam dać przestrzeni do relacji – chcą nas uzależnić i na nas zarabiać – ostrzegała. – Ale nie stoimy na straconej pozycji. Dobrze wychowany i uważny młody człowiek potrafi się obronić – potrzebuje tylko świadków i przewodników. A wy, nauczyciele, jesteście nimi każdego dnia – zaznaczyła.

Jej wystąpienie spotkało się z dużym zainteresowaniem, a uczestnicy podkreślali praktyczny wymiar wskazówek. – Zabraliśmy ze sobą nie tylko teoretyczną wiedzę, ale też narzędzia do codziennej pracy wychowawczej – zauważyła jedna z nauczycielek z Rzeszowa, gdzie w przyszłym roku odbędzie się następne spotkanie.

Nie zabrakło też czasu na wspólne zwiedzanie miasta – jego duchowych zakątków i zabytków. Wspólnota, modlitwa, refleksja i integracja – wszystko to stworzyło przestrzeń do umocnienia się w powołaniu wychowawczym.

2025-04-15 11:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Bp Ignacy Dec: Odbudujmy radość i pokój przy żłóbku betlejemskim

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Ignacy Dec

pasterka

Boże Narodzenie

Narodzenie Pańskie

Hubert Gościmski

Bp Ignacy Dec na zakończenie uroczystej Pasterki w świdnickiej katedrze przenosi figurkę nowonarodzonego Dzieciątka Jezus do katedralnej szopki, podkreślając symbolikę narodzin Zbawiciela jako światła dla świata

Bp Ignacy Dec na zakończenie uroczystej Pasterki w świdnickiej katedrze przenosi figurkę nowonarodzonego Dzieciątka Jezus do katedralnej szopki, podkreślając symbolikę narodzin Zbawiciela jako światła dla świata

W noc Bożego Narodzenia w świdnickiej katedrze wierni zgromadzili się na Pasterce, której przewodniczył bp senior Ignacy Dec. Pierwszy biskup świdnicki zachęcał wiernych do odkrywania w Chrystusie jedynego źródła nadziei i pokoju, podkreślając, że to odwrót od Boga jest przyczyną współczesnych kryzysów.

Hierarcha rozpoczął Eucharystię od słów powitania, przypominając, że Boże Narodzenie to wyjątkowy czas dziękczynienia za dar Wcielenia. - Chcemy w tej Eucharystii podziękować Panu Jezusowi za to, że przyszedł na ziemię, by przynieść prawdę Ewangelii i oddać za nas życie na krzyżu – przypomniał biskup. Wskazał także na znaczenie wiary jako fundamentu dla odbudowy społeczeństwa i świata. - Jeżeli będziemy słuchać Pana Boga, świat będzie lepszy. Świat będzie inny niż jest – podkreślił.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk. Miał 37 lat, walczył o życie po tragicznym wypadku drogowym

2026-06-25 09:37

[ TEMATY ]

śmierć kapłana

Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Włocławskiej

Śp. ks. Krzysztof Włodarczyk

Śp. ks. Krzysztof Włodarczyk

W środę, 24 czerwca 2026 r. zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk, wikariusz parafii Wniebowzięcia NMP w Lipnie. Miał 37 lat (w kapłaństwie 12).

Msza pogrzebowa pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego odprawiona zostanie w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Kłodawie w sobotę 27 czerwca o godzinie 10.00. Pół godziny wcześniej modlitwa różańcowa.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: szereg ważnych audiencji Ojca Świętego

2026-06-25 13:19

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Leon XIV przyjął już szereg ważnych osobistości, w tym nuncjusza apostolskiego na Ukrainie, a po południu przyjmie biskupów Bangladeszu oraz uda się do Sekretariatu Generalnego Synodu - informuje Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

- kardynała Víctora Manuela Fernándeza, prefekta Dykasterii do spraw Nauki Wiary;
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję