Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

2025-04-01 17:21

Niedziela Ogólnopolska 14/2025, str. 6-7

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ROZBRAJAĆ SŁOWA
Rozbrajanie słów

Reklama

„Papież jest w Domu św. Marty, odpoczywa, więc z nikim się nie spotyka” – powiedział w końcu marca, pytany o zdrowie Ojca Świętego, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. „O ile mi wiadomo, w tej chwili nie ma audiencji i nikt nie jest przyjmowany. Myślę, że ważne jest, aby Ojciec Święty znalazł czas na regenerację” – dodał. Kardynał Parolin poruszył też kwestię przewodniczenia Ojca Świętego uroczystościom Wielkiego Tygodnia. „Zobaczymy, czy papież będzie w stanie przewodniczyć uroczystościom, czy też oddeleguje do tego któregoś z kardynałów” – zaznaczył. Odnosząc się do trwających konfliktów, przytoczył słowa napisane przez Franciszka podczas pobytu w Poliklinice Gemelli do Corriere della Sera: „Musimy zacząć rozbrajać słowa, aby zapobiec przekształceniu się ich w konflikty i wojny”. W sprawie Ukrainy: „negocjacje trwają, mam nadzieję, że naprawdę uda im się dojść do pozytywnych wniosków”. I jeszcze: „Myślę, że ważne jest, abyśmy negocjowali bez warunków wstępnych, aby można było znaleźć punkt porozumienia i ostatecznie osiągnąć rozejm, a następnie prawdziwe negocjacje, aby osiągnąć sprawiedliwy i trwały pokój, na który wszyscy mamy nadzieję i który, jak sądzę, chcą osiągnąć również same strony”. Szczególnie ważne są słowa papieża o rozbrajaniu słów. To jest kluczem do tego, aby istniejące konflikty nie rozlały się na inne obszary. Należy pamiętać, że słowa kipiące przemocą są pełne sprawczości.

OFIARY WOJNY
Niezauważana tragedia dzieci

Wznowienie ataków w Strefie Gazy przynosi kolejne ofiary śmiertelne wśród dzieci. Liczba nieletnich, którzy tracą w tej wojnie życie, rośnie. – Zabijanie niewinnych, którzy nie są w stanie zrobić nikomu krzywdy, to plama, której ludzkość nie będzie w stanie wymazać ze swojej historii – powiedział wikariusz Kustodii Ziemi Świętej o. Ibrahim Faltas. – Liczba zabitych dzieci jest przerażająca, a ogromny ból budzi myśl o ranach, które wiele z nich, choć przeżyło, będzie nosić na ciele, w sercu i w umyśle przez całe życie – podkreślił franciszkanin. Dane dotyczące nieletnich, przedstawione przez palestyńskie ministerstwo zdrowia, są przytłaczające: 15 613 zabitych i 33 900 rannych od początku wojny. Wśród noworodków jest 876 ofiar, a wśród dzieci poniżej 5. roku życia – 4110. Nie ma danych na temat liczby sierot. Według szacunków, osieroconych zostało ok. 20 tys. dzieci. – Liczba ta jest wysoka i, niestety, może wzrosnąć, ponieważ nie wiadomo, ile ciał spoczywa w gruzach. Słyszę, że starsze dzieci często opiekują się młodszym rodzeństwem, biorąc na siebie odpowiedzialność dorosłych – przekazał zakonnik. W każdym z zabitych, zranionych na ciele i na duchu dzieci cierpi i umiera Chrystus. Tegoroczne pasyjne obchody – przypominające śmierć Tego, „który nikomu nic złego nie uczynił” – będą miały w Ziemi Świętej wyjątkową wymowę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

SPOTKANIE
Prezydent w Watykanie

Reklama

Prezydent Andrzej Duda odwiedził Stolicę Apostolską. 28 marca spotkał się za Spiżową Bramą z kard. Pietro Parolinem, watykańskim sekretarzem stanu. Jak podkreślono w komunikacie, rozmowa była serdeczna. Zaznaczono również, że odbywała się ona w przededniu 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II oraz w kontekście zbliżającego się tysiąclecia koronacji pierwszego króla Polski – Bolesława Chrobrego. O czym rozmawiano? W dyplomatycznym języku sformułowano to w sposób następujący: omówiono kilka tematów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania. Co się wśród nich znalazło? Prawdopodobnie wśród tematów była „sprawa opiłowywania katolików” przez koalicję rządzącą w Polsce, w tym przede wszystkim sprawa katechezy szkolnej i bezprawnych działań ideologicznego ministerstwa edukacji. Wiadomo, że w ramach obowiązującego w Polsce porządku prawnego prezydent nie jest odpowiedzialny za bieżącą politykę. W każdym razie mógł przedstawić w Watykanie, jak w Polsce sprawy się mają.

AZJA
Rusza z pomocą

Caritas Polska ruszyła ze zbiórką dla osób poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi w Azji Południowo-Wschodniej. – Zapewnienie dostaw artykułów pierwszej potrzeby – wody, jedzenia, artykułów nieżywnościowych po etapie akcji ratowniczej będzie najważniejsze i koordynowane z lokalnymi Caritas: Caritas Asia i Caritas Mjanma – mówi Nina Mocior, kierownik działu pomocy humanitarnej Caritas Polska. – Dzięki temu będą ustalone najpilniejsze potrzeby w rejonach dotkniętych skutkami trzęsienia ziemi – dodaje. Caritas Polska jest w stałym kontakcie z Caritas Internationalis, która na bieżąco monitoruje sytuację i potrzeby w miejscach dotkniętych kataklizmem. Na miejscu działają również narodowe Caritas – w Mjanmie biuro narodowe znajduje się w stolicy Yangon, a na terenie kraju działa szesnaście Caritas diecezjalnych. Obecnie trwają badanie potrzeb i reorganizacja w celu rozpoczęcia działań pomocowych. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda zaapelował do wiernych Kościoła katolickiego w Polsce o pomoc poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi w Mjanmie i Tajlandii. Pomoc można przekazywać przez stronę: www.caritas.pl oraz za pomocą BLIKA o treści: TRZESIENIE, na numer 668 07 00 00.

Reklama

Przypomnijmy, że silne trzęsienie ziemi nawiedziło Azję Południowo-Wschodnią 28 marca. Miało magnitudę 7,7 stopni. W wyniku żywiołu zginęło ponad 1,6 tys. osób. Zawalonych zostało wiele budynków. Epicentrum trzęsienia miało miejsce w Mjanmie – jednym z najbiedniejszych państw świata, w którym trwa wojna domowa, a już wcześniej pomocy humanitarnej wymagało niemal 20 mln osób. Teraz sytuacja jest jeszcze gorsza. Bez zewnętrznej pomocy ci ludzie po prostu nie przeżyją.

POLSKA
Droga Krzyżowa na ekstremalnie

Ponad 4 tys. osób na dziewięciu różnych trasach wzięło udział 28 marca w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej w Lublinie. Nabożeństwo było poprzedzone Mszą św., której przewodniczył abp Stanisław Budzik. – Bądźmy pielgrzymami nadziei, która zawieść nie może – zaapelował do uczestników EDK metropolita lubelski.

Ekstremalna Droga Krzyżowa została zorganizowana w Lublinie już po raz jedenasty. Wszystkie trasy rozpoczęły się od uczestnictwa we wspólnej Mszy św. w archikatedrze lubelskiej. Następnie pielgrzymi wyruszyli na szlaki. Przemierzali nocą ścieżki, drogi leśne i polne, by w ciszy i skupieniu medytować nad stacjami drogi krzyżowej Chrystusa. Ekstremalne Drogi Krzyżowe „zdobyły dusze Polaków”. Rokrocznie kilkadziesiąt tysięcy osób – bo przecież Lublin jest tylko przykładem – wyrusza, aby rozważać Mękę Pana. Co prawda EDK nie odbywa się w kaplicy czy kościele, ale ta w Jerozolimie też miała miejsca nie w świątyni, a na tamtejszych drogach.

ZNAK Z NIEBA
Cud za wstawiennictwem kard. Pella?

Arcybiskup Sydney – Anthony Fisher przypisuje cudowne przeżycie małego dziecka z Arizony wstawiennictwu śp. kard. George’a Pella (na zdjęciu). Wydarzenie rzeczywiście miało charakter cudowny, a lekarze nie wiedzą, jak dziecko mogło przeżyć. Osiemnastomiesięczny Vincent nie oddychał przez 52 min po tym, jak wpadł do basenu. Po przewiezieniu go do szpitala w Phoenix jego rodzice modlili się o zdrowie dla niego za wstawiennictwem kard. Pella. Chłopiec przeżył i został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. Nie miał żadnych uszkodzeń mózgu, płuc czy serca. Skąd w ogóle pomysł, aby modlić się za wstawiennictwem zmarłego niedawno kardynała? Według dziennika The Australian, rodzina uzdrowionego chłopca spotkała kardynała z Australii, gdy odwiedził on Phoenix w grudniu 2021 r., aby promować swój trzytomowy Dziennik więzienny, który napisał podczas 13-miesięcznego pobytu za kratkami (2019-20) za domniemane wykorzystywanie seksualne dzieci. Wyrok ten jednogłośnie uchylił 7 kwietnia 2020 r. Sąd Najwyższy Australii. Australijski kardynał jest chyba najbardziej znanym białym męczennikiem, osadzonym w ciężkim więzieniu na fali niechęci do duchownych i generalizowania oskarżeń za czyny popełnione przez niektórych z nich. Jeżeli wydarzenie okaże się rzeczywiście cudowne, to możemy je nazwać znakiem z nieba.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

O tej liczbie myślą w ostatnich dniach wszyscy, którym leży na sercu to, co się dzieje w Kościele w Niemczech. Tyle osób zaprzestało płacenia podatku kościelnego (w tej liczbie nie ma protestantów), co w Niemczech jest równoznaczne z opuszczeniem Kościoła katolickiego. W 2020 r. też nie było dobrze, bo w urzędzie skarbowym odpowiedni dokument złożyło 221 390 katolików. Wzrost jest widoczny gołym okiem i trudno przejść nad nim do porządku dziennego. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec – bp Georg Bätzing interpretuje dane z 2021 r. jako oznakę „głębokiego kryzysu” w Kościele katolickim w Niemczech. „Nie ma co słodzić, jestem – mimo zwiększonej liczby udzielanych sakramentów – głęboko wstrząśnięty niezwykle wysoką liczbą osób odchodzących z Kościoła” – przyznał. Odnoszę wrażenie, że bp. Bätzingowi te dane posłużą do jeszcze szybszego i twardszego usprawiedliwiania kontrowersyjnych pomysłów proponowanych przez dominujący, przynajmniej w mediach, nurt tzw. niemieckiej drogi synodalnej. Z drugiej strony zrównanie niechęci płacenia podatków z apostazją jest także kontrowersyjne, bo nigdzie indziej na świecie wyparcie się wiary nie odbywa się w taki sposób.
CZYTAJ DALEJ

Manifestacja "Stop zalewaniu Polski migrantami przez Niemcy" w Gubinie

2025-04-05 17:39

[ TEMATY ]

manifestacja

PAP/Lech Muszyński

W przygranicznym Gubienie odbył się protest pod nazwą „Stop zalewaniu Polski migrantami przez Niemcy”, podczas którego zgromadzeni manifestanci domagali się obrony szczelności polskich granic, a także zmiany polityki rządu w tej sprawie.

Tutaj, w Gubinie, jak w Słubicach, Zgorzelcu, tutaj dokonuje się akt bezprawia ze strony Niemiec, którzy narzucają Polakom nielegalnych migrantów, wpychając ich do Polski, destabilizując państwo polskie i narażając nas wszystkich na utratę bezpieczeństwa i spokoju, z którego przecież Polska słynie — mówił.
CZYTAJ DALEJ

Odpowiedzialni za Kościół

2025-04-06 20:05

Marzena Cyfert

Abp Józef Kupny z młodzieżą parafii pw. Ducha Świętego

Abp Józef Kupny z młodzieżą parafii pw. Ducha Świętego

– Jeżeli zaprosicie Ducha Świętego do swojego serca, jeżeli pozwolicie, by obdarował was swoimi siedmiorakimi darami, jeżeli otworzycie się na to działanie, będziecie tacy, jak byli uczniowie Pana Jezusa. Będziecie mieli dość siły do dawania pięknego świadectwa swojej wiary i miłości do Chrystusa – mówił w parafii Ducha Świętego we Wrocławiu abp Józef Kupny.

Metropolita wrocławski przeprowadził wizytację kanoniczną w parafii a podczas Eucharystii udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania, zaś zasłużonych parafian uhonorował Medalami św. Jadwigi Śląskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję