Reklama

Niedziela Podlaska

Kościół wypiękniał

W okresie od stycznia do marca kaplica Nawiedzenia NMP w Pokaniewie Kolonii pełniła funkcję parafialnego kościoła, a Msze św. odprawiane były w kaplicy, w domu pielgrzyma i w milejczyckiej synagodze.

Niedziela podlaska 16/2025, str. VI

[ TEMATY ]

Diecezja Drohiczyńska

Elżbieta Gajoch

Odnowiony kościół po remoncie

Odnowiony kościół po remoncie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przyczyną tego stanu rzeczy był przeprowadzany przez parafię św. Stanisława B. i M. w Milejczycach gruntowny remont wnętrza kościoła. Ksiądz Jarosław Rosłon, milejczycki proboszcz, to nie tylko gorliwy propagator kultu Jezusowego Serca, ale przede wszystkim zatroskany o materialne dobra gospodarz naszej parafii. Jego wielokrotne starania zaowocowały pozyskaniem dużego dofinansowania do remontu zabytkowego kościółka.

Pierwszą czynnością w dziedzinie gospodarczej było wykonanie konserwacji trzech barokowych ołtarzy. Następnie pokryto dach kościoła nowym modrzewiowym gontem. Na elewacji budynku wymieniono szalówkę na modrzewiową. Przeprowadzono renowację wieżyczki i znajdującego się tam krzyża. Wykonano całe oświetlenie kościoła razem z zabezpieczeniem przeciwpożarowym i przeciwwłamaniowym. Remont wnętrza polegał na czyszczeniu ścian, sufitu i cyklinowaniu podłogi, uzupełnieniu ubytków oraz konserwacji i olejowaniu szalówki i podłogi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W czasie remontu nie odsłoniono zabytkowych malowideł na suficie i ścianach kościoła, zniszczonych przez zaciekający deszcz i pokrytych szalówką. Według relacji przekazanej mi przez ks. Wojciecha Wasaka, powojennego milejczyckiego wikariusza (w latach 1956-57), szalówka została położona w czasie II wojny światowej.

Reklama

W czasie trwającego remontu parafianie uczęszczający do kościoła w Milejczycach modlili się w kaplicy (głównie na pogrzebach), w domu pielgrzyma oraz zaaranżowanej dla licznej społeczności starszego pokolenia milejczyckiej synagodze. Odprawiane były tam również pierwsze piątki miesiąca dla wiernych i pielgrzymów oraz Droga Krzyżowa.

Nasz zabytkowy kościółek wypiękniał. Zauważyli to parafianie, pielgrzymi i przede wszystkim Mariusz Cieślik – siemiatycki starosta razem ze swoim zastępcą Łukaszem Zubikiem, wizytujący naszą parafię. To nie jest koniec zmian inwestycyjnych przy kościele. Ksiądz Jarosław Rosłon planuje dalsze remonty: dzwonnicy, wymianę chodnikowej kostki, ogrodzenia i przednich ławek w kościele, wykonanie chrzcielnicy oraz budowę wiaty dla pielgrzymów.

Reklama

W ciągu krótkiego, około siedmioletniego pobytu w parafii ks. Jarosław wyremontował także stary drewniany dom parafialny, przeznaczając go na dom opieki dziennej dla seniorów. Odbywały się tu zajęcia, zarówno dla katolików, jak i prawosławnych. Obecnie budynek służy głównie jako dom dla pielgrzymów. Mogą oni tutaj wypić herbatę i zjeść smaczny obiad, przygotowywany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Pokaniewie Kolonii. Jest w nim także miejsce na parafialną kancelarię, plebanię, spotkania Parafialnej Rady i inne. Ponadto ks. Jarosław pokrył nową blachą dach kaplicy w Pokaniewie Kolonii i wymienił ławki. To też nie są wszystkie inwestycyjne zmiany przy kaplicy, które zaplanował ks. Rosłon. Chce on, podobnie jak w kościele oczyścić ściany i sufit, wycyklinować podłogę i wyłożyć chodnikową kostkę dookoła kaplicy. Proboszcz zakupił też osobowy samochód do przewozu seniorów, który obecnie służy parafii. Pobudował dwa parkingi. Jeden przy kościele dla wiernych i przyjeżdżających coraz liczniej pielgrzymów oraz przy parafialnym cmentarzu. Uporządkował go i rozpoczął wykładanie alei cmentarza kostką chodnikową. Wyrównał teren przy kościele i posiał trawę.

Milejczycka parafia jest mała i liczy niecałe 400 osób. Analizując ilość i jakość wykonanych inwestycji, należy mówić o gospodarczych cudach, dziejących się w parafii.

Dziękujemy za ks. Jarosława Rosłona, jego oddanie Bogu, Kościołowi i ludziom oraz modlimy się o jego zdrowie i dalsze duszpasterzowanie w parafii.

2025-04-15 11:56

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najstarsza parafia dekanatu łochowskiego

Niedziela podlaska 46/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Diecezja Drohiczyńska

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Biskup został uroczyście wprowadzony do świątyni

Biskup został uroczyście wprowadzony do świątyni

Biskup Piotr Sawczuk odwiedził parafię Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Kamionnie.

W niedzielę 22 października miejscowy proboszcz ks. Marian Dobrowolski wraz z asystą wprowadził biskupa do świątyni. Zgodnie z protokołem wizytacyjnym po modlitwie i powitaniu proboszcz przedstawił sprawozdanie z działalności parafii zarówno na polu duszpasterskim jak i gospodarczym. Poszczególne delegacje ruchów i wspólnot działających na terenie parafii złożyły na ręce pasterza swoje sprawozdania.
CZYTAJ DALEJ

Pilna narada z udziałem szefa MSWiA i przedstawicieli innych resortów ws. upałów

2026-06-23 21:45

[ TEMATY ]

upały

Adobe Stock

W MSWiA odbyła się pilna narada z udziałem szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego oraz przedstawicieli resortów zdrowia, spraw zagranicznych, infrastruktury, energii, rodziny, pracy i polityki społecznej oraz klimatu i środowiska ws. fali upałów - poinformowało MSWiA. Zalecenia z narady trafiły do wojewodów.

Spotkanie, któremu przewodniczył szef MSWiA odbyło po odprawie w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa w związku z prognozami IMGW dotyczącymi nadchodzących upałów. Celem narady - jak przekazał resort - jest zapewnienie sprawnej wymiany informacji i uzgodnienie wspólnej reakcji i wytycznych na nadchodzące upały.
CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: nie dekret, ale serce kapłana troszczy się o lud Boży

2026-06-23 17:56

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

Diecezja Bydgoska/facebook.com

„Dekret sam w sobie nie wywołuje zatroskania o lud Boży. To już zależy od naszych serc, od naszej postawy kapłańskiej i od naszego podejścia do służby” - powiedział biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk podczas wręczenia 23 czerwca dekretów personalnych kapłanom diecezji bydgoskiej. Oprócz zmian dotyczących księży wikariuszy ordynariusz mianował również nowego dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz dyrektora Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej.

Ordynariusz podkreślił, że każda zmiana personalna jest przede wszystkim misją i posłaniem do dalszej służby. Przyznał, że decyzje dotyczące nowych nominacji bywają trudne zarówno dla kapłanów, jak i dla wiernych przywiązanych do swoich duszpasterzy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję