Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Porusza umysły

Bądźcie sobą, wyrażajcie swoje myśli, uczucia, życie – zachęcał Ryszard Ostrowski młodych twórców.

Niedziela Plus 50/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnów

MFS/Niedziela, Adam Gutowicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po raz 19. Publiczna Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Iwkowej zorganizowała konkurs poetycko-fotograficzny „Moje myśli, moje uczucia, moje życie...”. Wiersze ilustrowane fotografiami nadesłało siedemdziesięcioro uczniów z dwudziestu siedmiu szkół podstawowych, z powiatów: brzeskiego, bocheńskiego, tarnowskiego, limanowskiego oraz nowosądeckiego. Prace oceniali: Adam Bujak – papieski fotograf, uznany twórca, autor ponad 150 albumów o bardzo różnorodnej tematyce oraz Ryszard Ostrowski – polonista, autor wielu tekstów literackich i dzieł malarskich.

Tematy

Uroczysta gala zgromadziła liczną publiczność. Wśród gości znaleźli się m.in. twórcy nagrodzonych prac konkursowych ze swymi opiekunami – polonistami i rodzicami, a także przedstawiciele powiatowych i gminnych władz samorządowych i instytucji kulturalno-oświatowych oraz grono osób zaprzyjaźnionych ze szkołą i organizatorami konkursu, w tym proboszcz iwkowskiej parafii ks. Marek Bach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gości powitał dyrektor szkoły Zbigniew Ruszaj, który podkreślił zaangażowanie wielu osób w organizację cyklicznego projektu, a zwracając się do nagrodzonych, powiedział: – Cieszę się, że mieliście odwagę napisać te wiersze, a tym bardziej je pokazać.

Reklama

Bardzo istotnym elementem konkursowej gali jest prezentacja nagrodzonych prac. Autorzy wierszy recytowali je przed zgromadzoną publicznością, która mogła też zobaczyć ilustrujące je fotografie. W konkursowych pracach uczniowie piszą o samotności, o pięknie otaczającego świata. Przestrzegają przed światem wirtualnym, szukają odpowiedzi na filozoficzne pytania. Opisują swe radości i smutki.

Mnie zachwycił optymistyczny wiersz pt. Ten dzień. Jego fragment brzmi: Nareszcie jesteś!/ Szczęście drzew w wiankach kwiatów./ Witaj,braciszku,!/ Maleńki drogi skarbie,/ Czekają nas dobre dni!/ Fotografiami zapiszę je od dziś – napisała Zuzanna Kura z Laskowej i zdobyła I miejsce w kategorii „wyjątkowy wiersz”. Z kolei ilustracja i wiersz Lud niechciany Zuzanny Midy z Tymowej zdobył I miejsce w kategorii „interesująca fotografia”.

Rada

Główną nagrodę w kategorii „interpretacja wiersza fotografią” otrzymała Natalia Łucarz za pracę W blasku słońca. Uczennica kl. VII SP im. Władysława Jagiełły w Zaborowie przyznała, że lubi fotografować, kocha taniec towarzyski, z którym wiąże swą przyszłość. Laureatka po raz kolejny uczestniczyła w konkursie – w poprzedniej edycji zdobyła wyróżnienie. Nie kryła radości z sukcesu. – Nasza polonistka, pani Teodozja Turaczy, zachęca uczniów do udziału w konkursach, wspiera nas w tym i motywuje – podkreśliła. Zapytana o to, czy łatwo jest napisać wiersz, Natalia stwierdziła: – Na pewno nie. Aczkolwiek myślę, że jak się ma dobrą inspirację i przyjdzie wena, to można stworzyć bardzo dobry wiersz.

Reklama

Omawiając konkursowe prace, Ryszard Ostrowski pogratulował organizatorom konkursu oraz młodym autorom i ich opiekunom. A nawiązując do treści wierszy, zauważył: – Może nie ma tu tekstów depresyjnych, dramatycznych, ale jest w nich wiele melancholii, przygnębienia, rozczarowania, braku nadziei. Niewiele jest tekstów radosnych, optymistycznych, ukazujących zadowolenie i afirmację życia. Juror przekonywał, że istotą poezji nie jest rym. Zachęcał: – Piszcie własnymi słowami. Nie starajcie się za wszelką cenę uzyskać rym na końcu wersu. Czasem wyraz dobrany przypadkowo może zepsuć wszystko.

Uznanie

Z kolei Adam Bujak, który od lat niezmiennie docenia szkolny projekt w Iwkowej, podkreślił postawę organizatorów: – Uważam, że to jest coś wspaniałego, bardzo twórczego. Praca organizatorów, ich zaangażowanie, piękne podejście do młodych twórców zasługują na najwyższe uznanie. Artysta docenił też rolę nauczycieli towarzyszących młodym twórcom: – To musi być odpowiedni nauczyciel, który potrafi poruszyć umysł ucznia. Poznając prace konkursowe w Iwkowej, widzimy, że te umysły zostały poruszone. Powstały piękne, przemyślane wiersze i fotografie, które pokazują wyobraźnię twórców.

Jurorowi najbardziej spodobała się fotografia Zuzanny Midy z Tymowej. Zrobiła ona zdjęcie biało-czerwonej flagi z odbitym na niej cieniem dziewczynki. – To niekonwencjonalny sposób zilustrowania patriotyzmu – stwierdził Adam Bujak.

Reprezentująca organizatorów konkursu Urszula Mida, polonistka, przyznała, że kilka lat temu był taki moment, iż chciała zamknąć projekt, ale właśnie opinia Adama Bujaka zmotywowała ją do kontynuacji pracy, która – jak podkreśliła – integruje szkolną społeczność. – Za organizację poszczególnych zadań związanych z konkursem i z galą jest odpowiedzialnych wielu pracowników szkoły, w tym liczni nauczyciele – zaznaczyła p. Urszula. Z satysfakcją stwierdziła, że konkurs się rozwija, że coraz więcej ludzi chce przyjeżdżać do Iwkowej. – Myślę, że przyjeżdżają, żeby coś przeżyć – zauważyła i wyraziła nadzieję, że uczestnicy konkursu i gali wyjeżdżają z Iwkowej z dobrymi wrażeniami, a to sprawia, że organizatorzy tym bardziej widzą sens tej pracy.

Nadzieja

Uczestniczący w gali bardzo pozytywnie oceniają projekt. – Wspaniały konkurs, wspaniała atmosfera, wspaniałe utwory, jestem pod ogromnym wrażeniem talentów, twórczości młodych ludzi – powiedział wójt gminy Iwkowa Bartłomiej Durbas. Pogratulował organizatorom realizacji projektu, a uczestnikom – wartościowych prac. Przypomniał, że za rok odbędzie się jubileuszowa edycja konkursu, i stwierdził: – Myślę, że ten konkurs ma przyszłość, że daje ogrom nadziei wszystkim, którzy biorą w nim udział.

2024-12-10 12:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tarnów: Kuria odnosząc się do sprawy ks. Stanisława P. stwierdza niedociągnięcia i zaniechania

[ TEMATY ]

kuria

oświadczenie

Tarnów

M.K.

Tarnowska kuria odnosząc się do sprawy ks. Stanisława P. stwierdza, że dokonana analiza zarchiwizowanych danych ujawnia w tym przypadku niestety również niedociągnięcia i zaniechania. „Musimy o tym otwarcie powiedzieć, gdyż jedyną słuszną drogą jest kierowanie się prawdą i troską o wiarygodność Kościoła” - czytamy w komunikacie. Zgodnie z zapowiedzią Kuria przedstawia chronologię zdarzeń oraz działań podjętych w sprawie ks. Stanisława. Kapłanowi grożą surowe kary, nie wyłączając wydalenia ze stanu duchownego.

Komunikat Kurii Diecezjalnej w Tarnowie
CZYTAJ DALEJ

Czterech nowych prezbiterów archidiecezji krakowskiej otrzymało dekrety kierujące na pierwsze parafie

2026-06-05 08:28

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

zmiany kapłanów

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Kard. Grzegorz Ryś podczas święceń nowych kapłanów

Kard. Grzegorz Ryś podczas święceń nowych kapłanów

Diakoni Szczepan Kaleciak, Maciej Kawaler, Kacper Lendecki oraz Paweł Natkaniec przyjęli w katedrze na Wawelu święcenia prezbiteratu. Szafarzem sakramentu był kard. Grzegorz Ryś, który w czasie homilii powiedział, że jedyna skuteczna władza to „władza ukrzyżowanej miłości”. – Jak nie kochasz ludzi, nie masz prawa od nich czegokolwiek oczekiwać. Jak ich nie kochasz, nie masz prawa im głosić słowa. Jak ich nie kochasz, to im nie mów o moralności, nie próbuj ich rozgrzeszać – zwrócił się do neoprezbiterów metropolita krakowski.

W czasie homilii kard. Grzegorz Ryś nawiązał do pytania arcykapłanów, uczonych w Piśmie i starszych o władzę, jakie stawiali wobec Jezusa – skąd ją ma, co jest jej źródłem? Metropolita krakowski zaznaczył, że w dniu święceń prezbiteratu to pytanie mają prawo stawiać kandydaci do kapłaństwa, ponieważ w momencie święceń otrzymają tę władzę – Jezus się nią z nimi dzieli. – Otrzymacie władzę, która jest absolutnie niezwykła. Tym bardziej macie prawo pytać o jej źródło i o to, w oparciu o co można ją wypełniać – mówił kardynał, wyrażając nadzieję, że kandydaci do święceń będą stawiali te pytania, ale inaczej niż ci, którzy to robili w czasach Jezusa. Metropolita zauważył, że Jezus nie udzielił uczonym w Piśmie odpowiedzi na to pytanie, a to rzadka postawa Jezusa, bo nie widział sensu w odpowiadaniu na pytanie stawiane z wątpliwych motywów. Podkreślił, że w życiu księdza warto pytać o władzę Jezusa wtedy, kiedy się jej poddaje.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w archidiecezji krakowskiej. Kogo powołał na stanowiska kard. Grzegorz Ryś?

2026-06-23 09:02

Archidiecezja Krakowska

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

- Chciałbym, żebyśmy wszyscy w tej sali teraz mieli oczy Izajasza. Żebyśmy widzieli Tego, którego tak po ludzku nie widać, który jest Najwyższy, który jest Święty – powiedział kard. Grzegorz Ryś podczas wręczania nominacji księżom Archidiecezji Krakowskiej w Domu Arcybiskupów Krakowskich.

Spotkanie rozpoczęto od odczytania fragmentu Księgi Proroka Izajasza.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję