Reklama

Niedziela Legnicka

Święta brama otwarta

– Bądźmy pielgrzymami w pielgrzymce nadziei – zaapelował bp Andrzej Siemieniewski do uczestników uroczystej inauguracji Jubileuszu Roku 2025 w niedzielę Świętej Rodziny w Legnicy.

Niedziela legnicka 2/2025, str. I

[ TEMATY ]

Legnica

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Krzyż jubileuszowy w procesji do katedry nieśli górnicy

Krzyż jubileuszowy w procesji do katedry nieśli górnicy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsza odsłona uroczystości miała miejsce w kościele św. Jana Chrzciciela, gdzie zgromadzili się: biskup pomocniczy Piotr Wawrzynek, biskup senior Stefan Cichy, kapituła katedralna, księża, siostry zakonne, górnicy, strażacy, harcerze, liczne poczty sztandarowe oraz rzesza wiernych z całej diecezji. Na rozpoczęcie odczytana została bulla papieska Spes non confundit, powołująca Rok Jubileuszowy. Następnie górnicy podnieśli krzyż jubileuszowy i wyruszyła procesja do katedry. Wierni przeszli przez legnicki Rynek ze śpiewem kolęd. Przed drzwiami katedry ukazany został krzyż – narzędzie zbawienia i znak naszej nadziei, który został wniesiony do świątyni. Przed rozpoczęciem Eucharystii bp Andrzej poświęcił wodę i pokropił wiernych na pamiątkę przyjętego chrztu. Następnie rozpoczęła się Msza św. Na początku homilii przywołał moment inauguracji Roku Świętego w Watykanie, odniósł się także do symboliki ukazanej na drzwiach świętych oraz gestu przekroczenia przez papieża Franciszka progu drzwi.

Reklama

– Święta brama została otwarta, to zwyczaj sięgający wieków historii Kościoła. Cel zawsze jest jeden: przypomnienie, że słowo Boga trwa na wieki, a jest to słowo zbawienia. Przejście przez drzwi ma również głęboki sens. Odnosi się do słów Jezusa: „Ja jestem bramą owiec”. To także wezwanie, zachęta, przynaglenie ze strony Jezusa: „Jeśli ktoś wejdzie, będzie zbawiony” – podkreślił. Przypomniał też sceny biblijne umieszczone na drzwiach świętych bazyliki św. Piotra, na których znajdujemy streszczenie historii zbawienia. – Pierwsza scena to wypędzenie pierwszych ludzi z raju. To przekazanie prawdy o naszej kondycji. To z powodu grzechu za człowiekiem zamyka się brama raju. Jednak tam, gdzie wzmógł się grzech, jeszcze obficiej rozlała się łaska. To również zwiastowanie nadziei płynącej od Boga. Kolejne sceny, zwłaszcza Zwiastowanie, na której pojawia się Anioł, obwieszcza łaskę od Boga, która rozleje się obficie. I tak kolejne sceny ukazują rozlewanie się łaski miłosierdzia – wyjaśniał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup legnicki odniósł się też do słów Jezusa zamieszczonymi nad bramą świętą: „Oto stoję u drzwi i kołaczę”. – Słowa przypominają nam o zadaniach Roku Jubileuszowego. To przede wszystkim ewangelizacja kerygmatyczna, tzn. zawierająca przesłanie historii zbawienia, głoszenie, obwieszczanie, świadectwo życia, które ma prowadzić do przyjęcia Jezusa. Właśnie my mamy wyruszyć z tym przesłaniem w pielgrzymkę życia. Mamy być pielgrzymami w pielgrzymce nadziei – zaznaczył. Zatem znaki na drzwiach świętych uświadamiają nam nie tylko naszą moralną kondycję, ale też ukazują lekarstwo. Biskup Siemieniewski zachęcił do częstego wpatrywania się w krzyż jubileuszowy, który przypomina, że my – chrześcijanie – uchwyciliśmy się nadziei, która jest w Jezusie Chrystusie. – Krzyż i kotwica, będące w logo tego roku, niech przypominają o naszym zakotwiczeniu w Chrystusa i o tym, że mamy innych przyprowadzić do Niego. Sięgajmy też do skarbca wiary Apostołów i wiary pokoleń. Przez wiarę i bliskość mamy stawać się dziećmi Bożymi – zakończył.

Na zakończenie Eucharystii biskup legnicki wręczył dekrety nowo powołanym członkom Rady Duszpasterskiej. Następnie wręczył świece jubileuszowe przedstawicielom wszystkich dekanatów.

2025-01-07 11:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odblask Bożego Narodzenia

Niedziela legnicka 3/2026, str. III

[ TEMATY ]

Legnica

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Przedstawienie w wykonaniu uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Lwówka Śl.

Przedstawienie w wykonaniu uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Lwówka Śl.

Tuż przed Sylwestrem odbyło się kolejne, świąteczno--sylwestrowe spotkanie osób niepełnosprawnych i przyjaciół, którego organizatorem jest legnicka Caritas.

Od wielu już lat to wydarzenie wpisane jest na stałe w kalendarz duszpasterstwa osób niepełnosprawnych, warsztatów terapii zajęciowej i innych stowarzyszeń działających na rzecz niepełnosprawnych. Jest ono wyczekiwane z niecierpliwością – jak podkreślają uczestnicy balu. – To okazja do spotkania, modlitwy, integracji, wymiany doświadczeń, ale przede wszystkim do bycia razem w świątecznej i radosnej atmosferze – podkreśla ks. Marcin Uryga z legnickiej Caritas.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
CZYTAJ DALEJ

Holandia/ Po raz pierwszy dokonano eutanazji dziecka

2026-06-24 18:18

[ TEMATY ]

eutanazja

Holandia

adobe.stock.pl

Po raz pierwszy w Holandii lekarz zakończył życie nieuleczalnie chorego małego dziecka; zgłoszenie w tej sprawie trafiło pod koniec ub. roku do specjalnej komisji oceniającej takie przypadki – podał w poniedziałek holenderski nadawca publiczny NOS.

Minister zdrowia Holandii Sophie Hermans poinformowała parlament, że zgłoszenie dotyczące pierwszego takiego przypadku wpłynęło pod koniec ubiegłego roku do specjalnej komisji powołanej do oceny tego rodzaju spraw. Komisja zapoznała się z przypadkiem i rozmawiała z lekarzem, który uczestniczył w zakończeniu życia dziecka.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję