Reklama

Niedziela Częstochowska

Czy wierzysz w to?

Pod takim hasłem w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbyły się: ekumeniczne spotkanie modlitewne i celebracja Słowa Bożego w parafii ewangelicko-augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie oraz Nieszpory o jedność chrześcijan w parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów św. Marii Magdaleny w Gniazdowie.

Niedziela częstochowska 5/2025, str. VIII

[ TEMATY ]

Gniazdów

Karol Porwich/Niedziela

Nabożeństwo zakończyło się błogosławieństwem Aaronowym

Nabożeństwo zakończyło się błogosławieństwem Aaronowym

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Celebracja słowa Bożego w parafii luterańskiej 21 stycznia upamiętniła 80. rocznicę pierwszego modlitewnego ekumenicznego spotkania, które odbyło się 20 stycznia 1945 r. w częstochowskiej świątyni ewangelickiej, z inicjatywy ks. Leopolda Wojaka, ówczesnego proboszcza parafii ewangelickiej. Już wcześniej – 9 stycznia 1945 r. w Częstochowie spotkali się przedstawiciele różnych wyznań w Polsce, którzy zastanawiali się, jak nieść pomoc duszpasterską osobom osieroconym i mocno doświadczonym działaniami II wojny światowej. Wówczas w spotkaniu wziął również udział proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Częstochowie – ks. Wojciech Mondry.

Głód słowa Bożego

Podczas spotkania ks. bryg. Adam Glajcar, proboszcz ewangelickiej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie, kapelan krajowy strażaków wyznania ewangelickiego, podkreślił, że „bez słuchania Bożego Słowa nie ma prawdziwej wiary”. – Każdy człowiek codziennie powinien wołać jak młody Samuel: „Mów Panie, bo sługa Twój słucha” (por. 1 Sm 3, 10) – zaznaczył ks. Glajcar. – Czymś bardzo ważnym jest głód słowa, o czym pisze prorok Amos: „Oto nadejdą dni – wyrocznia Pana Boga – gdy ześlę głód na ziemię, nie głód chleba ani pragnienie wody, lecz głód słuchania słów Pańskich” (8, 11) – kontynuował duchowny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Uczestnicy spotkania pomodlili się za zmarłych kapłanów, którzy budowali działalność ekumeniczną w Częstochowie: ks. Leopolda Wojaka, ks. inf. Ireneusza Skubisia, redaktora naczelnego Niedzieli, i ks. mitrata Mirosława Drabiuka, proboszcza parafii prawosławnej.

– Trzeba nam się ciągle modlić, aby Ewangelia była nieustannie głoszona, aby również rosły owoce ekumenii. Bądźmy celebransami Bożego słowa przez całe życie – podkreślił ks. Glajcar.

W modlitwie uczestniczyli: ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego Niedziela i kierownik Referatu Dialogu: ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, ks. Andrzej Pękalski, proboszcz parafii św. Leonarda w Mykanowie, ks. Krzysztof Michałek-Góral, proboszcz parafii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Kleszczowie, kapłan Maria Felicjan Szymkiewicz, proboszcz parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Gniazdowie, ks. Marcin Bielawski, proboszcz parafii prawosławnej Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej, siostry brygidki i wierni kościołów chrześcijańskich.

Pragnienie jedności

W ramach tygodnia ekumenicznego 24 stycznia odbyły się Nieszpory ekumeniczne w parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów św. Marii Magdaleny w Gniazdowie.

Nabożeństwu przewodniczył kapłan Maria Felicjan Szymkiewicz, proboszcz parafii. – To, co czynimy, jest wyrazem naszego pragnienia jedności, wyrazem naszej wiary w jedność – podkreślił.

Reklama

Homilię wygłosił ks. dr Adam Palion, delegat arcybiskupa katowickiego ds. ekumenizmu. – Wspólnie prosimy Boga, aby dał nam jedność. Wierzysz w to, że jesteśmy braćmi i siostrami, że wspólnie możemy wołać do Boga w różnych tradycjach kościelnych, w różnych powołaniach? – zapytał ks. Palion.

Nawiązał do słów proroka Micheasza: „Nie żywi On gniewu na zawsze, bo upodobał sobie miłosierdzie” (7, 18). – Dzisiaj prorok Micheasz uczy nas, abyśmy umieli wybaczać, byśmy szanowali siebie wzajemnie. Są różnice w teologii i liturgii. Co nas jednoczy? Miłość, której uczy nas Chrystus. Jak mówi św. Mateusz w Ewangelii, mamy uczynić wszystkie narody uczniami Chrystusa. Mamy stać się Jego znakiem widzialnym tu, na ziemi. Nikomu nie wolno zabraniać, aby mógł dojść do Chrystusa – kontynuował. – Wierzysz w to, że Chrystus jest naszą drogą. On daje nam siłę do tego, aby wspólnie iść do Boga. Mamy się umacniać własnym przykładem życia, doświadczeniem – zaznaczył.

Wspólny chrzest

Ksiądz Palion podkreślił wartość sakramentu chrztu św. – Dzięki temu sakramentowi staliśmy się braćmi i siostrami. Czy Kościół jest moją własnością? Kościół jest Chrystusa, czy wierzysz w to? Dzięki naszemu świadectwu jedności możemy się stać dzisiaj pięknym znakiem podzielonego świata – podsumował.

Również ks. Adam Stelmach z Kościoła Polskokatolickiego, wiceprzewodniczący śląskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, wskazał na słowo „świadectwo”.

– Możemy je wspólnie dawać i nim się nawzajem obdarowywać. Pytanie, czy wierzysz w to, musimy zadać sobie wzajemnie. Jednoczy nas chrzest. To pozwala nam być bliżej siebie, niż nam się to wydaje – powiedział.

Reklama

Biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP Wojciech Pracki, zaznaczył, że do budowania jedności musieliśmy dojrzeć.

– Jesteśmy na ekumenicznej drodze wszyscy razem – dodał.

Podczas Nieszporów modlono się m.in.: o wierność sakramentowi chrztu, za prześladowanych chrześcijan, za wszystkich posługujących na rzecz pojednania Kościołów. Nabożeństwo zakończyło wspólne błogosławieństwo Aaronowe.

W nabożeństwie uczestniczyli również: ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego Niedziela i kierownik Referatu Dialogu: ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, ks. Andrzej Pękalski, proboszcz parafii św. Leonarda w Mykanowie, ks. dr Wojciech Torchalski, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gniazdowie, ks. bryg. Adam Glajcar, proboszcz ewangelickiej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie, kapelan krajowy strażaków wyznania ewangelickiego, ks. Krzysztof Michałek-Góral, proboszcz parafii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Kleszczowie, ks. prof. Przemysław Sawa z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego i Polskiego Forum Chrześcijan, kapłan Maria Antoni Staroszyński, proboszcz parafii Matki Boskiej Różańcowej w Sosnowcu Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, br. subdiakon Maria Bogusław Staroszyński z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Sosnowcu, Jacek Ślęczka, burmistrz miasta i gminy Koziegłowy oraz wierni różnych wyznań chrześcijańskich.

2025-01-28 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nieszpory w Gniazdowie w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

[ TEMATY ]

ekumenizm

nieszpory

Gniazdów

Karol Porwich / Niedziela

W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, 24 stycznia odbyło się nabożeństwo ekumeniczne w parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Gniazdowie.

CZYTAJ DALEJ

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku

2025-05-01 16:30

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, kiedy myśli, że Go nie ma lub że umarł, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku. Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet, gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie. Oto wyryłem cię na obu dłoniach, twe mury są ustawicznie przede Mną (Iz 49, 15-16) – powie Bóg.

Jezus znowu ukazał się nad Jeziorem Tyberiadzkim. A ukazał się w ten sposób: Byli razem Szymon Piotr, Tomasz, zwany Didymos, Natanael z Kany Galilejskiej, synowie Zebedeusza oraz dwaj inni z Jego uczniów. Szymon Piotr powiedział do nich: «Idę łowić ryby». Odpowiedzieli mu: «Idziemy i my z tobą». Wyszli więc i wsiedli do łodzi, ale tej nocy nic nie ułowili. A gdy ranek zaświtał, Jezus stanął na brzegu. Jednakże uczniowie nie wiedzieli, że to był Jezus. A Jezus rzekł do nich: «Dzieci, macie coś do jedzenia?» Odpowiedzieli Mu: «Nie». On rzekł do nich: «Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie». Zarzucili więc i z powodu mnóstwa ryb nie mogli jej wyciągnąć. Powiedział więc do Piotra ów uczeń, którego Jezus miłował: «To jest Pan!» Szymon Piotr, usłyszawszy, że to jest Pan, przywdział na siebie wierzchnią szatę – był bowiem prawie nagi – i rzucił się wpław do jeziora. Pozostali uczniowie przypłynęli łódką, ciągnąc za sobą sieć z rybami. Od brzegu bowiem nie było daleko – tylko około dwustu łokci. A kiedy zeszli na ląd, ujrzeli rozłożone ognisko, a na nim ułożoną rybę oraz chleb. Rzekł do nich Jezus: «Przynieście jeszcze ryb, które teraz złowiliście». Poszedł Szymon Piotr i wyciągnął na brzeg sieć pełną wielkich ryb w liczbie stu pięćdziesięciu trzech. A pomimo tak wielkiej ilości sieć nie rozerwała się. Rzekł do nich Jezus: «Chodźcie, posilcie się!» Żaden z uczniów nie odważył się zadać Mu pytania: «Kto Ty jesteś?», bo wiedzieli, że to jest Pan. A Jezus przyszedł, wziął chleb i podał im – podobnie i rybę. To już trzeci raz Jezus ukazał się uczniom od chwili, gdy zmartwychwstał. A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?» Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś baranki moje». I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?» Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś owce moje». Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?» Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz». To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to, rzekł do niego: «Pójdź za Mną!»
CZYTAJ DALEJ

Watykan: na konklawe nie przyjedzie również kard. Njue z Kenii

2025-05-02 17:07

[ TEMATY ]

konklawe

kardynałowie

Vatican News

W Watykanie oficjalnie potwierdzono, że na rozpoczynające się 7 maja konklawe, które wyłoni nowego papieża, z powodów zdrowotnych nie przyjedzie dwóch kardynałów: są to 79-letni Antonio Cañizares Llovera z Hiszpanii oraz 79-letni John Njue z Kenii, potwierdził 2 maja dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni.

Już wcześniej rozgłośnia radiowa episkopatu Hiszpanii, Cope, informowała, że ze względów zdrowotnych nie weźmie udziału w konklawe kard. Cañizares. Kard. Njue był arcybiskupem Nairobi od 2007 roku do przejście na emeryturę w 2021 roku, a kard. Cañizares - arcybiskupem Walencji w latach 2014-2022.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję