Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Bo razem łatwiej

Działająca przy parafii św. Jerzego w Goleniowie Wspólnota „Światło” właśnie świętuje swoje dziesiąte „urodziny”. I choć na początku były obawy, czy grupa przetrwa – istnieje do dzisiaj. Dlaczego? Bo razem jest łatwiej...

Niedziela szczecińsko-kamieńska 8/2025, str. IV-V

[ TEMATY ]

Goleniów

Maria Palica

Podczas wyjazdu szlakiem św. Ottona z Bambergu

Podczas wyjazdu szlakiem św. Ottona z Bambergu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspólnota „Światło” powstała z myślą objęcia wsparciem duchowym osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich rodzin. Mszę św. inaugurująca jej działalność odprawił w 28 lutego 2015 r. ks. Piotr Dzedzej, z którego inicjatywy ta wspólnota powstała, wtedy w ramach ruchu „Wiara i Światło”. Razem z ks. Piotrem byłam odpowiedzialna za jej zorganizowanie. Pamiętam swoją pierwszą rozmowę na ten temat z ks. proboszczem Wacławem Nowakiem. Kiedy poinformowałam go, że myślimy, by taką wspólnotę przy parafii powołać, spytał: – Zdaje sobie Pani sprawę, że to nie może być na trochę, że wymaga stałej pracy i że może się nie udać? Odpowiedziałam, że jestem tego świadoma, ale jeśli nie spróbujemy, to się nie dowiemy. Ksiądz proboszcz dał przyzwolenie i obiecał wspomóc nas swoją modlitwą. Dobra to była modlitwa i widocznie miła Bogu, bo wspólnota powstała i działa do dzisiaj. Teraz w ramach Stowarzyszenia na Rzecz Rodziny „Światło”, założonego na wniosek rodziców osób z niepełnosprawnością intelektualną, i wpisanego w grudniu 2017 r. do Krajowego Rejestru Sądowego.

Modlitwa i rozrywka

Reklama

Wspólnota spotyka się raz w miesiącu (poza wakacjami) zwykle w ostatnią sobotę. Każde spotkanie zaczyna się Mszą św. o godz. 12, a po Eucharystii organizowane są różne zajęcia dające nowe umiejętności i budujące więzi w grupie. Jest to czas na spotkanie przy stole albo przy ognisku, na rozmowę o tym, co boli a co cieszy, na wspólną zabawę i zajęcia manualne lub ruchowe, na konsultacje z psychologiem, czy prawnikiem, na świętowanie imienin albo urodzin. Co roku wspólnota organizuje krótkie pielgrzymki do pobliskich sanktuariów oraz dłuższe wycieczki-pielgrzymki z noclegami. Niespieszne, ale zawsze w ich programie jest czas na modlitwę i na zwiedzanie zabytków sakralnych i atrakcji odwiedzanych miejscowości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tuż przed Bożym Narodzeniem organizowane są piękne wspólnotowe spotkania opłatkowe z kolędami i paczkami dla niepełnosprawnych osób. Bardzo one łączą grupę i są dla wszystkich dużym duchowym przeżyciem. Podobnie jak Pierwsze Komunie św. dzieci z niepełnosprawnością. Przez te 10 lat wspólnota zdobyła wielu przyjaciół, którzy ją wspierają – zarówno osoby fizyczne, jak i instytucje. Są to: Szkoła Specjalna, Środowiskowy Dom Samopomocy, Biblioteka Miejska, sołectwa w Miękowie, Marszewie oraz w Rzystnowie, Centrum Aktywności Lokalnej, Ośrodek Sportu i Rekreacji. Byliśmy u strażaków oraz w leśnej szkółce w Krępsku. Do dzisiaj wspólnota ma stały kontakt z ks. Piotrem Dzedzejem, który przez pierwsze 3 lata był jej opiekunem duchowym. Jego następcą został ks. Paweł Michniewicz, a od 2021 r. wspólnotą opiekuje się ks. Marek Kawa. Zawsze też możemy liczyć na wsparcie ks. prob. kan. Wacława Nowaka. Wszystkim kapłanom w imieniu wspólnoty wyrażam ogromną wdzięczność. Bardzo za to bycie z nami i duchowe wsparcie dziękujemy.

10 lat wspólnoty w pigułce

Reklama

Przez 10 lat działania wspólnoty wiele się wydarzyło, trudno to wszystko z uwagi na ograniczoną ilość miejsca opisać. Zatem w wielkim skrócie, czy – jak kto woli – w pigułce. 10 lat wspólnoty to: 100 wspólnotowych Mszy św., 17 dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, które przyjęły Pierwszą Komunię św., 6 pielgrzymek jednodniowych do pobliskich sanktuariów: Matki Bożej w Brzesku, Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach, Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu, Dzieci Fatimskich i Matki Bożej Fatimskiej w Szczecinie, bł. kard. Wyszyńskiego w Kobylance, śladami misji chrystianizacyjnej św. Ottona (Kamień Pom. oraz Wolin), a także udział w pielgrzymkach organizowanych przez parafię, np. na misterium pasyjne w Górce Klasztornej i na Jasną Górę, 6 pielgrzymek z noclegami: Międzyzdroje (2018), Licheń (2019 i 2021), Kołobrzeg (2022), Wrocław (2023) oraz Toruń i Skrzatusz (2024), 4 współorganizowane festyny z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną z udziałem ponad ok. 250 osób, ok. 30 różnego rodzaju warsztatów (bębniarskie, plastyczne, sałatkowe, ozdób świątecznych, tworzenia palm wielkanocnych i stroików na groby, nordic-walking, zajęcia terapeutyczne przy muzyce itp., a także spotkania z psychologiem i prawnikiem), 4 wspólne wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne połączone z rekolekcjami w Głogowie.

Realizacja tych zadań była możliwa dzięki dotacjom, jakie Stowarzyszenie prowadzące wspólnotę otrzymuje z Gminy Goleniów oraz Województwa Zachodniopomorskiego.

Wspólnota jak rodzina

Czy ta wspólnota jest potrzebna? Odpowiedzią na to pytanie niech będą wypowiedzi kilku jej członków:

Monika: – Wspólnota połączyła ludzi, którzy są w podobnej sytuacji i gdyby nie „Światło”, pewnie by się nigdy nie spotkali. Dzięki wspólnocie wiele z tych osób wyszło na zewnątrz i zbliżyło się do Boga oraz zbudowało poczucie własnej wartości.

Krystyna: – Nam, rodzicom niepełnosprawnych dzieci, powstanie wspólnoty „Światło” było bardzo potrzebne. Znajdujemy w niej wsparcie duchowe, zrozumienie dla trudu wychowania dziecka z niepełnosprawnością oraz czas na rozrywkę. Razem z synem czujemy się tu jak w rodzinie.

Jolanta: – Po tych kilku latach tworzymy już grono naprawdę bliskich sobie ludzi, lubimy być ze sobą, wspieramy się, spotykamy się prywatnie, wyjeżdżamy razem na turnusy rehabilitacyjne. Po prostu mamy grupę przyjaciół, wśród których czujemy się akceptowani.

Marcin: – Chętnie uczestniczę zarówno we wspólnotowych Mszach św., jak i w spotkaniach organizowanych po tych Mszach. To zgrana i dobrze się rozumiejąca grupa, w której wszyscy są równi. Po prostu lubimy być ze sobą.

Reklama

Zofia: – Dla nas, rodziców, ta wspólnota to błogosławieństwo, Boży dar. Wspólnota zmieniła moje życie, przede wszystkim wyszłam do ludzi, poznałam osoby, z którymi pewnie nigdy bym się nie spotkała, razem z córką biorę udział we wszystkich wydarzeniach.

Krystyna: – Możliwość uczestnictwa w pięknych wspólnotowych Mszach św. sprawia mnie i mojej córce wiele radości. Mamy po prostu świadomość, że jest ktoś, kto o nas pamięta i traktuje nas z szacunkiem i życzliwością.

Podziękowania

Na koniec kilka słów ode mnie: – Kiedy w lutym 2015 r. zaczynaliśmy, towarzyszyła mi wielka obawa, czy pomysł, który podsunął ks. Piotr Dzedzej, mówiąc trywialnie – wypali. Z dumą teraz mogę spoglądać wstecz, bo się udało i z nadzieją patrzeć w przyszłość. Ale też mam świadomość tego, że gdyby nie pomoc wielu osób, które w to dzieło się zaangażowały, z pewnością nie byłoby tej wspólnoty, a na pewno nie takiej i nie tak długo. To kapłani: ks. Piotr Dzedzej, ks. proboszcz Wacław Nowak, ks. Paweł Michniewicz, ks. Marek Kawa oraz liczne grono osób, na których wsparcie zawsze można liczyć. Szczególne podziękowania należą się kierownictwu wspólnoty, ale tak naprawdę każdy jej członek na miarę swoich możliwości dokłada cegiełkę do sprawnego funkcjonowania tej dużej rodziny. Dziękuję.

10 lat działalności wspólnoty „Światło” będziemy obchodzić w sobotę 22 lutego. Zapraszamy na Mszę św. o godz. 12.

2025-02-19 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Za gwiazdą i królami do Jezusa

Niedziela szczecińsko-kamieńska 3/2024, str. VI

[ TEMATY ]

Goleniów

Maria Palica

Ksiądz prob. Wacław Nowak zaprosił dzieci do stajenki na spotkanie z Jezusem

Ksiądz prob. Wacław Nowak zaprosił dzieci do stajenki na spotkanie z Jezusem

W uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami Goleniowa przeszedł Orszak Trzech Króli. Jego organizatorem po raz jedenasty była parafia św. Jerzego.

Obchodzona 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana świętem Trzech Króli, to jedno z najstarszych kościelnych świąt, upamiętniające przybycie mędrców z Azji, Afryki i Europy na spotkanie z nowonarodzonym Jezusem. Zainicjowane w 2009 r. w Warszawie Orszaki Trzech Króli szybko znalazły naśladowców nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. Goleniowska parafia przyłączyła się do tej widowiskowej akcji modlitewnej w 2014 r. i do dzisiaj gromadzi ona wielu wiernych z całego miasta. Tak było i w tym roku. Mimo zimna chętnych do udziału w tym radosnym wydarzeniu religijnym nie brakowało i przed stadionem na Kacpra, Melchiora i Baltazara oczekiwało kilkaset osób, w tym sporo dzieci. Po powitaniu królów przez ks. prob. Wacława Nowaka, uformował się królewski orszak i prowadzony przez gwiazdę betlejemską ze śpiewem razem z królami podążył do szopki w parafialnym wieczerniku. Tam królowie oddali hołd Dzieciątku Jezus i złożyli przyniesione Mu dary – mirrę, kadzidło i złoto.
CZYTAJ DALEJ

Św. Józef - Rzemieślnik

Niedziela Ogólnopolska 18/2004

[ TEMATY ]

Święta Rodzina

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ewangeliści określili zawód, jaki wykonywał św. Józef, słowem oznaczającym w tamtych czasach rzemieślnika, który był jednocześnie cieślą, stolarzem, bednarzem - zajmował się wszystkimi pracami związanymi z obróbką drewna: zarówno wykonywaniem domowych sprzętów, jak i pracami ciesielskimi.

Domami mieszkańców Nazaretu były zazwyczaj naturalne lub wykute w zboczu wzgórza groty, z ewentualnymi przybudówkami, częściowo kamiennymi, częściowo drewnianymi. Taki był też dom Świętej Rodziny. W obecnej Bazylice Zwiastowania w Nazarecie zachowała się grota, która była mieszkaniem Świętej Rodziny. Obok, we wzgórzu, znajdują się groty-cysterny, w których gromadzono deszczową wodę do codziennego użytku. Święta Rodzina niewątpliwie posiadała warzywny ogródek, niewielką winnicę oraz kilka oliwnych drzew. Możliwe, że miała również kilka owiec i kóz. Do dziś na skalistych zboczach pasterze wypasają ich trzody. W dolinie rozpościerającej się od strony południowej, u stóp zbocza, na którym leży Nazaret - od Jordanu po Morze Śródziemne - rozciąga się żyzna równina, ale Święta Rodzina raczej nie miała tam swego pola, nie należała bowiem do zamożnych. Tak Józef, jak i Maryja oraz Jezus mogli jako najemnicy dorabiać przy sezonowym zbiorze plonów na polach należących do zamożniejszych właścicieli.
CZYTAJ DALEJ

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku

2025-05-01 16:30

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, kiedy myśli, że Go nie ma lub że umarł, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku. Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet, gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie. Oto wyryłem cię na obu dłoniach, twe mury są ustawicznie przede Mną (Iz 49, 15-16) – powie Bóg.

Jezus znowu ukazał się nad Jeziorem Tyberiadzkim. A ukazał się w ten sposób: Byli razem Szymon Piotr, Tomasz, zwany Didymos, Natanael z Kany Galilejskiej, synowie Zebedeusza oraz dwaj inni z Jego uczniów. Szymon Piotr powiedział do nich: «Idę łowić ryby». Odpowiedzieli mu: «Idziemy i my z tobą». Wyszli więc i wsiedli do łodzi, ale tej nocy nic nie ułowili. A gdy ranek zaświtał, Jezus stanął na brzegu. Jednakże uczniowie nie wiedzieli, że to był Jezus. A Jezus rzekł do nich: «Dzieci, macie coś do jedzenia?» Odpowiedzieli Mu: «Nie». On rzekł do nich: «Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie». Zarzucili więc i z powodu mnóstwa ryb nie mogli jej wyciągnąć. Powiedział więc do Piotra ów uczeń, którego Jezus miłował: «To jest Pan!» Szymon Piotr, usłyszawszy, że to jest Pan, przywdział na siebie wierzchnią szatę – był bowiem prawie nagi – i rzucił się wpław do jeziora. Pozostali uczniowie przypłynęli łódką, ciągnąc za sobą sieć z rybami. Od brzegu bowiem nie było daleko – tylko około dwustu łokci. A kiedy zeszli na ląd, ujrzeli rozłożone ognisko, a na nim ułożoną rybę oraz chleb. Rzekł do nich Jezus: «Przynieście jeszcze ryb, które teraz złowiliście». Poszedł Szymon Piotr i wyciągnął na brzeg sieć pełną wielkich ryb w liczbie stu pięćdziesięciu trzech. A pomimo tak wielkiej ilości sieć nie rozerwała się. Rzekł do nich Jezus: «Chodźcie, posilcie się!» Żaden z uczniów nie odważył się zadać Mu pytania: «Kto Ty jesteś?», bo wiedzieli, że to jest Pan. A Jezus przyszedł, wziął chleb i podał im – podobnie i rybę. To już trzeci raz Jezus ukazał się uczniom od chwili, gdy zmartwychwstał. A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?» Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś baranki moje». I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?» Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś owce moje». Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?» Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz». To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to, rzekł do niego: «Pójdź za Mną!»
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję