Clive Staples Lewis, autor Opowieści z Narnii, nie był zawodowym teologiem, ale przez wielu uważany jest za najskuteczniejszego z apologetów XX wieku, a jego publikacja Chrześcijaństwo po prostu została uznana przez czasopismo Christianity Today za najlepszą książkę religijną minionego stulecia. Twórczość Lewisa przekonuje, że dzięki chrześcijaństwu wszystko inne nabiera sensu. Mimo to współcześni teologowie rzadko zwracają uwagę na dzieła brytyjskiego pisarza. Czym spowodowana jest ich obojętność wobec autora Opowieści z Narnii? Jaki jest faktyczny wkład Lewisa w obronę chrześcijaństwa? Czy jego argumenty za chrześcijaństwem są przekonujące? Na te zagadnienia próbują odpowiedzieć autorzy książki C. S. Lewis jako apologeta. Mocne i słabe strony najważniejszych argumentów.
Publikacja jest bodaj pierwszym tak kompleksowym opracowaniem twórczości Lewisa na polskim rynku wydawniczym. Jak zauważa Gregory Bassham (redaktor książki), próbując odpowiedzieć na pytanie o to, skąd się wziął sukces Lewisa: „Był on spowodowany jasnością i logicznością jego wywodów. Lewis to mistrz prozy, którą cechuje jasność, siła przekonywania i porządek. Co więcej, podobnie jak Franklin Roosevelt potrafił w swoich słynnych rozmowach radiowych przekazywać trudne idee prostym, bezpośrednim językiem, który był zrozumiały dla ludzi posiadających różne przygotowanie”.
Książka zachwyca obiektywizmem, jako że autorzy dobrze radzą sobie z analizą poglądów Lewisa, ukazując mocne i słabe strony jego argumentacji. Dla znawców twórczości Lewisa publikacja ta jest znacznym uzupełnieniem ich wiedzy, tym zaś, którzy o Lewisie wiedzą niewiele, pomoże poznać głębię jego literackiego dorobku.
C. S. Lewis jako apologeta. Mocne i słabe strony najważniejszych argumentów
Red. Gregory Bassham
Wydawnictwo: Fundacja Prodoteo
Książka do nabycia:
ksiegarnia.niedziela.pl
tel. 34 324 36 45
ksiegarnia@niedziela.pl
Pomóż w rozwoju naszego portalu