Reklama

Niedziela Legnicka

Pamiętali o Janie Pawle II

2 kwietnia o godz. 21.37 przy legnickim pomniku św. Jana Pawła zgromadziło się ok. 300 legniczan, by oddać hołd papieżowi Polakowi.

Niedziela legnicka 16/2025, str. VI

[ TEMATY ]

Legnica

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Mieszkańcy miasta wzajemnie zapraszali się na spotkanie przy pomniku w godzinę śmierci papieża

Mieszkańcy miasta wzajemnie zapraszali się na spotkanie przy pomniku w godzinę śmierci papieża

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od wielu lat mieszkańcy miasta pamiętają o rocznicy śmierci św. Jana Pawła II. W tym roku była to już 20. Nie było konieczne rozwieszanie plakatów, ludzie sami, zwłaszcza poprzez media społecznościowe wymieniali informacje i zapraszali się na to spotkanie. Przybyły osoby starsze, które dobrze pamiętają cały pontyfikat Jana Pawła II oraz jego odejście do Domu Ojca. Były osoby z „pokolenia JP2”, którym postać papieża jest szczególnie bliska, zwłaszcza ze względu na jego szczególne umiłowanie młodzieży. Były też rodziny z dziećmi, takimi starszymi i tymi całkiem małymi.

Dobrym duchem tego spotkania od lat są harcerze, którzy przybywają pod opieką pdh. Artura Torbińskiego. Była warta honorowa wystawiona przez harcerzy, wspólna modlitwa i śpiew Barki. Pod pomnikiem zabłysło wiele zniczy, złożone zostały wieńce i kwiaty przez osoby indywidualne i delegacje rożnych organizacji społecznych, kościelnych. Obecna była także poseł Ewa Szymańska, a także ks. Marian Zieja i ks. Artur Jaguszczak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Postać Jana Pawła II pozostaje żywa w pamięci wielu osób, które wiele mu zawdzięczają. Jacek Kaczmarczyk z Legnicy, kibic Miedzi Legnica wspomina, że jego młodość mocno związana była z papieżem. – To był fundament naszej młodości. Byliśmy z grupą przyjaciół na spotkaniu z papieżem w Legnicy, na Dniach Młodych. Była też taka spontaniczna decyzja, aby jechać do Rzymu, kiedy umierał Jan Paweł II. Byliśmy też na pogrzebie, na beatyfikacji i kanonizacji – wspomina. Dziś jako mąż i ojciec małych dzieci zdaje sobie sprawę z tego, że na rodzicach spoczywa ważne zadanie, aby uczyć o wielkim i świętym Polaku. – Dzisiaj jako wyraz wdzięczności chcemy pamiętać, wspominać, modlić się za Kościół, za Ojczyznę, bo czasy nie są łatwe. Ale też cieszymy się, że mamy wielkiego orędownika u Boga – dodaje.

Dla poseł Ewy Szymańskiej postać i nauczanie Jana Pawła II są kluczowe dla formacji duchowej. – Przez całe dorosłe życie towarzyszył nam swoją obecnością i nauczaniem. Jego wezwanie do tego, aby wymagać od siebie jakoś szczególnie jest w mojej pamięci i staram się wypełniać to zawołanie m.in. dzięki działalności w Studium Społecznym przy WSD w Legnicy odkrywaliśmy jego nauczanie. To skłoniło mnie do zaangażowania się, najpierw w Akcję Katolicką, sprawy społeczne i polityczne. I tak jest do dzisiaj.

Student Łukasz wyznaje, że papież jest obecny w jego życiu. – To, czego nauczał, nie umarło, zostanie z nami przez lata, a ja czuję się mocno związany z tym, czego uczył. Staram się, aby jego słowa przejawiały się w moim życiu, zwłaszcza w odnoszeniu się do innych. To, co ważne – nigdy się nie poddawał i zawsze był dla ludzi – wyznaje.

Na zakończenie wysłuchano fragmenty przemówień papieskich do Polaków. Te słowa, choć wypowiadane lata temu, nie straciły nic na aktualności i są przesłaniem i wezwaniem również dla najmłodszego pokolenia, które Jana Pawła II zna jedynie z historii i opowiadań rodziców.

Ostatnim momentem był śpiew Mazurka Dąbrowskiego, błogosławieństwo kapłanów oraz harcerski krąg utworzony na prośbę phm. Artura Torbińskiego.

2025-04-15 11:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust u Świętej Rodziny

[ TEMATY ]

parafia

Legnica

odpust parafialny

Św. Rodzina

ks. Piotr Nowosielski

Uroczystości przewodniczył Biskup legnicki

Uroczystości przewodniczył Biskup legnicki

Legnicka parafia przeżywała w niedzielę Św. Rodziny swój dzień odpustowy. Uroczystości przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

Przybyłego księdza Biskupa, koncelebransów parafian i gości, powitał proboszcz parafii ks. Bronisław Kryłowski. Poinformował przy tym, o kolejnych pracach które dokonały się w ostatnim czasie we wnętrzu świątyni. Należą do nich: dokończenie malatury prezbiterium z adoracją Świętej Rodziny przez pasterzy i Mędrców, oraz uzupełnienie stacji Drogi Krzyżowej. Prace te zostały pobłogosławione na zakończenie
CZYTAJ DALEJ

USA: katolicy modlą się w intencji wolności religijnej

2026-06-23 10:24

Vatican Media

W USA katolicy będą modlić się w intencji wolności religijnej

W USA katolicy będą modlić się w intencji wolności religijnej

Dostęp migrantów do sakramentów, przemoc polityczna i antyreligijna, prześladowania wierzących oraz prawo rodziców do wyboru edukacji dzieci – na te sprawy zwracają uwagę amerykańscy biskupi w Tygodniu Wolności Religijnej 2026. Hierarchowie z USA zachęcają katolików do modlitwy, refleksji i konkretnych działań.

Tydzień Wolności Religijnej rozpoczął się 22 czerwca, we wspomnienie świętych Tomasza Morusa i Jana Fishera. Jak czytamy na stronie Konferencji Katolickich Biskupów Stanów Zjednoczonych (USCCB), wolność religijna pozwala Kościołowi i innym wspólnotom wyznaniowym publicznie wyznawać wiarę oraz służyć społeczeństwu.
CZYTAJ DALEJ

30. Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin-Czuby 2026

2026-06-24 07:54

Archiwum R. Grudnia

W sanktuarium Świętej Rodziny na lubelskich Czubach odbyła się uroczysta inauguracja jubileuszowej 30. edycji Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin – Czuby.

Festiwal odbywa się dla uczczenia wizyty św. Jana Pawła II w Lublinie. Wyjątkowe wydarzenie zgromadziło i we wszystkie wakacyjne środy rokrocznie gromadzi niezwykle liczną i entuzjastyczną publiczność. Kościół wypełnia rzesza melomanów, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu muzyką oraz wydarzeniem o tak wysokim prestiżu kulturalnym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję