Reklama

Niedziela Legnicka

Obrady Krajowej Rady KSM

W dniach 21-23 lutego do legnickiego Domu Słowa przyjechali przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z całej Polski.

Niedziela legnicka 10/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Legnica

Archiwum KSM

Zjazd był okazją do podsumowania rocznej pracy

Zjazd był okazją do podsumowania rocznej pracy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przybyli z nimi również duszpasterze, asystenci i opiekun z ramienia Episkopatu – bp Adam Bab, który jest także konsultorem duszpasterstwa młodzieży i wikariuszem biskupim ds. młodzieży w archidiecezji lubelskiej.

Ludzkość na rozstajnych drogach i co dalej?

Reklama

Wprowadzenia do spotkania dokonał asystent kościelny diecezji legnickiej ks. Mateusz Wyspiański. Następnie Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski, który powitał przedstawicieli KSM-u w diecezji. W homilii nawiązał do czytania o budowniczych wieży Babel, którzy chcieli zbudować wieżę sobie. Ta myśl towarzyszy ludziom przez wieki, ludzie chcą podbijać świat w egoistyczny sposób. – Jednak postawa wsobna, myślenie, że człowiek jest istotą najwyższą prowadzi do tego, że z budowania nic nie wychodzi. Nowy Testament jednak ukazuje nam inne królestwo, które nie jest z tego świata. Królestwo to przychodzi w mocy Ducha Świętego. Dlatego Jezus nakazuje nam modlić się: „przyjdź królestwo Twoje”. Ono rodzi się tam, gdzie ludzie zaczynają otwierać się na słowo Boże, zaczynają żyć Ewangelią, ono przychodzi tam, gdzie żyją w mocy Ducha Świętego. To przez nas ma przychodzić to Królestwo, bo ono ma być między nami, w naszych wspólnotach – przypomniał. Podkreślił też, że to wymaga od nas działania, wspólnego wyruszenia w drogę jako pielgrzymi nadziei. – Każde pokolenie staje na rozstaju dróg. Co wybierzemy? Czy będziemy budowali coś tylko dla siebie, czy też staniemy się pielgrzymami nadziei, również dla innych? – pytał. Zaznaczył, że tu zaczyna się wyzwanie dla Kościoła, dla młodych z KSM-u. Trzeba zatem dobrze wybrać, aby nie znaleźć się wśród tych, którzy rozpraszają czy budują tylko dla siebie, ale pośród tych, którzy uobecniają Królestwo Boże.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podsumowania, oceny i plany na przyszłość

Jak podkreśla ks. Andrzej Lubowicki, asystent generalny KSM, zjazd jest okazją do podsumowania rocznej pracy. To poważne podjęcie zobowiązań i wzięcie za nie odpowiedzialności. To dyskusja nad tym, w jakim punkcie jest obecnie stowarzyszenie. To również wymiar formacyjny. – To także wzięcie odpowiedzialności za młodzież w kraju. To refleksja nad planami na rok jubileuszowy, nad 35-leciem KSM-u w Polsce, to także obchody roku bł. Karoliny Kózkówny. Towarzyszy nam refleksja nad stanem katechezy w szkole i innych bieżących spraw. Chcemy też wyrazić swoje zdanie na te tematy – podkreślił. Ks. Andrzej zauważył, że rozwój wspólnot młodzieżowych, w tym KSM-u, w dużej mierze zależy od regionu, od stanu wiary, od dynamizmu wiary, ale też od współpracy młodych z duszpasterzami. – KSM został podarowany młodym przez Kościół, aby mogła wyrażać swoją podmiotowość. Jeżeli młodzi to czują, to chcą się angażować i brać odpowiedzialność za siebie, za Kościół i za stowarzyszenie. Owoce pojawiają się tam, gdzie dochodzi do spotkania ludzi, do wymiany myśli i doświadczeń – podkreślił.

Modlitwa, warsztaty i integracja

Do intensywnego spotkania młodzi przygotowywali się poprzez sprawowane Msze św. Była też całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu. Młodzi przyzywali także wstawiennictwa patronki – bł. Karoliny Kózkówny, której relikwie towarzyszyły spotkaniu.

Reklama

Jak podkreśla Katarzyna Tsarakhov, prezes zarządu KSM diecezji legnickiej: – To pierwsze takie spotkanie w naszej diecezji i wyróżnienie dla nas. Odbywa się ono na początku roku jubileuszowego, zatem jednym z poruszanych tematów, jest to, jak zachęcić młodych do rozumienia, czym jest jubileusz i jak aktywnie włączyć się w jego przeżywanie.

Podczas obrad i warsztatów omawiane były m.in. zasady, na których opiera się KSM. Jednym z głównych tematów spotkania było umacnianie wartości, na których opiera się działalność KSM. – Rozważaliśmy filary formacji w stowarzyszeniu, jakimi są: uwielbienie, uczniostwo, ewangelizacja, relacja i służba. Wszystko po to, by wypracować metody działania z młodzieżą, które będą interesujące i będą angażowały, i zachęcały młodych do działania i formacji – podkreśla Katarzyna. Młodzież pogłębiała wiedzę i umiejętności na temat budowania zespołu, pielęgnowania relacji i wzmacniania wspólnoty, a także uczyła się umiejętnego rozwiązywania trudności i konfliktów. – To także okazja do wymiany doświadczeń i umiejętności, czas na rozmowy i dyskusje, a także refleksja nad funkcjonowaniem stowarzyszenia i wypracowaniem narzędzi do działania w obecnej sytuacji – dodaje Katarzyna.

Poszukiwanie nowych metod i posłanie

Na spotkaniu podejmowany był również temat 10 zasad KSM-owicza i ich aktualności (to m.in. miłość Boga i Kościoła, szerzenie Królestwa Bożego, miłość Ojczyzny, kształtowanie umysłu, serca i woli, dbanie o zdrowie i rozwój fizyczny, stałość w przekonaniach i wytrwałość w działaniu). Jak przekonać do tych wartości młodych współczesnych czasów? – To wielkie wyzwanie dla nas: pozyskać niezdecydowanych. Zdajemy sobie sprawę z tego, że Ewangelia się nie zmienia, nie zmieniają się też fundamenty KSM-u, jednak szukamy sposobów i nowych metod, by o tych sprawach mówić językiem zrozumiałym, by trafiać do młodych – podkreślił Adam Sołtys, przewodniczący prezydium KSM. Ostatniego dnia z młodzieżą spotkał się biskup pomocniczy Piotr Wawrzynek, który podkreślił, że każdy powinien czuć się przekonany, że ma misję i jest liderem sprawy Jezusa. Przypomniał o kluczowej roli młodych dla przyszłości Kościoła. – Bóg patrzy dzisiaj na was jako liderów Kościoła, patrzy na ciebie w perspektywie, że za 20 lat da ci odpowiedzialność i od ciebie będzie zależeć, jaki będzie Jego Kościół – zaznaczył.

Mamy nadzieję, że to spotkanie pozwoliło wszystkim uczestnikom wrócić do swoich diecezji z nową energią, pomysłami i gotowością do działania.

2025-03-04 13:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Piotr w znaku relikwii

Niedziela legnicka 28/2024, str. I

[ TEMATY ]

Legnica

katedra

uroczystość

bp Andrzej Siemieniewski

Św. Piotr i Paweł

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Modlitwę poprzedziła procesja wniesienia do świątyni relikwii św. Piotra

Modlitwę poprzedziła procesja wniesienia do świątyni relikwii św. Piotra

– Pan Jezus zabrał swoich uczniów na przedziwną pielgrzymkę. Była to pielgrzymka nadziei. Wyruszyli znad jeziora Galilejskiego ku Cezarei Filipowej. Wśród miejsc pogańskiego kultu mała trzódka rozpoczyna dzieło ewangelizacji. Rodzi się chrześcijaństwo w pogańskiej krainie – powiedział bp Andrzej Siemieniewski podczas Sumy odpustowej.

Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła to święto diecezji legnickiej i parafii katedralnej. Święci Apostołowie są bowiem patronami diecezji i katedry. W uroczystej Sumie odpustowej uczestniczyło wielu księży i wiernych. Eucharystię sprawowali także: biskup pomocniczy Piotr Wawrzynek oraz biskup senior Stefan Cichy.
CZYTAJ DALEJ

W dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się zawołania-prośby

2025-07-24 13:38

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Można się zgodzić, że w dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się następujące zawołania-prośby: „Panie, naucz nas!”, „Przyjacielu, użycz mi!”, „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”.

Jezus, przebywając w jakimś miejscu, modlił się, a kiedy skończył, rzekł jeden z uczniów do Niego: «Panie, naucz nas modlić się, tak jak i Jan nauczył swoich uczniów». A On rzekł do nich: «Kiedy będziecie się modlić, mówcie: Ojcze, niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie Twoje królestwo! Naszego chleba powszedniego dawaj nam na każdy dzień i przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczamy każdemu, kto przeciw nam zawini; i nie dopuść, byśmy ulegli pokusie». Dalej mówił do nich: «Ktoś z was, mając przyjaciela, pójdzie do niego o północy i powie mu: „Przyjacielu, pożycz mi trzy chleby, bo mój przyjaciel przybył do mnie z drogi, a nie mam co mu podać”. Lecz tamten odpowie z wewnątrz: „Nie naprzykrzaj mi się! Drzwi są już zamknięte i moje dzieci są ze mną w łóżku. Nie mogę wstać i dać tobie”. Powiadam wam: Chociażby nie wstał i nie dał z tego powodu, że jest jego przyjacielem, to z powodu jego natręctwa wstanie i da mu, ile potrzebuje. I Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a zostanie wam otworzone. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu zostanie otworzone. Jeżeli któregoś z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Albo o rybę, czy zamiast ryby poda mu węża? Lub też gdy prosi o jajko, czy poda mu skorpiona? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, to o ileż bardziej Ojciec z nieba udzieli Ducha Świętego tym, którzy Go proszą».
CZYTAJ DALEJ

Bóg zapala w nas światło

2025-07-27 16:31

[ TEMATY ]

Toruń

Renata Czerwińska

W sanktuarium św. Jakuba w Toruniu miały miejsce uroczystości odpustowe. Sumie przewodniczył bp Arkadiusz Okroj. 

Na wstępie proboszcz parafii, ks.kan. Wojciech Kiedrowicz, powitał serdecznie wszystkich parafian i pielgrzymów. Warto wspomnieć, że oprócz Kujawsko-Pomorskiego Bractwa św. Jakuba na uroczystości przybyli również przedstawiciele Konfraterni Świętego Jakuba Starszego Apostoła przy katedrze polowej WP w Warszawie oraz Bractwa Świętego Jakuba z Gdańska. Przybył również pielgrzym z Mediolanu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję