Do parafii św. Wawrzyńca w Grojcu należą dwie świątynie – nowsza murowana oraz zabytkowa drewniana z murowaną zakrystią. W nowej świątyni kolędy i pastorałki wykonał zespół Grojczanie. W styczniu przyjechał tu zespół Gloria Dei z Oświęcimia, który zachęcił obecnych w kościele do wspólnego radosnego śpiewania na Bożą chwałę. 12 stycznia odbył się koncert parafialnej scholi Staccato.
W zabytkowym kościele po przeprowadzonej konserwacji organów odbył się inaugurujący koncert zorganizowany przez tutejszą parafię i Beskidzkie Muzeum Rozproszone Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Na instrumencie zagrał utalentowany organista z parafii św. Maksymiliana w Oświęcimiu Krzysztof Weronowski-Ptaszyński. Prospekt i ośmiogłosowe organy z 459 piszczałkami w Grojcu wykonał w 1913 r. wybitny polski konstruktor instrumentów organowych przełomu XIX i XX stulecia, organmistrz Tomasz Fall (1860-1922). Zastąpiły instrument z 1714 r. Poświęcił je 23 marca ówczesny proboszcz ks. Władysław Prorok. Planowane są w tym kościele następne koncerty muzyki liturgicznej. Zamysł, by je organizować, powstał po wykonaniu tutaj prac w ramach programu pn. Beskidzkie Muzeum Sakralnej Architektury Drewnianej Diecezji Bielsko-Żywieckiej.
W drewnianej świątyni można również podziwiać przywróconą dawną kolorystykę. Konserwatorzy pod kierownictwem Barbary Wałach w ramach ostatnich prac odrestaurowali polichromię na stropach prezbiterium i nawy. – Widzimy tu bogaty świat florystyczny, ciekawe aranżacje: winogrona, zboża nawiązujące do symboliki eucharystycznej, ale także kwiaty, lilie na tłach nawiązujących do pawich piór, które tworzą niezwykłe kolorystyczną strukturę dekoracyjną – tłumaczy diecezjalny konserwator zabytków i sztuki sakralnej ks. dr Szymon Tracz. Dodaje, że są tu również wizerunki św. Franciszka, Matki Bożej Różańcowej w otoczeniu 15 tajemnic różańcowych, ewangelistów, przedstawienie Trójcy Świętej na stopie prezbiterium.
Pomóż w rozwoju naszego portalu