Mieszkańcy Torunia uczcili pamięć św. Jana Pawła II w 20. rocznicę jego śmierci. Obchody rozpoczęły się przy pomniku papieża Polaka, gdzie władze miasta i województwa, harcerze oraz mieszkańcy złożyli kwiaty. W uroczystościach uczestniczyli także przedstawiciele duchowieństwa, samorządu, środowiska akademickiego oraz licznie zgromadzona młodzież ze szkół podstawowych noszących imię św. Jana Pawła II. Oprawę muzyczną zapewniły Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy oraz chór uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Toruniu. W trakcie wydarzenia nie zabrakło modlitwy dziękczynnej za pontyfikat Jana Pawła II, którą poprowadził ks. prał. Wojciech Niedźwiecki, proboszcz toruńskiej parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Prorocze nauczanie
Centralnym punktem diecezjalnych obchodów była Msza św. w katedrze, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Józef Szamocki. – Wędrujemy za Chrystusem, który na drodze naszego życia stawia swoich namiestników, takich jak Jan Paweł II. Dziękujemy Panu za dar jego życia – mówił. Na modlitwie obecny był bp Andrzej Suski, a także księża, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, siostry zakonne, stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Torunia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W homilii bp Józef przypomniał o wydarzeniach, które miały miejsce 20 lat temu. – Wielu z nas po usłyszeniu informacji o jego śmierci mimo późnej pory gromadziło się w swoich świątyniach na modlitwie, by dziękować za dar życia papieża, który zmienił świat i Kościół, który otworzył na Boga serca ludzi na wszystkich kontynentach, przywracając poczucie godności i sensu życia – mówił bp Szamocki. Dodał, że znakiem wielkości jego pontyfikatu jest przede wszystkim dziedzictwo nauczania, w którym odkrywamy proroczą aktualność.
Wierni dziedzictwu
Biskup Józef zauważył, że wiele zawdzięczamy św. Janowi Pawłowi II. Powołał on do istnienia naszą diecezję, a także wyniósł na ołtarze matkę Marię Karłowską i ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. – Warto przypomnieć, że jako pierwsi obraliśmy Jana Pawła II za patrona naszego regionu – podkreślał hierarcha. Dwadzieścia lat temu wielu rodaków mówiło: „Janie Pawle II, pozostań z nami na zawsze”. Pasterz odniósł się do tych słów, zadając pytanie: – Czy rzeczywiście tak jest? Czy nie oszukujemy samych siebie, deklarując przywiązanie do niego? Chodzimy pod pomniki, składamy kwiaty, wypowiadamy wzniosłe słowa, ale co z jego nauczaniem? Doświadczamy, jak wielu ludzi dało się uwieść światu, któremu nie po drodze z Janem Pawłem, z jego nauczaniem o świętości życia ludzkiego, o rodzinie, o Kościele, o zawierzeniu Chrystusowi i budowaniu na Nim rzeczywistości ziemskich – stwierdził bp Józef.
Po Eucharystii wierni procesyjnie przeszli pod pomnik, śpiewając litanię do św. Jana Pawła II. Następnie odmówili nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, dziękując Bogu za życie papieża Polaka.
Późnym wieczorem mieszkańcy Torunia zgromadzili się, jak 20 lat temu, na czuwaniu modlitewnym.