A ponieważ każdy pielgrzym wie, jak ważny jest wybór właściwej drogi, dziś czas na sanktuarium Matki Bożej Dobrej Drogi w parafii św. Marcina w Wojkowicach Kościelnych.
Blisko podróżujących
Położenie sanktuarium Maryi, która ma nas prowadzić, wydaje się tak idealne, że zawsze się uśmiecham, kiedy o tym myślę. Bo kościół znajduje się przy samej Drodze Krajowej 86 prowadzącej z Katowic i Zagłębia w kierunku Częstochowy (ale także lotniska w Pyrzowicach), a potem Warszawy. W ten symboliczny sposób wskazująca na Chrystusa Matka staje się nie tylko wskazującą nam duchową drogę, ale także opiekunką podróżujących. Znów to, co duchowe, splata się z tym, co materialne. Znowu intuicja Boga, wyrażana przez Kościół, staje się bliska człowiekowi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Historia
Sama parafia istniała tu w XIV wieku (erygował ją bp Iwo Odrowąż). Wojkowice Kościelne przez lata były własnością książęcą, później szlachecką, a w wieku XVIII należały do Kapituły Katedralnej Krakowskiej. Część świątyni może być nawet o 100 lat starsza, o czym świadczą kamienne ciosy, z których zbudowane jest romańskie, prostokątne prezbiterium, dawna zakrystia i część nawy. Kościół przebudowywano i rozbudowywano wielokrotnie, mniej więcej co sto lat. Obecny wystrój to efekt odnowy po II wojnie światowej, w czasie której została zniszczona wieża i dach.
Reklama
Od 400 lat jedno się nie zmienia – kult maryjny w tym miejscu, który zrodził się, gdy w 1625 r. ks. Marcin Zelbrzykowski (lub Zelbrychowicz) sprowadził wizerunek Maryi z Dzieciątkiem. Powstanie obrazu datuje się na lata 1460-70. Wizerunek umieszczony jest w barokowym ołtarzu głównym z pierwszej połowy XVIII wieku z figurami świętych Marcina i Doroty.
Sanktuarium w tym miejscu erygowane zostało w 1987 r., jeszcze przed powstaniem diecezji sosnowieckiej, przez metropolię częstochowskiego bp. Stanisława Nowaka. W ten sposób potwierdzono trwający tu od kilku wieków kult maryjny. W Polsce sanktuariów maryjnych z tytułem Matki Bożej Dobrej Drogi jest niewiele, choć ten wizerunek Maryi wcale unikalny nie jest. Najbliżej mu chyba do tego w Kętach. Maryja przedstawiona jest tu w typie nazwanym z greckiego Hodegetria – wskazująca drogę. W tym samym kluczu namalowana jest także m.in. Ikona Jasnogórska.
Porządek nabożeństw
Niedzielne Msze święte odprawiane są tutaj o godz. 8.30 i 11.00, a także (poza wakacjami) o 15.30. W tygodniu Msze święte odprawiane są zwykle wieczorem o 18.00, gdy obowiązuje czas letni, lub godzinę wcześniej w czasie zimowym, ale czasem Eucharystie sprawowane są także rano.
Niestety, na co dzień, poza Mszami świętymi, do kościoła można dostać się jedynie po umówieniu z księdzem proboszczem, który zapewnia, że jest otwarty na pielgrzymów indywidualnych i grupy i zaprasza do kontaktu telefonicznego i umówienia wizyt pątników.