Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Znak nadziei

Bóg zaprasza nas, abyśmy Go naśladowali, abyśmy mieli Go w sercu, abyśmy byli zwiastunami Dobrej Nowiny – powiedział ks. Adrian Piecuch MSF w Pierśćcu.

Niedziela bielsko-żywiecka 50/2024, str. IV

[ TEMATY ]

diecezja bielsko‑żywiecka

Monika Jaworska/Niedziela

Nagrodzeni statuetkami św. Mikołaja

Nagrodzeni statuetkami św. Mikołaja

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Doroczny 22. Regionalny Dzień Skupienia Apostolstwa Dobrej Śmierci (ADŚ) w sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu zgromadził wiernych z naszej diecezji i spoza niej, także z zagranicy. – Misją ADŚ jest przygotowanie się do najważniejszego egzaminu życia, do momentu spotkania się z Chrystusem. Modlimy się o wytrwanie w łasce uświęcającej dla chrześcijan, nawrócenie dla całego świata i dobrą w oczach Bożych śmierć – przypomniał diecezjalny moderator ADŚ ks. Marcin Wróbel. Kustosz ks. Sebastian Rucki nawiązał do patrona. – Biskup Mikołaj zasłynął z dzielenia się z potrzebującymi. Nasza figura jest wykonana z drzewa lipowego, ma 97 cm wysokości i jest całkowicie wytarta od pocierania chusteczkami. Tu nie chodzi o magię, ale o modlitwę, a chusteczka jest znakiem. Mikołaj uczy nas dobroci i okazywania jej w skrytości – podkreślił.

Mszy św. przewodniczył dyrektor krajowy ADŚ ks. Grzegorz Górnik MSF w koncelebrze z licznymi kapłanami związanymi ze wspólnotą. – Krzyż Jezusa przypomina nam, że jest ktoś, kto nas kocha, kto oddał za nas życie, zna nasze cierpienia, choroby, chce, żebyśmy żyli lepiej. To znak nadziei, który przemienia szarość naszego życia w coś pięknego i pełnego sensu – powiedział w kazaniu duszpasterz młodzieży z Górki Klasztornej ks. Adrian Piecuch MSF.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Po Mszy św. przedstawiciele Kapituły Nagrody św. Mikołaja wręczyli statuetki osobom wyróżniającym się postawą w ADŚ. Otrzymali je: ks. Grzegorz Górnik MSF, Urszula Martynkowa, zelatorka ADŚ z parafii Bożego Ciała w czeskim Jabłonkowie, Kazimiera Miły, zelatorka ADŚ z parafii św. Bartłomieja Apostoła w Hażlachu, Teresa Pindel, zelatorka ADŚ z parafii św. Jadwigi Królowej w Przyborowie.

Ks. M. Wróbel odczytał dekrety bp. R. Pindla nominujący Martę Stanowską diecezjalną zelatorką ADŚ i odwołujący z tej funkcji Lidię Wajdzik, która przez wiele lat szerzyła w diecezji posłannictwo ADŚ i koordynowała działalność ADŚ wśród wspólnot parafialnych, a z powodu choroby nie może już tego czynić. Za liczne działania modlitewne, ewangelizacyjne i charytatywne podziękowali jej – ks. M. Wróbel i w imieniu zelatorek Jadwiga Matuszewska. – Dzięki twojemu zaangażowaniu wielu przybliżyło się do Matki Bożej i jej Syna. Pobudziłaś nas do gorliwego zaangażowania w dziełach Bożych. Twoja wrażliwość na krzywdę ludzką była nierzadko okazją do dobrych uczynków dla najbardziej potrzebujących i samotnych – mówiła J. Matuszewska.

Lidia Wajdzik dziękowała Bogu za powołanie do zajmowania się przez 35 lat wspólnotą ADŚ oraz kapłanom i świeckim za współpracę i modlitwy. – Przez te lata poznałam tysiące osób, zachęciłam rzesze do podążania tą drogą. Spotkałam świętych kapłanów, siostry zakonne, świeckich – wspominała honorowa zelatorka ADŚ. – Pamiętajcie o misjach. Wasze ofiary, cierpienia i wsparcie misji są wielkim skarbem otwierającym niebo. Dzięki waszym ofiarom ocieraliśmy łzy wielu dzieciom, rodzinom i osobom samotnym – zachęcała.

Na dniu skupienia uczestnicy modlili się Litanią do św. Mikołaja. Mogli potrzeć chusteczki o jego figurę, uczcić jego relikwie i zakupić mikołajowe pamiątki.

Następne dni skupienia planowane są w przyszłym roku: 30 maja w Hałcnowie, 30 sierpnia w Pogórzu, 29 listopada w Pierśćcu

2024-12-10 12:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunikacji można się nauczyć

Jak prawidłowo komunikować się z drugim człowiekiem – o tym uczyli się uczestnicy warsztatów przeprowadzonych w parafii Opatrzności Bożej w Jaworzu przez br. Piotra Kwiatka, kapucyna.

Warsztat pt. „Komunikacji można się nauczyć” jest jednym z serii „Psychologia pozytywna i wiara”. Jak podkreśla dr psychologii br. Piotr Kwiatek, te psychologiczne warsztaty mają za zadanie pomóc człowiekowi dobrze żyć i uwzględniają temat wiary, wymiar duchowy, czyli również doświadczenie Boga w życiu człowieka. – Temat komunikacji jest ważny do budowania więzi. Według badań to więzi, relacje są istotne dla dobrostanu, czyli przeżycia szczęścia człowieka. Chociaż rodzimy się w kontekstach społecznych, w których jest komunikacja, to nie znaczy, że potrafimy się porozumiewać. Nie rodzimy się z umiejętnościami komunikacji, ale z jej możliwością. Ten warsztat zaprasza ludzi do poznania złożoności komunikacji, ukazuje błędy w porozumiewaniu się, daje narzędzia, jak aktywnie słuchać i zwraca uwagę, jak cenne jest podejście doceniające w rozmowie, które nie jest manipulacją czy pozytywną iluzją na temat dobra odkrywanego w człowieku – mówi kapucyn.
CZYTAJ DALEJ

Opole: Fałszywy ksiądz krąży po mieście. Oszukuje seniorów oferując spowiedź, wyłudza pieniądze

2026-06-21 15:00

[ TEMATY ]

fałszerstwa

Karol Porwich/Niedziela

23-letni mężczyzna, który podaje się za fałszywego księdza krąży po Opolu i okolicach - informuje portal opolska360.pl.

O fałszywym księdzu w Opolu napisał w swoich mediach społecznościowych ksiądz profesor Marek Lis. Przekazał w piątek, 19 czerwca na profilu X (dawny Twitter), że otrzymał następujący komunikat: Na terenie Opola i okolic pojawia się młody mężczyzna (ok. 23 lat), rudy, z brodą, niskiego wzrostu, krępej budowy ciała. Ubiera się w sutannę i przedstawia jako ksiądz. Oferuje możliwość spowiedzi, pod różnymi pretekstami wyłudza pieniądze od starszych.
CZYTAJ DALEJ

Muzyka pełna energii

2026-06-21 21:30

ks. Łukasz Romańczuk

Wrocław - Zakrzów: W parafii św. Jana Apostoła odbył się finałowy koncert „ŚpiewaMy Gospel!”. Wydarzenie to było zwieńczeniem trzydniowych warsztatów wokalnych.

W warsztatach wzięła udział ponad pięćdziesięcioosobowa grupa, w tym chór “Vox Apostoli”. Ćwiczenia muzyczne odbywały się pod okiem profesjonalnych instruktorów: Anny‑Marii Mbayo, Marty Mrzygłód‑Chudyk, Filipa Kozłowskiego i Jakuba Szewczyka. Uczestnicy pracowali nad repertuarem w trzygłosowych aranżacjach, przygotowując się do wspólnego występu z towarzyszeniem combo jazzowego. Warsztaty poprzedzające koncert zgromadziły osoby w różnym wieku i z różnym doświadczeniem muzycznym. Organizatorzy podkreślali, że udział mógł wziąć każdy, kto lubi śpiewać — bez konieczności posiadania wykształcenia muzycznego czy umiejętności czytania nut .
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję