Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Kościoły Jubileuszowe

Jak powszechnie wiadomo rok 2025 w Kościele Katolickim został ogłoszony rokiem jubileuszowym, co daje ogromną szansę na zbliżenie się do Boga wszystkim wiernym, a naszym zmarłym szansę na szczęśliwą wieczność. Jak rok jubileuszowy będzie świętowany w naszej diecezji?

2025-01-07 11:22

Niedziela zamojsko-lubaczowska 2/2025, str. IV-V

[ TEMATY ]

diecezja zamojsko‑lubaczowska

Ks. Krzysztof Hawro

Kościół katedralny w Zamościu

Kościół katedralny w Zamościu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym szczególnym roku trwającym od 29 grudnia 2024 r. do 28 grudnia 2025 r. wierni mogą uzyskać w wyznaczonych świątyniach odpust zupełny, o ile spełnią zwyczajowe warunki. Uzyskanie odpustu podczas Zwyczajnego Roku Jubileuszowego 2025 jest możliwe zarówno w bazylikach papieskich, jak i świątyniach stacyjnych w diecezjach na całym świecie. Także i w naszej diecezji bp Marian Rojek wyznaczył kościoły, w których będzie można skorzystać z tej szczególnej łaski. Jako miejsca, w których wierni będą mogli uzyskać odpust jubileuszowy wyznaczone zostały świątynie: Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu, Sanktuarium NMP Łaskawej w Lubaczowie, Sanktuarium Nawiedzenia NMP w Krasnobrodzie, Sanktuarium Matki Bożej Łukawieckiej w Łukawcu, Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia Sokalskiej w Hrubieszowie, Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Nabrożu, Sanktuarium Zwiastowania NMP w Tomaszowie Lubelskim, Sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Radecznicy, Sanktuarium św. Stanisława BM w Górecku Kościelnym oraz kościół Matki Bożej Królowej Polski w Zamościu.

Reklama

W dekrecie biskupa zamojsko-lubaczowskiego o wyznaczeniu kościołów odpustowych na Jubileusz Zwyczajny 2025, pasterz diecezji wyjaśnił w jaki sposób można uzyskać odpust w wyznaczonych świątyniach: „Wierni, którzy poruszeni duchem miłosierdzia oczyścili się przez sakrament pokuty i pokrzepili Komunią św., a także będą się modlić zgodnie z intencjami Papieża będą mogli uzyskać w tych kościołach odpust zupełny, o ile w należytym usposobieniu odbędą pobożną pielgrzymkę do jednego z tych miejsc, aby wziąć tam udział we Mszy św., w nabożeństwie Słowa Bożego, Liturgii Godzin (Godzina czytań, Jutrznia, Nieszpory), Drodze Krzyżowej, Różańcu św., recytacji hymnu Akatyst lub nabożeństwie pokutnym zakończonym indywidualną spowiedzią.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wierni będą również mogli uzyskać odpust jubileuszowy, jeśli indywidualnie lub w grupie, pobożnie nawiedzą jeden z wyznaczonych kościołów i tam przez odpowiedni czas odprawią adorację eucharystyczną i rozmyślanie, kończąc modlitwą Ojcze nasz, Wyznaniem wiary i modlitwą do Maryi, Matki Bożej”.

– To wielki dar nadziei dla całej diecezji – podkreślił bp Marian Rojek. – U początku jubileuszowego roku w wydarzeniu Bożego Narodzenia, w którym zaczyna się wyjątkowy czas, namacalnie doświadczamy tego, jak światło z Betlejem jest silniejsze od ciemnosci nocy, a światło zmartwychwstania Pana pokonuje smierć. Czyż to nie jest dla nas nadzieja? To Bog zrodził nas dla siebie w nowej nadziei. Oto Bóg przychodzi do nas. Nie zostawia nas samymi, nie jest Mu obojętny nasz los. Boże Narodzenie jest mocną pieczęcią potwierdzającą, że Bóg nas kocha. Możemy Mu zaufać i polegać na Nim. On może zmienić wszystko i przemienić nawet moje połamane życie doprowadzić do dobrego owocowania. Dlatego nie poddawajmy się rezygnacji. To właśnie chce nam, „pielgrzymom nadziei” powiedzieć Maleńki Jezus – zaznaczył biskup.

Reklama

Człowiek ze swej natury popełnia grzechy, które z pokorą i szczerością wyznane przy kratkach konfesjonału są odpuszczone przez samego Chrystusa dłońmi kapłana. Jednak grzechy odpuszczone co do winy pozostawiają kary doczesne, za które najczęściej pokutujemy tu na ziemi lub też w czyśćcu. Odpust usuwa kary doczesne dzięki czemu wierni mogą uzyskać darowanie kar dla siebie lub dla dusz w czyśćcu cierpiących. Jeśli każdego dnia możemy nawiedzić świątynię wyznaczoną przez biskupa diecezji, uczestniczyć w Eucharystii lub wziąć udział w nabożeństwach, wówczas możemy darować niebo 365 duszom, które z tęsknotą spoglądają w niebo oczekując bliskiej obecności swego Zbawiciela. Kościół Katolicki otwiera niebo dzięki Bożemu Miłosierdziu i daje szansę na nawrócenie żywych, którzy w swojej intencji przyjmą odpust, a także względem zmarłych, którzy już sami sobie pomóc nie mogą. Ważnym aspektem jest informowanie wiernych o szansie i łasce jaką daje nam wszystkim rok jubileuszowy.

– Staramy się, by wszyscy wiedzieli czym są odpusty i jak je uzyskać. Odwiedzając parafian z wizytą duszpasterską mówimy o tym. Przekazujemy informację w folderze, który poza wiadomościami na temat parafii wyjaśnia także kwestię roku jubileuszowego oraz sposobu uzyskania odpustów w naszej świątyni. Mówimy o tym w homiliach, a także w ogłoszeniach parafialnych. To ważne byśmy zdawali sobie sprawę z tego, czym są kary doczesne i jak je odpokutować. Mocnym akcentem w zbliżającym się roku będą Misje Święte, które u nas rozpoczniemy 1 kwietnia. Ostatnie miały miejsce 12 lat temu. Wierzymy, że w kontekście roku jubileuszowego będzie to istotne wydarzenie dla naszej parafii. Ja sam chcę odwiedzać nasze sanktuarium w osobistej modlitwie pozyskując odpusty i wybaczenie kar. Naprawdę jest wiele dusz, za które można je ofiarować – przyznał ks. Jarosław Przytuła, kustosz sanktuarium ZNMP w Tomaszowie Lubelskim, które stanowi świątynię stacyjną.

Parafia w Tomaszowie Lubelskim w roku 2027 będzie obchodziła 400-lecie istnienia. Zarówno rok jubileuszowy jak i zbliżające się Misje Święte stanowią już dla parafian przygotowanie do wielkiego jubileuszu.

Jedną ze świątyń, w których można uzyskać odpust w ramach roku jubileuszowego jest oczywiście Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu.

Reklama

– W Katedrze często odbywają się uroczystości, w których uczestnictwo nabiera szczególnego znaczenia. Nasi parafianie praktycznie codziennie korzystają z łask uzyskania odpustu, a przynajmniej mają taką możliwość z czego bardzo się cieszymy. Jubileusz będzie okazją, by jeszcze częściej odwiedzać Katedrę. To także doskonała okazja dla pielgrzymów, by odwiedzali nas jeszcze częściej i korzystali z tych niezwykłych łask – zaznaczył ks. Robert Strus proboszcz parafii katedralnej.

Świątynie stacyjne podjęły różnorakie działania, by wierni mogli skorzystać z łaski otrzymania odpustu.

– Cieszymy się, że nasz kościół został wyznaczony przez biskupa jako to wyjątkowe miejsce. Jest to miejsce pielgrzymkowe od zawsze, ale tym bardziej jesteśmy przygotowani na zaproszenie pielgrzymów do nas i przyjęcie ich. Codziennie w naszej świątyni jest adoracja Najświętszego Sakramentu na pół godziny przed wieczorną Mszą św. Pełnimy jako kapłani dyżur w konfesjonałach podczas mszy i podczas adoracji. Każdego dnia jest też wyznaczony ksiądz dyżurny, który przygotowany jest do sprawowania posługi pielgrzymom. Chcemy przygotować także odpowiedni baner lub tablicę informacyjną mówiącą o możliwości i warunkach skorzystania z odpustu. To rok wielkiej łaski – podkreślił ks. prał. Eugeniusz Derdziuk, proboszcz parafii NNMP w Krasnobrodzie.

Inauguracja roku jubileuszowego rozpoczęła się 29 grudnia w kościele ZNMP w Zamościu, by następnie procesyjnie udać się do Katedry. W ten doniosły sposób rozpoczął się wyjątkowy rok, który dzięki łasce Bożej i Jego Miłosierdziu może pomóc nam uratować miliony dusz w czyśćcu cierpiących. To, ile ich będzie zależy od nas i naszej wiary. Czy podejdziemy do tego poważnie i z wiarą i zechcemy „wyczyścić czyściec”? Mam nadzieję, że tak, bo kolejna taka szansa za 25 lat. Obyśmy jej dożyli.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ta śmierć nie poszła na marne

2025-01-14 14:07

Niedziela zamojsko-lubaczowska 3/2025, str. IV

[ TEMATY ]

diecezja zamojsko‑lubaczowska

Joanna Ferens

Akademia w wykonaniu uczniów ze SP w Potoku Górnym

Akademia w wykonaniu uczniów ze SP w Potoku Górnym

Śmierć ks. Błażeja Nowosada, kapłana, który przez wiele lat był symbolem nie tylko duchowości, ale także społecznego zaangażowania, do dziś budzi emocje i skłania do refleksji. W obliczu jego męczeńskiej śmierci stawiamy sobie pytanie, jakie dziedzictwo pozostawił po sobie ten niezwykle charyzmatyczny duchowny i czy jego odejście w 1943 r. rzeczywiście ma wpływ na naszą dzisiejszą rzeczywistość?

Niejako odpowiedzią na to pytanie były uroczystości upamiętniające 81. rocznicę pacyfikacji gminy Potok Górny, a także męczeńską śmierć ks. Błażeja Nowosada. Te wydarzenia to nie tylko historia, to żywa pamięć o ludziach, którzy oddali swoje życie za wolność i wierność wartościom, w które wierzyli. Wspominając tych, którzy zginęli w obliczu niewyobrażalnego okrucieństwa, musimy zadać sobie kolejne pytanie: co ich ofiara znaczy dla nas dzisiaj? Co możemy uczynić, by ich pamięć nie poszła na marne? Ksiądz Nowosad był nie tylko kapłanem, ale również liderem w swojej społeczności. Jego działalność obejmowała nie tylko duszpasterstwo, ale także edukację, pomoc charytatywną oraz aktywność na rzecz lokalnych inicjatyw. Jego śmierć, choć tragiczna, nie powinna być postrzegana jako koniec, lecz jako nowy początek. Warto zastanowić się nad tym, jakie przesłanie niesie ze sobą jego śmierć i jakie działania mogą wyrosnąć z tego smutnego wydarzenia.
CZYTAJ DALEJ

Ewangelia jest Dobrą Nowiną dla wszystkich

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 16, 15-18.

Sobota, 25 stycznia. Święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła
CZYTAJ DALEJ

Federalny Sąd Najwyższy Brazylii: symbolika religijna może pozostać w miejscach publicznych

2025-01-25 15:46

[ TEMATY ]

Brazylia

Sąd Najwyższy

symbole religijne

Karol Porwich/Niedziela

Federalny Sąd Najwyższy Brazylii (STF) rozstrzygnął kwestię obecności symboli religijnych w budynkach publicznych, odrzucając apelację federalnej prokuratury (MPF), która domagała się ich usunięcia. Prokuratura argumentowała, że obecność krzyży i wizerunków świętych narusza zasadę sekularyzmu państwa brazylijskiego oraz wolność religijną obywateli.

Wniosek federalnej prokuratury trafił do sądu najwyższego w grudniu 2019 roku po tym, jak federalny sąd okręgowy III regionu (TRF-3) odmówił nakazu usunięcia symboli religijnych z budynków federalnych oraz stanowych w São Paulo. TRF-3 uznał, że obecność takich symboli nie jest sprzeczna z zasadą neutralności religijnej państwa, lecz wyraża wolność religijną i odzwierciedla kulturową tożsamość brazylijskiego społeczeństwa.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję